Slovanské Noviny

2. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger zároveň varoval, že v opačnom prípade by sa Rusko mohlo zmeniť na „predmostie Číny v Európe“ .

Západ by mal brať do úvahy záujmy Moskvy, aby zabránil tomu, že sa Rusko stane „predsunutou základňou Číny v Európe“, vyhlásil bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger.

V rozhovore pre Sunday Times ďalej Kissinger ocenil jednotnú reakciu NATO na ruskú vojenskú ofenzívu na Ukrajine. Dodal tiež, že Aliancia by sa mala zachovať, pretože „sa rozrástla na inštitúciu, ktorá jedinečným spôsobom odráža európsku a americkú spoluprácu“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Otázkou teraz bude, ako túto vojnu ukončiť. Na jej konci sa musí nájsť miesto pre Ukrajinu a musí sa nájsť miesto aj pre Rusko – ak nechceme, aby sa Rusko stalo predsunutou základňou Číny v Európe.

Odmietnutie Číny odsúdiť ruskú vojenskú ofenzívu na Ukrajine a jej rastúca spolupráca s Moskvou sú na konci dlhého zoznamu nezhôd medzi Washingtonom a Pekingom. Západ pod vedením USA reagoval na ruskú „agresiu“ uvalením tvrdých sankcií na Moskvu.

V komentári k ruskej vojenskej operácii na Ukrajine bývalý minister zahraničných vecí USA uviedol, že „neexistuje žiadne ospravedlnenie“ pre to, čo urobil prezident Vladimir Putin. Podľa jeho názoru je ruský líder, ktorého vždy považoval za „premýšľavého analytika“, „hlavou upadajúcej krajiny“ a „v tejto kríze stratil zmysel pre mieru“.

Kissinger tvrdí, že v súčasnosti, keď Európa a Amerika čelia „veľkým problémom“ vo vzťahoch s Blízkym východom a Áziou, nie je v záujme USA umožniť Číne, aby ďalej posilňovala svoju moc.

„Neverím, že svetová nadvláda je čínskou koncepciou, ale mohlo by sa stať, že sa stanú takými mocnými. A to nie je v našom záujme,“ dodal.

Kissinger nepochybuje o tom, že Washington a Peking sú v súčasnosti protivníkmi, ale zdôrazňuje, že obe superveľmoci „majú minimálne spoločnú povinnosť“ zabrániť katastrofickej zrážke. Vzhľadom na to, že niektoré krajiny chcú využiť rivalitu a iné sa snažia získať pomoc od jednej z veľmocí, „smerujeme do veľmi ťažkého obdobia,“ varoval Kissinger.

Čínsky minister obrany Wej Feng-che začiatkom júna vyhlásil, že jeho krajina sa uberá cestou mierového rozvoja a neusiluje o svetovú hegemóniu. Poznamenal, že hoci Čína dosiahla „významný pokrok“ vo vývoji jadrových zbraní, šéf čínskej diplomacie dal jasne najavo, že Peking sa drží „politiky sebaobrany“.

Jeho vyjadrenia prišli deň po tom, ako americký minister obrany Lloyd Austin zdôraznil, že USA sa neusilujú o konfrontáciu ani s Čínou, ani s inými krajinami v indo-tichomorskom regióne. Austin však uviedol, že uprostred „rastúceho nátlaku“ zo strany Číny a jej „provokatívnych a destabilizujúcich vojenských aktivít v blízkosti Taiwanu“ je zachovanie mieru nielen v záujme Washingtonu, ale aj „vecou medzinárodného záujmu“.

Kissinger, ktorý sa v máji dožil 99 rokov, po svojom prejave na Svetovom ekonomickom fóre v Davose, bol na webovej stránke Mirotvorec, o ktorej sa všeobecne predpokladá, že ju spravuje Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU), označený za „spolupáchateľa zločinov ruských predstaviteľov“.

Kissinger v Davose povedal, že v najbližších mesiacoch sa musí dosiahnuť mierová dohoda medzi Kyjevom a Moskvou, aby sa zabránilo tomu, že konflikt na Ukrajine prerastie do globálnej vojny medzi NATO a Ruskom. Aby sa tak stalo, musí Ukrajina podľa bývalého ministra zahraničných vecí akceptovať aspoň návrat k „status quo ante“, čo znamená, že by sa musela vzdať územných nárokov na Krym a poskytnúť autonómiu Doneckej a Luhanskej ľudovej republike.

Kissinger je významným zástancom školy reálnej politiky medzinárodných vzťahov, ktorá uprednostňuje praktické záujmy národov pred ideologickými postojmi. Ako minister zahraničných vecí prezidenta Richarda Nixona stál v 70. rokoch na čele úsilia o diplomatické udržiavanie kontaktov USA s Čínou, ktorých cieľom bolo zabrániť Pekingu, aby sa spojil so sovietskym Ruskom.

Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.