Slovanské Noviny

29. novembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Iránske pozemné sily začali rozsiahle vojenské cvičenia. USA v piatok na východe Sýrie podnikli letecké údery na proiránske milície.

Izrael medzitým uskutočnil v piatok večer vzdušné údery na územie Gazy a pripravuje sa na pozemnú operáciu. Cvičenie iránskej armády má preveriť nové zbrane a schopnosť ozbrojených síl odstrašiť nepriateľa.

Záverečné dve fázy cvičenia preveria schopnosť jednotiek brániť pobrežie, podnikať nočné operácie a protiútoky pre prípad, že by v oblasti došlo k útoku.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Iránske pozemné sily začali rozsiahle v piatok dvojdňové cvičenia s cieľom preveriť nové zbrane i schopnosť odstrašiť nepriateľa. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

Cvičenie, na ktorom sa zúčastňujú štyri bojové oddiely, sa koná v centrálnej provincii Isfahán, informuje iránska agentúra Tasnim. Jeho cieľom je preveriť operatívnu pripravenosť pechoty, obrnených vozidiel, raketového vojska a nástrojov na vedenie elektronickej vojny. Cvičenie sa koná „navzdory nedávnym hrozbám“ a má preveriť nové zbrane a schopnosť ozbrojených síl odstrašiť nepriateľa, dopĺňa Tasnim.

Záverečné dve fázy cvičenia preveria schopnosť jednotiek brániť pobrežie, podnikať nočné operácie a protiútoky pre prípad, že by v oblasti došlo k útoku.

DPA upozorňuje na obavy, že vojna Izraelu a Hamasu by mohla prerásť do rozsiahlejšieho konfliktu. Washington a Teherán sa už navzájom varovali pred rizikom rozšírenia konfliktu.

Militanti z palestínskeho radikálneho hnutia Hamas 7. októbra prenikli z pásma Gazy na územie Izraela. Podľa izraelských predstaviteľov zabili vyše 1400 ľudí, väčšinou civilistov, a ďalších viac ako 220 uniesli ako rukojemníkov do pásma Gazy.

Izrael odpovedal intenzívnymi leteckými údermi, pri ktorých podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva, ovládaného Hamasom, zahynulo už vyše 7000 ľudí, väčšinou civilistov.

Spojené štáty v piatok na východe Sýrie podnikli odvetné letecké údery na proiránske milície. Zástupcovia americkej armády však zdôraznili, že „išlo výhradne o ochranu a obranu amerických občanov“ a že nálety neboli súčasťou konfliktu medzi Izraelom a Hamasom.

Cieľom náletov boli dve zariadenia Iránskych revolučných gárd a ich spojencov, vyhlásilo americké ministerstvo obrany. Iránom podporované skupiny operujúce v Sýrii a Iraku podľa Pentagónu už od 17. októbra útočili pomocou rakiet a dronov na americké ozbrojené sily.

Spojené štáty sa rozhodli presunúť do východného Stredomoria viac zbraní, bojovej techniky a letiek. Zároveň na Blízkom východe nasadzujú ďalších 900 vojakov. Ich úlohou bude posilniť jednotky, ktoré už v oblasti pôsobia.

Izrael rozšíri pozemné operácie v Gaze

Severnou časťou pásma Gazy otriasli v piatok večer intenzívne izraelské vzdušné údery. Tamojšie vládnuce militantné hnutie Hamas oznámilo, že na Izrael v reakcii odpálilo ďalšie rakety. Palestínčania v Gaze medzitým hlásili prerušenie internetových a mobilných služieb v dôsledku útokov. TASR o tom informuje podľa agentúr AFP a AP.

Izraelská armáda oznámila, že jej pozemné sily „rozširujú svoje aktivity“ v pásme Gazy po tom, ako tam v uplynulých dňoch zosilnili vzdušné údery proti cieľom Hamasu. Počas predošlých dvoch nocí do Gazy prenikli izraelské tanky.

Izrael pri hranici s pásmom Gazy zhromaždil niekoľko stotisíc vojakov pred očakávanou pozemnou inváziou, pripomína AP. Po krvavom útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra izraelskí predstavitelia vyhlásili, že chcú ukončiť vládu Hamasu v Gaze a schopnosť tohto hnutia ohrozovať židovský štát.

Izraelský minister obrany Joav Galant v piatok uviedol, že pozemná ofenzíva v Gaze by sa mala začať čoskoro. Skupine zahraničných reportérov povedal, že zničenie rozsiahlej siete tunelov Hamasu pri tento operácii „potrvá dlho“. Očakáva tiež následne zdĺhavú fázu bojov nižšej intenzity pri ničení „ohnísk odporu“.

Zdroj: sme.sk / tvnoviny.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: