Slovanské Noviny

7. decembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

22.11.2020

Ivo Strejček v stanovisku Inštitútu Václava Klausa reaguje na podmienku čerpania peňazí z rozpočtu EÚ dodržiavaním “princípov právneho štátu”, ktorú vetovali Poľsko a Maďarsko.

Poľsko a Maďarsko vetovali návrhy sedemročného európskeho rozpočtu vo výške 1.1 bilióna eur a fondu Next Generation EÚ v rozsahu 750 miliárd eur. Oba štáty tak urobili po tom, čo sa súčasťou európskeho rozpočtu stalo ustanovenia podmieňujúce čerpanie dodržiavaním “princípov právneho štátu”, píše Ivo Strejček v stanovisku Inštitútu Václava Klausa(IVK) uverejnenom na jeho stránke.

Poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro zdôvodnil poľskú pozíciu jasne: “Nejde tu o vládu práva. Jedinou otázkou je, či sa Poľsko stane predmetom politického a inštitucionalizovaného zotročenia … Vláda práva, to je len zámienka, ktorá je v skutočnosti radikálnym obmedzením národnej suverenity.”

Bleskový prieskum verejnej mienky v Poľsku potvrdil, že to väčšina Poliakov cíti rovnako. 57% z nich “podporuje poľskej veto aj v prípade, že by viacročný finančný rámec a fond obnovy neboli kvôli poľskému vetu prijaté”.

Reakcia maďarskej ministerky spravodlivosti Judit Vargová bola rovnako rozhodná: “Mechanizmus krížového plnenia je navrhnutý tak, aby vyhladovall, ublížil a zrovnal do laty niektoré členské štáty … je to vhodný spôsob, ako prijímať sankcie na ideologickej báze alebo vyvíjať ideologický tlak.”

Sledovanie “stavu právneho štátu” v jednotlivých členských štátoch EÚ má na starosti česká eurokomisárka Věra Jourová (poveriť ju práve touto agendou bol premyslený ťah von der Leyenovej, ako vraziť klin do V4).

Jourovej majú Maďari aj Poliaci z vlastnej skúsenosti veľa dôvodov nedôverovať. Tieto dve krajiny kritizuje pri každej príležitosti. Bola to ona, kto pred nedávnom drzo zaútočil na premiéra Orbána slovami, že “(Orbán) nebuduje neliberálnu demokraciu, on buduje chorú demokraciu”. Bola to opäť Jourová, ktorá nazvala snahy poľskej vlády o reformu domáceho súdneho systému za “vládnu manipuláciu s nezávislosťou súdov”.

Tým sa postavila na stranu poľskej “tuskovskej” opozície a úplne otvorene sa tak vmiesila do tamojšieho vnútropolitického boja.

K zablokovaniu čerpania peňazí z európskeho rozpočtu (mimochodom z rozpočtu, do ktorého povinne prispievajú Maďarsko i Poľsko a sú to teda čiastočne aj ich vlastné peniaze) podľa vetovaného návrhu stačí, keď “Európska komisia usúdi, že v členskom štáte existuje riziko (!!! ) ohrozenie finančných záujmov Únie kvôli porušovaniu princípov právneho štátu “.

Ako asi Jourová a spol. posúdi neochotu poľskej vlády legalizovať potraty? Ako sa Jourová postaví k maďarskému zákazu adopcie detí homosexuálnymi pármi?

V rozpore s bruselským výkladom právneho štátu určite bude aj tvrdohlavý odpor krajín V4 proti povinným kvótam na príjem migrantov. Použitie práva veta pre schválenie viacročného rozpočtu EÚ a podivného fondu obnovy Next Generation EÚ je správnym rozhodnutím.

Maďari a Poliaci vyslali Európskej komisii signál, že o domácich veciach si chcú rozhodovať doma sami, že rozhodujúce sú záujmy ich voličov, a že si Bruselom nedajú rozkazovať. Voliči – nie Jourová – totiž rozhodli o tom, kto im má v ich krajinách vládnuť. Im sa Orbánova a Morawieckého vlády budú zodpovedať.

Impozantné použitie práva veta, ktoré Maďari a Poliaci Bruselu predviedli, je nielen bytostnou obranou národných záujmov týchto krajín, je témou principiálnou. Takýto postup by Česká republika mala aj vo svojom záujme podporiť. Vyzerá to však tak, že ani vláda, ani opozícia sa k niečomu podobnému nechystajú. K našej škode!

Zdroj: konzervativnyweb.sk / Inštitút Václava Klausa

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: