Slovanské Noviny

2. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Káčer sa cynicky pohoršuje nad tým, čo si to vôbec Slováci dovoľujú sťažovať sa na samovražedné dopady protiruských sankcií a zlú ekonomickú situáciu

On bojuje na rokovaní v USA v obleku za Ukrajinu a medzitým sa stretáva v New Yorku s prezidentom Svetového ekonomického fóra a so zástupcami Amerického židovského výboru a B’nai B’rith.

My tu popri tom vedieme „bolestnú“ debatu, či sme si schopní o dva stupne znížiť teplotu vo vykurovaní, ako keby to boli naše základné ľudské právo, vyhlásil v rozhovore pre dezinfoweb Aktuality.sk nový proamerický šéf rezortu slovenskej diplomacie Rastislav Káčer.

Minister zahraničných vecí Rastislav Káčer v pondelok v New Yorku s rezortnými kolegami z členských krajín EÚ rokoval o vojne na Ukrajine a na neformálnom stretnutí na úrovni Vyšehradskej štvorky predstavil priority slovenského predsedníctva. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. 

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Potvrdil som kontinuitu slovenskej zahraničnej politiky vo vzťahu k agresii proti Ukrajine a zdôraznil som potrebu udržania európskej jednoty v boji proti agresorovi, ako aj v prípade úsilia vysporiadať sa s dopadmi tohto konfliktu v potravinovej a energetickej oblasti,“ povedal Káčer po rokovaní.

Neformálne stretnutie sa uskutočnilo pri príležitosti 77. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Hlavnou témou bola ruská agresia proti Ukrajine a jej vplyv na globálnu stabilitu.

Šéf slovenskej diplomacie v New Yorku inicioval prvé rokovanie ministrov zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky (V4), informoval komunikačný odbor MZVEZ. Na krátkom neformálnom rokovaní minister Káčer predstavil priority a podujatia slovenského predsedníctva vo V4. V rámci neho potvrdil záujem vytvoriť platformu pre dialóg o vnútornej dynamike a budúcnosti vyšehradskej spolupráce.

Káčer sa počas návštevy New Yorku stretol aj s prezidentom Svetového ekonomického fóra (WEF) Borgem Brendem. Šéf slovenskej diplomacie upozornil na spochybňovanie pravidiel a princípov medzinárodného práva a mierového spolunažívania, ako sú ukotvené v Charte OSN. Vyzval na zachovanie strategických partnerstiev a formovanie koalícií založených na spoločnej zodpovednosti.

Svetové ekonomické fórum je nezisková organizácia známa organizovaním každoročných podujatí vo švajčiarskom Davose, píše tlačový odbor MZVEZ. Na prestížnom stretnutí v New Yorku sa zúčastnilo 13 ministrov zahraničných vecí, ako aj významní predstavitelia podnikateľskej a akademickej komunity.

V pondelok v dopoludňajších hodinách sa minister Káčer stretol aj so zástupcami židovských organizácii v USA, Amerického židovského výboru (AJC) a B’nai B’rith.

Káčer vstupuje Slovákom zruinovaných protiruskými sankciami do svedomia: Ste sa všetci načisto zbláznili? V našom susedstve umierajú ľudia

Rastislav Káčer ako novopečený minister zahraničných vecí v službách USA poskytol pri tejto príležitosti rozhovor pre portál Aktuality.sk na otázku redaktora, ako by vysvetlili ľuďom dôležitosť protiruských sankcií, v čase keď žijú v obavách, že nebude plyn, že sa ocitnú na ulici, pretože nebudú schopní platiť účty, odpovedals vojou typickou aroganciou.

„Viete niekedy ani celkom nechápem debatu, ktorú máme. Ukrajina je v našom susedstve, žijú v nej presne takí ľudia ako my, majú rovnaké problémy, tváre, mená a životy. Tí ľudia zomierajú, sú vraždení, ich domy sú rozbíjané, ich deti sú zabíjané alebo odvážané násilne a odovzdávané iným rodinám,“ vyhlásil Káčer.

„To je taká šialená situácia, a pre nás nepredstaviteľná, ale taká blízka. Vidíme ľudí, ktorých celý život skončí v igelitkách, s ktorými odchádzajú. My tu popri tom vedieme „bolestnú“ debatu, či sme si schopní o dva stupne znížiť teplotu vo vykurovaní, ako keby to boli naše základné ľudské právo, že v obývačke musím pred televízorom sedieť v tielku a spodnej bielizni. Nerozumiem tomu, myslím si, že keby sa môj starý otec prebral z hrobu a počúval túto debatu, tak by si pomyslel, že sme sa všetci načisto zbláznili,“ dodáva cynicky nový proamerický minister zahraničia.

Káčer má aj týždeň po menovacom dekréte za slovenského ministra zahraničných vecí na svojej profilovke na Facebooku – ako „oddaný“ Slovák – obrázok panorámy Prahy s pohľadom smerom od Čertovky na Karlov most:

Počas menovania za ministra zahraničných vecí Slovenskej republiky prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou mal navyše Káčer arogantne oblečenú kravatu vo farbách ukrajinskej vlajky:

Viac šokujúcich odpovedí z úst nového proamerického šéfa slovenskej diplomacie sa dočítate TU.

Kto je Rastislav Káčer

Káčer začínal ako politický analytik na ministerstve zahraničných vecí. Aj vďaka dobrému vzťahu k NATO, v ktorého ústredí v Bruseli pôsobil v rokoch 1994 – 1998, sa v roku 2001 stal štátnym tajomníkom ministerstva obrany (zodpovedal za proces vyjednávania a vstúpenia SR do Aliancie) a práve on spolurozhodoval o povolení preletu lietadiel NATO bombardujúcich súčasné Srbsko. Po návrate z Bruselu bol vedúcim štábu pre plánovanie politiky a generálnym riaditeľom pre bezpečnostnú politiku a mnohostranné záležitosti na ministerstve zahraničných vecí. Neskôr pôsobil päť rokov ako veľvyslanec Slovenska vo Washingtone a následne od októbra 2013 v Budapešti. „Je to tak ďaleko, že stav v Maďarsku ohrozuje elementárne princípy fungovania Európy, resp. spochybňuje hodnotový rámec, na ktorom Európska únia funguje alebo je na ňom postavená,“ vyjadril sa v jednej z relácií Štefana Hríba. Koncom roka 2019 podala organizácia Hnutie nová jednota na Káčera trestné oznámenie pre šírenie poplašnej správy o revizionistických snahách vlády Viktora Orbána.

V júli 2008 ho zvolili za predsedu Slovenskej atlantickej komisie (člena Združenia Atlantickej zmluvy). Prezentuje sa ako odborník na trans­atlantické vzťahy, obranu a bezpečnosť. Káčer na Hríbovu otázku, či je rád v NATO, odpovedal cynicky aj zmienkou o bývalej Juhoslávii: „Tam sme sa chodili pozerať ako do výkladnej skrine. A závideli sme Juhoslovanom, ako sa majú. Tak choďte dneska do Bosny a Hercegoviny alebo hocikde, a teda neviem, či im je čo závidieť.“

Práve NATO však v roku 1999, ako to povedal Havel, humanitárne bombardovalo územie dnešného Srbska, kde zomrelo približne 2500 civilných obetí. Káčer bol v tom čase štátnym tajomníkom na ministerstve obrany. Jeho reakcia na túto udalosť bola maximálne cynická. Podľa neho nie sme ako Slovensko spoluvinníkmi zabíjania bratov Srbov, lebo oni nie sú naši bratia.

„Dneska ma tá demagógia, že sme umožnili bombardovať bratov Srbov, dosť vytáča. Po prvé, nepovažujem Srbov o dosť väčších bratov od Chorvátov, ani Maďarov, Rumunov, Poliakov, Čechov, Nemcov alebo Ukrajincov. Jednoducho, Srbi nám nie sú o nič väčší bratia ako ktokoľvek iný, ktorý je okolo,“ povedal Káčer s tým, že zákrok bol posledným zdvihnutým prstom, ktorý bol však prevedený citlivo.

„Bola to operácia letecká, s istou presnosťou, veľmi málo civilných obetí, rádovo menej, ako si oni spôsobili sami,“ dodal Káčer s tým, že išlo o správny zákrok, ktorý pomohol. No zároveň priznal, že konsolidačný proces v Srbsku doteraz neskončil.

Káčer je čestným predsedom slovenského inštitútu Globsec, ktorý sa venuje otázkam zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Organizuje konferencie Tatra Summit a Globsec Bratislava Forum. Obzvlášť závažné je, kto je sponzorom týchto podujatí. Výstupy z nich môžu byť ovplyvnené práve nimi. Partnerom je tretia najväčšia zbrojárska firma na svete – britská BAE Systems, a generálnym partnerom je ďalšia z obrovských zbrojoviek – americká Lockheed Martin.

Zdroj: cas.sk / InfoVojna / zemavek.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.