Slovanské Noviny

2. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Najnovšia štúdia hovorí, že ukrajinský poľnohospodársky sektor sa nezotaví najmenej 20 rokov,informuje Breitbart.

Obilnica Európy v problémoch

Ukrajina, kedysi známa ako „obilnica“ Európy, bude potrebovať aspoň dvadsať rokov, aby sa jej poľnohospodársky sektor po prípadnom skončení vojny s Ruskom zotavil.

Podľa správy Kyjevskej ekonomickej školy bol ukrajinský poľnohospodársky priemysel počas uplynulého roku bojov s Ruskom vážne poškodený, pričom sa neočakáva, že základné plodiny ako kukurica, ovos, repka a raž sa dostanú na predchádzajúcu úroveň produkcie prinajmenšom až do 2050. Očakáva sa, že ostatné sektory ako jačmeň, slnečnica a pšenica sa do roku 2040 zotavia na predvojnovú úroveň.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„To znamená, že Ukrajine môže trvať až 20 rokov, kým po devastácii spôsobenej ruským vojenským útokom opäť získa svoju silu v poľnohospodárstve,“ uvádza sa v správe.

Správa zistila, že celkové škody v ukrajinskom poľnohospodárskom sektore boli k aprílu 9 miliárd dolárov alebo viac ako 26 percent jeho fyzického majetku. Poznamenali, že k tomu došlo z veľkej časti v dôsledku námorných blokád uvalených Rusmi na Čierne more v počiatočných fázach vojny.

Správa tvrdí, že pred vojnou bolo približne 33 miliónov hektárov ukrajinskej pôdy venovaných pestovaniu veľkých a olejnatých semien. V minulom roku, po invázii, sa táto plocha znížila na 25 miliónov hektárov, pričom sa očakáva, že sa bude ďalej znižovať bez toho, aby sa konflikt skončil.

Odvážne predpoklady o konci vojny

Výpočty, ktoré škola robila na základe predpokladu, že vojna sa skončí pred sejbou ozimín v tomto roku, by sa do konca dekády čiastočne obnovilo množstvo pôdy využívanej v poľnohospodárstve a do roku 2050 by zasiahlo 37 miliónov hektárov.

Pokračujúce boje o ukrajinský poľnohospodársky sektor budú mať pravdepodobne vplyv aj ďalej, pričom Ukrajina v minulosti predstavovala 10 percent celosvetového exportu pšenice, 15 percent jačmeňa a kukurice a viac ako 50 percent slnečnicového oleja.

Štúdia bola vykonaná aj pred zničením priehrady Kakhovka na južnej Ukrajine neďaleko Chersonu začiatkom tohto mesiaca, čo hrozí, že sa jeden z najproduktívnejších poľnohospodárskych regiónov v krajine zmení na efektívne púšte, pretože zavlažovacie systémy už nemajú potrebnú hladinu vody na zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy.

„Zničenie [priehrady Kakhovka] povedie k tomu, že polia na juhu Ukrajiny sa môžu už budúci rok zmeniť na púšte,“ uviedlo začiatkom tohto mesiaca ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva a varovalo, že dôsledky zničenia priehrady by mohli byť v stovkách miliónov dolárov.

Ministerstvo tento týždeň uviedlo, že 600 000 hektárov poľnohospodárskej pôdy už nemá prístup k zavlažovacím systémom v dôsledku zničenia priehrady Kakhovka.

Celkovo Ukrajina v roku 2021 zožala približne 106 miliónov ton obilia a olejnín, no podľa ministerstva by tento rok produkcia mohla klesnúť až na 65 miliónov ton.

Boje v ukrajinskom poľnohospodárskom sektore už mali významný vplyv na globálne ceny potravín, pričom vojna zohrala veľkú úlohu v tom, že v roku 2023 poslala približne 345 miliónov ľudí do vysokej úrovne potravinovej neistoty, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní s rokom  2020

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.