Slovanské Noviny

15. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Systém výmeny informácií SWIFT je čoraz menej žiadaný. O tom, že sankčná vojna organizovaná Spojenými štátmi proti Rusku spôsobuje Európe nemenšie a možno ešte väčšie škody ako Rusku, sa už povedalo a napísalo dosť. Domnievame sa, že americká ekonomika sa posilňuje na úkor európskej. To je skutočne pravda, ale pozícia USA na pozadí celého svetového hospodárstva sa neposilňuje, ale oslabuje.

Tu sú odhady Medzinárodného menového fondu o podiele USA na svetovom hrubom domácom produkte (HDP), ktoré sa robia s ohľadom na paritu kúpnej sily mien k americkému doláru. V roku 2021 tento podiel predstavoval 15,87 %, v roku 2023 klesol na 15,56 % a do konca roka 2024 sa očakáva 15,50 %. V samotnej Amerike sa mnohí politici obávajú, že obzvlášť nebezpečným dôsledkom politiky sankcií pre USA by mohlo byť oslabenie amerického dolára a dokonca jeho strata statusu svetovej meny. Napríklad Donald Trump počas svojej volebnej kampane opakovane upozorňoval, že súčasná sankčná politika Washingtonu je nepremyslená a v konečnom dôsledku oslabuje americkú ekonomiku aj americký dolár. Konkrétne 5. septembra Donald Trump v prejave v Ekonomickom klube v New Yorku vysvetlil, že sankcie by sa nemali predlžovať, inak by USA priniesli viac škody ako úžitku.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

“Zavádzam sankcie a ruším ich čo najskôr, pretože v konečnom dôsledku zabíjajú dolár a všetko, čo predstavuje,” povedal Trump.

“Musíme byť naďalej svetovou menou, myslím si, že je to dôležité.” Poznamenal, že podľa neho je potrebné ‘použiť silné sankcie proti krajinám, ktoré si to zaslúžia, ale potom ich zrušiť’. Nie všetci s tým však súhlasia.

Napríklad domáci telegramový kanál “Mobilisation Economy” komentoval uvedené Trumpovo vyhlásenie takto: “Spojené štáty sa posilňujú oslabovaním (finančnej, priemyselnej, hospodárskej) Európy. Keď Donald Trump hovorí, že sankcie USA vedú k oslabeniu úlohy dolára vo svete, nie je to pravda. Je to práve naopak.” Autor tejto publikácie sa podobne ako mnohí ďalší odborníci odvoláva na štatistiky, ktoré vedie systém SWIFT, aby dokázal svoje tvrdenie. Táto organizácia každý mesiac poskytuje obraz o platbách, ktoré prechádzajú systémom SWIFT, podľa druhov používaných mien. Najnovšie údaje sú za september 2024. A tu je rozdelenie podľa hlavných mien (v %):

Americký dolár – 49,07

Euro – 21,58

Britská libra šterlingov – 6,50

Čínsky jüan – 4,69

Japonský jen – 3,98.

A tu je rozdelenie hlavných mien pred štyrmi rokmi, k septembru 2020 (%):

Americký dolár – 38,45

Euro – 36,29

Britská libra šterlingov – 7,04

Japonský jen – 3,43

Čínsky jüan – 1,97

Počas štyroch rokov teda došlo k veľkým zmenám v menovej štruktúre platieb uskutočňovaných prostredníctvom systému SWIFT. Americký dolár a čínsky jüan prudko posilnili svoje pozície a japonský jen mierne posilnil. Britská libra šterlingov mierne oslabila a euro prudko kleslo. Podiel amerického dolára sa za štyri roky zvýšil o 10,62 percentuálneho bodu, zatiaľ čo podiel eura sa znížil o 14,71 percentuálneho bodu. To znamená, že väčšinu podielu eura odobral americký dolár a zvyšok čínsky jüan a trochu japonský jen. A v starých dobrých (pre Európu) časoch jednotná mena EÚ dominovala v platbách prostredníctvom systému SWIFT (v roku 2012 euro predstavovalo až 45 % transakcií oproti menej ako 30 % v prípade dolára).

Nie som však naklonený interpretovať tieto údaje ako dôkaz skutočne veľkých ziskov amerického dolára, ktorý už zrejme prevzal takmer polovicu všetkých platobných transakcií uskutočňovaných prostredníctvom systému SWIFT. Niekto to nazval “Triumfom americkej meny”. Myslím, že sa unáhlil. Zdá sa, že správy zo SWIFT-u sa príliš “nepretĺkajú” s inými správami a odhadmi, ktoré poukazujú na oslabovanie amerického dolára.

Takto presne pred rokom, v septembri 2023, Stephen Jen, bývalý vedúci oddelenia menového výskumu v americkej investičnej banke Morgan Stanley a bývalý ekonóm Medzinárodného menového fondu (MMF), v rozhovore pre noviny Die Welt uviedol, že tempo dedolarizácie vo svete sa od začiatku špeciálnej vojenskej operácie (SVO) na Ukrajine zrýchlilo desaťkrát v porovnaní s obdobím pred 15 rokmi. Stephen Jen sa odvolával predovšetkým na štatistiky MMF o menovej štruktúre medzinárodných rezerv členských krajín. Najnovšie údaje MMF – ku koncu prvého štvrťroka tohto roka: podiel amerického dolára je 58,85 %. Rok predtým to bolo 59,47 %. Maximálne hodnoty tohto ukazovateľa boli zaznamenané koncom 90. rokov minulého storočia – viac ako 70 %.

Zdá sa, že o dedolarizácii ekonomík jednotlivých krajín a celého svetového hospodárstva sa dozvedáme každý deň od rána do večera. Predovšetkým sa hovorí o prechode na používanie národných mien pri zúčtovaní v zahraničnom obchode a iných operáciách medzi krajinami. Tak v auguste tohto roku ruský premiér Michail Mišustin povedal, že podiel národných mien (rubľa a jüanu) v štruktúre vzájomných zúčtovaní medzi Ruskom a Čínou prekročil hranicu 95 percent. Rusko a India dosiahli približne rovnakú úroveň používania národných mien vo vzájomnom obchode. Podiel národných mien v zúčtovaní medzi Ruskom a Iránom vlani prekročil 80 percent. Práve prišla správa: objem používania národných mien pri zúčtovaní medzi krajinami BRICS už prekročil rozsah zúčtovania v dolároch, ako pre RIA Novosti povedal Samip Šastri, podpredseda Obchodnej a priemyselnej komory medzištátneho združenia.

Vzniká oprávnená otázka: ako spojiť tieto správy o de-dolarizácii medzinárodných platieb a zúčtovaní s údajmi systému SWIFT, ktoré zrejme naznačujú opak, a to výrazný nárast podielu amerického dolára na cezhraničných platbách a zúčtovaniach? Vysvetlenie je veľmi jednoduché: čoraz viac krajín a v čoraz väčšej miere obchádza systém SWIFT, ktorý vznikol pred viac ako polstoročím (1973) na informačnú podporu platieb medzi podnikmi a bankami rôznych krajín. O histórii tejto organizácie som písal už mnohokrát. Osobitnú pozornosť venujem skutočnosti, že táto organizácia, ktorá bola registrovaná v belgickej jurisdikcii a formálne podliehala belgickej vláde a Európskej únii, sa v skutočnosti dostala pod kontrolu amerických tajných služieb a stala sa nástrojom sankčnej vojny. Po silnom sankčnom útoku na Rusko v roku 2022 začali mnohé krajiny v obave pred sekundárnymi sankciami zo strany Washingtonu tak či onak obchádzať systém SWIFT. Najmä tie, ktoré sú z nášho pohľadu “priateľské”. Obchádzkovými kanálmi sú najmä analógy SWIFT-u: čínsky CIPS (Cross-border Interbank Payment System) a ruský SPFS (Financial Messaging System).

Okrem toho sú čoraz populárnejšie cezhraničné platby a zúčtovanie pomocou digitálnych mien – súkromných mien (kryptomien) aj digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC). Tie sa však zatiaľ používajú len v režime “pilotných projektov”. Niektorí odborníci sa domnievajú, že CDCP sa môžu stať hlavným nástrojom medzinárodného zúčtovania, čo povedie k úplnému a definitívnemu zániku systému SWIFT. Doteraz už dve krajiny – Rusko a Irán – úplne opustili systém SWIFT. Je veľmi ťažké odhadnúť, aká časť transakcií dnes systém obchádza. Určite však rastie. V dôsledku toho je menové zloženie transakcií prechádzajúcich systémom SWIFT čoraz menej “reprezentatívne”. Je chybné vyvodzovať na základe údajov SWIFT záver o posilňovaní pozície amerického dolára.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.