Slovanské Noviny

14. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Na prezentácii posledného veľkolepého diela Oswalda Spenglera diskutovali účastníci panelovej diskusie o tom, že autorove postrehy, predpovede a obavy sú v roku 2024 rovnako aktuálne ako v čase, keď ich napísal.

Veľkolepá prezentácia knihy sa konala v Mathias Corvinus Collegium, kde analyzovali posledné veľkolepé Spenglerovo dielo, Roky rozhodnutia, ktoré vyšlo v auguste 1933, píše maďarský portál Mandiner.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Kniha vznikla v citlivom období

– potvrdil Dezső Csejtei, prekladateľ, univerzitný profesor a historik filozofie, ktorého spoločná štúdia s Anikó Juhász uzatvára dielo, aby pomohla pochopiť Spenglerove myšlienky. Odborník tým poukázal na to, že v januári 1933 sa k moci dostal Adolf Hitler, avšak Spengler už mal do tej doby hotových 106 strán a nič nemenil, pretože tvrdil, že píše pre dlhšie obdobia, nie pre krátke politické obdobia.

Návrat k historickým tradíciám

Profesor zdôraznil, že autor sa odcudzoval národnému socializmu, pretože ako obyvateľ Mníchova sledoval jeho činnosť od začiatku. Odmietal masové hnutia, rasové teórie a antisemitizmus a jasne sa postavil na stranu štátnej moci, nad ktorou nemá stáť žiadna strana.

Kniha obsahuje mnoho takých postrehov a predpovedí, ktoré sú v roku 2024 rovnako aktuálne ako v čase, keď ich napísal – Spengler. Napríklad jasne hovoril o ére svetových vojen a o pomalom úpadku západnej civilizácie, ktorým sa musíme zaoberať aj dnes. Ako hlavný predstaviteľ konzervatívnej revolúcie po svetovej vojne Spengler vyhlásil, že komunizmus sa zrúti a z boľševikov sa stanú noví kapitalisti. To sme tiež zažili, ak myslíme na zmenu režimu – poznamenal Zoltán Szalai, generálny riaditeľ MCC, ktorý pripomenul, že v knihe sa objavuje anonymná, technokratická spoločnosť, ktorá sa snaží premeniť západnú kultúru, založenú na kresťansko-židovských základoch, ktorú poznáme. Autor odmietal „stádový pocit“ a zaujímalo ho, ako dokážeme vrátiť spoločnosť späť k historickým tradíciám.

Úpadková rola Európy vo svetovej politike

Počas panelovej diskusie Dezső Csejtei zdôraznil, že: služba verejnosti pre liberála nie je nič iné ako sloboda, ale pre Nemcov znamená naplnenie slobody.

V čase vydania knihy bolo Nemecko na okraji, ale Spengler ostro vnímal, že bez Nemcov sa nedá viesť svetová politika.

Profesor citoval známu vetu, že keď Nemecko kýchne, Maďarsko dostane nádchu, a dodal, že to zasiahne celý kontinent, ak v Nemecku prepukne kríza – na to upozorňoval už Spengler.

Odborník poznamenal, že v Rokoch rozhodnutia sa niektoré teórie ukázali ako nesprávne, napríklad vízia rozpadu Spojených štátov – Zoltán Szalai s úsmevom poznamenal, že s tým počkáme na novembrové prezidentské voľby.

Generálny riaditeľ zdôraznil, že Spengler bol jedným z prvých európskych mysliteľov, ktorí si všimli globalizačné procesy: konkurencia neprebieha len v rámci Európy, svetové vojny sú ovplyvnené bojmi kontinentov a kultúr.

To platí dodnes, bohužiaľ, musíme vidieť úpadkovú rolu Európy v geopolitických súvislostiach, zatiaľ čo Spojené štáty a Čína medzi sebou súťažia – dodal Zoltán Szalai, pričom ako ďalší dôležitý bod spomenul vzťah s Ruskom.

Kabaret, ktorý sa odohráva v Európskej únii

Podľa neho je jednou z najväčších debát v nemeckej spoločnosti už stáročia otázka, aký by mal byť vzťah s Ruskom. Sociálni demokrati odpovedali, že treba prepojiť nemeckú a ruskú ekonomiku, spotrebiteľov, suroviny, čo viedlo k vzniku napríklad plynovodu Nord Stream – ktorý bol zničený po vypuknutí rusko-ukrajinskej vojny.

Počas diskusie sa pri odpovedi na otázku z publika hovorilo aj o vlastnostiach štátnika a rôznych charakteroch až po časy Platóna, keď profesor komentoval dianie v Európskom parlamente:

Kabaret, ktorý sa odohráva v Európskej únii. Niekedy by ani v demokracii nebolo na škodu stanoviť hranice…

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.