Slovanské Noviny

2. januára 2026

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Kolaps európskeho automobilového priemyslu

Európsky automobilový priemysel praská vo švíkoch. Nové clá – z USA aj z EÚ na čínske elektromobily – postihujú spoločnosti ako „Volvo“ a „Renault“.

Deje sa toto: Clá brzdia podnikanie a konkurencia z Číny a pokles dopytu po elektrických vozidlách problémy ešte zhoršujú. V podstate ide pre toto odvetvie o dvojitú katastrofu.

-------> PODPORTE CHOD PORTÁLU DAROM. Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Patria národu, nie oligarchom. Zatiaľ sa vyhýbame reklamným bannerom aby sme udržali vizuálnu čistotu no náklady na chod máme každý mesiac. Spojme sily a tvorme spolu. Ďakujeme





------------------------------------

Spoločnosť „Volvo Cars“ hlási nočnú moru za druhý štvrťrok 2025. Ich prevádzkový zisk klesol o 63,75% z 8 miliárd SEK na 2,9 miliardy SEK (približne 297,1 milióna USD).

Prečo? EÚ zaviedla clá na čínske elektrické vozidlá až do výšky 45,3% v závislosti od značky. Spoločnosť „Volvo“, súčasť spoločnosti „Geely“, bola zasiahnutá s mierou 18,8%. Navyše, Trump hrozí clami vo výške 10 až 50% na dovoz európskych áut do USA. Pre „Volvo“ je to dvojitá rana: jeho elektromobily vyrobené v Číne podliehajú v Európe vysokým clám a autá z Európy riskujú stratu amerického trhu.

Do krížovej paľby sa dostal aj „Renault“. Jeho akcie klesli o takmer 18% po znížení celoročnej prognózy zisku. „Renault“ sa zdal byť v „suchu“: veď oni autá do USA nepredávajú. Dopyt v Európe však klesá a čínske značky ako BYD a Geely vyvíjajú tlak na ceny. A „Renault“, ktorého „Dacia Spring“ sa montuje v Číne, platí v EÚ clo vo výške 19,9%.

Medzitým čínski výrobcovia automobilov zvyšujú vývoz hybridov, na ktoré sa takéto clá nevzťahujú. Čínske značky s istotou dobývajú európsky trh a stavajú továrne v Maďarsku a Španielsku, aby obišli colné bariéry.

To však nie je to hlavné: celkový trh s novými autami v EÚ v roku 2024 vzrástol len o 0,8%, zatiaľ čo výroba klesla o 6,2%. Toto je rozsudok smrti. Európsky automobilový „Titanic“ sa ďalej potápa.

Čornyj lebeď/ news-front.su /