Podľa amerických a spojeneckých bezpečnostných predstaviteľov Irán posilňuje svoj záväzok dodávať zbrane pre ruský útok na Ukrajinu a tajne súhlasí s tým, že pošle nielen útočné bezpilotné lietadlá, ale aj prvé rakety zem-vzduch iránskej výroby určené na použitie proti ukrajinským mestám a vojenským pozíciám, píše The Washington Post
Nezávislé spravodajské agentúry v uplynulých dňoch zverejnili fotografie zvyškov zrejme iránskych bezpilotných lietadiel použitých pri úderoch na ukrajinské ciele, čím spochybnili opakované popieranie Iránu, že takéto zbrane dodal svojmu spojencovi Rusku. Predstavitelia Pentagónu tiež verejne potvrdili použitie iránskych bezpilotných lietadiel pri ruských náletoch, ako aj úspech Ukrajiny pri zostrelení niektorých z nich.
Podľa predstaviteľov spojeneckej krajiny USA, ktorá pozorne monitoruje aktivity Iránu v oblasti zbraní, Teherán 18. septembra vyslal do Ruska predstaviteľov, aby dokončili podmienky ďalších dodávok zbraní vrátane dvoch typov iránskych rakiet zem-zem, čo je zjavným znakom rozšírenia úlohy Iránu ako vojenského dodávateľa pre Moskvu.
Podľa hodnotenia spravodajských služieb, o ktoré sa v posledných dňoch podelili ukrajinskí a americkí predstavitelia, iránsky zbrojný priemysel pripravuje prvú dodávku rakiet Fateh-110 a Zolfaghar, dvoch známych iránskych balistických rakiet krátkeho doletu, ktoré sú schopné zasiahnuť ciele na vzdialenosť 300, resp. 700 kilometrov, uviedli dvaja predstavitelia informovaní o tejto záležitosti. Ak by sa táto dodávka uskutočnila, bola by to prvá dodávka takýchto rakiet do Ruska od začiatku vojny.
Títo predstavitelia hovorili pod podmienkou, že ich mená a štátna príslušnosť nebudú zverejnené z dôvodu mimoriadnej citlivosti v súvislosti s úsilím o zhromažďovanie spravodajských informácií.
V auguste niektorí z tých istých predstaviteľov identifikovali konkrétne iránske bezpilotné lietadlá, sériu Shahed a Mohajer-6, ktoré Teherán začal dodávať Rusku na použitie na Ukrajine. Zvyšky oboch typov ukrajinské sily v posledných týždňoch našli, analyzovali a odfotografovali. Zdá sa, že Rusko tieto zbrane premaľovalo a dalo im ruské názvy.
Predstavitelia informovaní o plánovanej dodávke rakiet uviedli, že Irán pripravuje aj nové dodávky bezpilotných lietadiel pre Rusko vrátane “desiatok” ďalších Mohajer-6 a väčšieho počtu Shahed-136. Tieto bezpilotné lietadlá, niekedy nazývané “kamikadze”, pretože sú navrhnuté tak, aby narazili do svojich cieľov, sú schopné dopraviť výbušný náklad na vzdialenosť až 1 500 kilometrov. Iránski technickí poradcovia navštívili v posledných týždňoch oblasti kontrolované Ruskom, aby im poskytli inštrukcie o prevádzke bezpilotných lietadiel, uviedli úradníci.
Americké spravodajské služby sa k správam o pripravovaných iránskych dodávkach do Ruska odmietli vyjadriť. Ruskí a iránski predstavitelia v sobotu nereagovali na žiadosti o komentár k správam o iránskych raketách smerujúcich do Ruska.
Iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amirabdollahian povedal, že “Iránska islamská republika neposkytla a neposkytne žiadnu zbraň, ktorá by sa použila vo vojne na Ukrajine,”uvádza sa v sobotňajšom prečítaní jeho telefonátu s portugalským kolegom. “Sme presvedčení, že vyzbrojovanie každej zo strán krízy predĺži vojnu.”
Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Násir Kan’áni 3. októbra zopakoval vytrvalé popieranie akejkoľvek účasti Iránu na dodávkach bezpilotných lietadiel Rusku. “Iránska islamská republika považuje správy o dodávkach bezpilotných lietadiel do Ruska na použitie vo vojne na Ukrajine za “nepodložené” a nepotvrdzuje ich,” povedal. Kan’ani opätovne potvrdil tvrdenie Iránu o neutralite v konflikte a zdôraznil potrebu, aby “obe strany riešili svoje problémy politickými prostriedkami bez násilia”.
Kyjevská vláda bola oboznámená s dôkazmi, ktoré sú základom nových spravodajských informácií, uviedol ukrajinský predstaviteľ pre denník The Washington Post. Ukrajina samostatne vyhodnotila, že väčšina dronov, ktoré Rusko nedávno nasadilo na juhu Ukrajiny, je iránskej výroby.
Ukrajina nedávno prerušila svoje diplomatické vzťahy s Teheránom v reakcii na výskyt dronov iránskej výroby nad bojiskom. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týždeň citoval nedávne nálety Ruska, keď naliehal na krajiny NATO, aby jeho krajine dodali moderné systémy protivzdušnej obrany.
“Musíme chrániť naše nebo pred terorom Ruska,” povedal Zelenskyj vo štvrtok v prejave na pôde Rady Európy.
Podobne ako Irán, aj Rusko sa ohradilo proti správam Západu o dodávkach iránskych zbraní pre ukrajinskú kampaň a hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov takéto správy označil za “falošné”.
Podľa ukrajinských predstaviteľov však iránske bezpilotné lietadlá už zanechali svoje stopy, keď počas posledných troch týždňov zničili niekoľko ukrajinských tankov a poškodili civilnú infraštruktúru. Raketoví experti tvrdia, že príchod rakiet zem-zem by mohol Rusku poskytnúť nové silné zbrane.
“Postup od bezpilotných lietadiel k raketám zem-zem by mohol Rusom poskytnúť viac možností a veľa úderov,” povedal Farzin Nadimi, expert na iránske zbrane z washingtonského think tanku Washington Institute for Near East Policy.
Irán vlastní jeden z najväčších a najrozmanitejších arzenálov rakiet krátkeho a stredného doletu na Blízkom východe. Hoci iránski konštruktéri zbraní zápasili s problémami so spoľahlivosťou, najnovšie verzie rakiet Fateh-110 a Zolfaghar považujú odborníci za silné a pomerne presné na relatívne krátke vzdialenosti, povedal Nadimi. Niektoré modely sú vybavené elektrooptickými navádzacími systémami, ktoré umožňujú operátorom rakiet navádzať ich pri konečnom priblížení k cieľu.
Irán predtým poskytol rovnaké rakety zástupným militantným skupinám na Blízkom východe, najmä bojovníkom húsíov v Jemene. Hútijské sily vystavovali rakety iránskeho dizajnu na vojenských prehliadkach a používali ich pri útokoch na ropné rafinérie a iné civilné ciele v susedných krajinách Perzského zálivu.
hlavnespravy.sk
VIDEO: Košický policajt dokopal zadržaného muža, následkom čoho ten neskôr zomrel.
Vírus, tzv. vakcíny, a tzv. usmrtenie
Kolaboranti a Vynálezcovia Deep State
November 1989 bol kolosálny podvod
Ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele v Kyjeve
Jeffrey Sachs: Európa prestala myslieť, jej zahraničná politika je len “príveskom” NATO
Mali: “Nerozumieme, prečo sa Ukrajina mení na agresora a spolupracuje s teroristami proti nám”
Video: Ďalší britský tank Challenger 2 bol zničený kamikadze dronom v Kurskej oblasti
Ruská armáda zlikvidovala ukrajinským ozbrojeným silám nachádzajúcim sa v pohraničnej Kurskej oblasti obrnené vozidlá dodané Američanmi
Pokrovsk bude nový Bachmut. Ruským jednotkám se po jeho dobytí pak otevře cesta ke kompletnímu ovládnutí Doněcké a Luhanské oblasti, říká analytik
„Odpoveď na použitie západných zbraní dlhého doletu proti Rusku bude bezprostredná a ničivá,“ varuje Západ hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová
VIDEO: Danko s Huliakom & spol. rokovať viac nebude a nenechá sa nimi vydierať. Slovensko má podľa neho dôležitejšie problémy ako má táto trojica.
Exriaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Tóth o kauze policajného násilia v Košiciach a absurdnej poľovačke na hlavu Matúša Šutaja Eštoka
Šéf medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu považuje vzdanie sa jadrovej energie za „veľmi zlý nápad“ pre planétu.
Vicepremiér Taraba rokoval v Taliansku so Salvinim o strategickej spolupráci
VIDEO: Válka je živitelka národů na hraně ekonomického kolapsu. Hrozba německého bankrotu průmyslu vede šéfa CDU Friedricha Merze k přímým výhrůžkám Rusku
VIDEO: Svetový poriadok (Dokumentárny film ruského novinára Vladimira Solovjova)
TASR ako hlasná trúba PS alebo marketingová agentúra progresívcov pod vplyvom Demeša & spol.?
Slovenská spoločnosť je podľa prieskumu treťou najpolarizovanejšou v Európe. Viac ako tretina občanov pozná minimálne jedného človeka, ktorý schvaľuje použitie násilia proti názorovým oponentom
VIDEO: Ukrajina podporuje teroristické organizácie, tvrdí bývalý dôstojník Ukrajinskej bezpečnostnej služby SBU Vasilij Prozorov
zo sekcie
Irán pošle Rusku balistické strely
Irán pošle Rusku balistické strely
Irán pošle Rusku balistické strely