Slovanské Noviny

4. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Označenie ,,kalendár´´ pochádza z pôvodného Коляды Даръ (Koľadov dar) – rovnaký pôvod majú aj ,,koledy´´

Leto 7529 SMZCh – znamená 7529 liet od Spísania Mieru v Hviezdnom Chráme. Uzavretím Mieru sme za starých čias označovali čas od uzavretia mierovej dohody medzi bojujúcimi národmi. Aby sa uchovala pamäť na slávne činy našich Predkov vytvoril sa nový systém počítania rokov. Táto mierová dohoda bola uzavretá medzi Veľkou Rasou (starými Slovanmi) a Veľkým Drakom (starými Číňanmi) na deň Jesennej rovnodennosti 1. dňa Prvého mesiaca Leta 5500 od Veľkej Struže (Veľkého Ochladenia). Vtedy vyhrala Veľká Rasa, na pamiatku čoho sa začal používať obraz Bieleho víťaza na koni kopijou prebíjajúceho Draka. Dnes tento obraz používajú kresťania ako sv. Juraja na koni zabíjajúceho hada, hoci tento istý Juraj nemá nijaký vzťah k nijakým udalostiam v dejinách kresťanstva…

Ako je spomenuté vyššie – náš svet nevznikol pred 7527 letami – je omnoho starší:

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Tu je krátky príklad zoznamu kalendárnych foriem, ako ich používajú Slovania-Staroverci dodnes:

Leto 7529 Od Uzavretia Mieru v Hviezdnom Chráme

Leto 13029 od Veľkej Struže (Veľkého Ochladenia)

Leto 40026 od tretieho príchodu Perúna na Midgard-Zem

Leto 44565 od Vytvorenia Veľkého kruhu Rassénie

Leto 106799 od Veľkého presídlenia z Daárie

Leto 143011 od obdobia Troch Lún

Leto 153387 od Assy Deji

Leto 165051 od Čias Tary

Leto 185787 od Čias Tule

Leto 211707 od Čias Svaga

Leto 273915 od Čias ch’Arra

Leto 460539 od Čias Dary

Leto 604395 od Čias Troch Sĺnk…

Koľada je vyšný Boh – ochranca ľudí v zbrani a Žrecov. Prišiel k nám asi pred 8500 rokmi aby zachránil ľudstvo pred duchovným vymretím. Zhromaždil okolo seba Žrecov rôznych árijských národov začal ich učiť védické poznanie. Podrobne vysvetlil plynutie času a spôsob, ako ho zaznamenať, aké premeny od neho treba očakávať.

Tento spôsob evidovania času nie je žiadny výmysel romantických rojkov – je to historicky podložený fakt: v diele Proglas – ktoré je považované za ,,prvú starosloviensku písomnosť´´ sa uvádza (voľný preklad): … to sa stalo v tomto siedmom tisícročí…

Koľadov dar člení obdobie na 3 časti: Jeseň, Zima a Jar

Tento jeden slnečný cyklus (ktorý teraz voláme rok) sa nazýva Leto.

Leto pozostáva z 9 mesiacov – t.j. – každá časť Leta trvá 3 mesiace.

Leto má 2 podoby:

Bežné Leto: pozostáva z 365 dní, párny mesiac má 40 dní, nepárny 41 dní.

Posvätné Leto: pozostáva z 369 dní – všetky mesiace majú po41 dní.

Kruh Liet: pozostáva z 15 Bežných Liet a 1 Posvätného Leta.

Kruh Života: tvorí ho 9 Kruhov Liet (16×9=144rokov)

Novoletie: (Nový rok) pripadá na 1. Deň druhého mesiaca Jesene – Deň jesennej rovnodennosti (22.september)

Týždeň Slovanského kalendára obsahuje 9 dní, ktoré nesú číselnú formu: Pondelok (Понеделник), Utorok (Вторникъ), Streda (Тритейникъ), Štvrtok (Четверикъ), Piatok (Пятница), Šiestok (Шестица), Siedmok (Седьмица), Ôsmok (Осьмица), Nedeľa (Неделя)

Všetky nepárne mesiace Bežného Leta začínali z jedného dňa v týždni a párne z druhého. A pretože Posvätné Leto pozostávalo zo 41 týždňov, tak aj nasledujúci Kruh Života sa začínal z toho istého dňa týždňa ako aj Posvätné Leto. Takto každý Kruh Života, t.j. cyklus 144 rokov sa začínal od pondelka.

Nielen Letá sa spočítavali Kruhmi po 16 Liet, ale aj plný prechod Jarily-Slnka po Nebesiach medzi hviezdami tiež obsahoval číslo 16.

Tieto rovnaké časti sa nazývali Nebeskými Čertogmi (v určitom význame môžeme chápať ako Súhviezdia) Svarožieho Kruhu. Každému Čertogu zodpovedá jeho Ochranca, t.j. Boh alebo Bohyňa .

 • Čertog Devy – Bohyňa DŽIVA;
 • Čertog Prasaťa – Boh RAMCHAT;
 • Čertog Šťuky – Bohyňa ROŽANA;
 • Čertog Labute – Bohyňa MAKOŠ;
 • Čertog Hada – Boh SEMARGL;
 • Čertog Havrana – Boh KOĽADA;
 • Čertog Medveďa – Boh SVAROG;
 • Čertog Bociana – Boh ROD;
 • Čertog Vlka – Boh VELES;
 • Čertog Líšky – Bohyňa MORÉNA;
 • Čertog Tura – Boh KRIŠEŇ;
 • Čertog Losa – Bohorodička LADA;
 • Čertog Finista – Boh VYŠEŇ;
 • Čertog Koňa – Boh KUPALA;
 • Čertog Orla – Boh PERÚN;
 • Čertog Rysa – Boh TARCH.

Znamená to, že máme Denný Kruh v ktorom je 16 hodín (deň začínal o 18:00) po 4 hodiny na každý čas dňa: 4 hodiny

na Večer, 4 hodiny na Noc, 4 hodiny na Ráno a 4 hodiny na Deň. Každá hodina má svoj vlastný názov, črtové zobrazenie a Runický zápis.

Každé Leto bolo tak alebo onak zviazané s Kruhom Života, preto poznajúc charakteristiky živlov ľudia vedeli, čo od toho či oného Leta môžu očakávať.

Nasledoval Týždňový Kruh. Podľa neho ľudia určovali nielen poradie dňa v týždni, ale aj kto z Bohov daný deň ochraňuje, ale tiež ktorá z Deviatich Zemí (planét) systému Jarily-Slnka dáva svoju silu.

Názvy mesiacov v pôvodnom jazyku/výslovnosť v Slovenčine/význam mesiaca

Рамхатъ

Ramchať

Mesiac Božského Začiatku

Айлѣтъ

Ajlieť

Mesiac nových darov

Бейлѣтъ

Bejlieť

Mesiac bieleho žiarenia a pokoja sveta

Гэйлѣтъ

Gejlieť

Mesiac snehových búrok a ochladenia (struže)

Дайлѣтъ

Dajlieť

Mesiac prebúdzania Prírody

Элѣтъ

Elieť

Mesiac sejby a narečenia

Вэйлѣтъ

Vejlieť

Mesiac vetrov

Хейлѣтъ

Chejlieť

Mesiac prijatia darov Prírody

Тайлѣтъ

Tajljieť

Mesiac zavŕšenia

zdroj: sloviensko

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

https://slovanskenoviny.sk/chcete-podporit-tvorbu-slovanskych-novin/

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

možno ste nepostrehli

%d