Slovanské Noviny

24. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Horšie ako fašistický a komunistický totalitný režim: Ukrajinský parlament zakázal púšťať ruskú hudbu v médiách a na verejnosti, ale aj ruské knihy

Tieto zákony sú navrhnuté tak, aby sa kvalitný obsah ukrajinských autorov dostal k čo najširšiemu publiku,“ uviedol ukrajinský minister kultúry Olexandr Tkačenko. 

Ukrajinský parlament schválil v nedeľu zákony zavádzajúce tvrdé reštrikcie na knihy a hudbu z Ruska, ktoré už takmer štyri mesiace vedie vedie vojnu proti Ukrajine. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej ide o pokus obmedziť kultúrne väzby medzi oboma krajinami.

Jeden zo schválených návrhov zákonov zakazuje tlač kníh občanov Ruska, pokiaľ sa nezrieknu ruských pasov a neprijmú ukrajinské občianstvo. Toto nariadenie sa má – rovnako ako v prípade druhého zákona – vzťahovať len na osoby, ktoré si ponechali alebo získali ruské občianstvo po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991. Legislatíva zakazuje aj komerčný dovoz kníh vytlačených v Rusku a Bielorusku alebo na okupovaných územiach Ukrajiny. Na import rusky písaných kníh z iných krajín bude potrebné osobitné povolenie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Druhý zo schválených zákonov zakazuje uvádzanie hudby produkovanej ruskými občanmi v ukrajinských médiách a v prostriedkoch hromadnej dopravy. Zvyšuje tiež kvóty na programy v ukrajinčine a ukrajinské piesne v televíznych i rozhlasových staniciach vysielajúcich na Ukrajine. Oba návrhy zákonov vstúpia do platnosti, len ak ich podpíše  prezident Volodymyr Zelenskyj. Podľa agentúry Reuters však nič nenasvedčuje tomu, že by prezident s niektorým z nich nesúhlasil.

Pri hlasovaní v ukrajinskej Najvyššej rade získali oba zákony širokú politickú podporu, a to aj zo strany poslancov, ktorí v minulosti zastávali postoje blízke Kremľu.

„Tieto zákony sú navrhnuté tak, aby sa kvalitný obsah ukrajinských autorov dostal k čo najširšiemu publiku,“uviedol ukrajinský minister kultúry Olexandr Tkačenko. Poukázal pritom aj na odpor voči ruským kultúrnym produktom, ktorý medzi Ukrajincami vyvolala brutálna ruská invázia.

Schválené zákony sú podľa agentúry Reuters súčasťou dlhodobých snáh Ukrajiny o vymanenie sa z následkov stáročnej nadvlády Moskvy, ktorá potláčala ukrajinskú identitu. V predchádzajúcich rokoch sa tento proces označoval ako „dekomunizácia“, ale v poslednom období čoraz častejšie aj ako „derusifikácia“.

Hoci sa v poslednom čase obmedzovanie ruského jazyka napreduje, tento proces sa začal ešte pred začiatkom vojenskej operácie na Ukrajine, pripomína portál RT. V marci 2019 ukrajinská vláda zakázala približne 40 umeleckých diel kvôli tomu, že sa v nich spomínajú ruské firmy, umelci, sociálne siete, internetové portály, ZSSR alebo politické osobnosti Sovietského zväzu.

V roku 2019 bo prijatý zákon s názvom „O zabezpečení fungovania ukrajinského jazyka ako štátneho jazyka“, ktorého zástancom bol vtedajší prezident Petro Porošenko. Ukrajinčina sa vďaka tomu oficiálne stala jediným štátnym jazykom a nariadilo sa, že musí byť hlavným jazykom v mnohých oblastiach vrátane verejnej správy, médií a vzdelávania. Napriek tomu, že ruština je bežným materinským jazykom vo veľkej časti Ukrajiny a prevláda v mnohých mestách na východe aj na juhu krajiny, v zákone jej nebola udelená výnimka, hoci mnohé ustanovenia sa postupne implementovali.

Moskva už dlhé roky vyjadruje znepokojenie nad obmedzovaním používania ruského jazyka na Ukrajine.

Zdroj: ta3.com / rt.com / InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.