Slovanské Noviny

30. marca 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Harabin o rádioaktívnom mraku po zásahu skladu so zbraňami s ochudobneným uránom: Vďaka dodávkam zbraní Ukrajine už zažívame priame ohrozenie Slovenska

Bývalý minister spravodlivosti SR a niekdajší predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin vo svojom videu reagoval da dôsledky série leteckých útokov ruskej armády na vojenské sklady na západnej Ukrajine, kde bola uskladnená vojenská pomoc Západu s ochudobneným uránom.

V dôsledku odparovania horiaceho uránu a kondenzácie na Ukrajine vzniká oblak jedovatých rádioaktívnych mikročastíc o priemere 2-3 nanometre, ktoré na stovky rokov zamorujú okolitý terén. A cez sliznice sa dostávajú do krvného obehu, tvrdí Harabin v komentári k svojmu videu.

Viac vo videu:

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Marian Kotleba o zásahu na Ukrajine a rádioaktivite na Slovensku:

https://youtube.com/watch?v=h6swH5JWTic

Radiácia na Slovensku a v Poľsku je vraj v norme

Hodnoty radiácie na Slovensku a v Poľsku sú v norme. Odbor radiačnej ochrany Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR o tom informoval na svojom webe. Reagoval tým na kolujúce dezinformácie o zvýšenej radiácii v súvislosti s udalosťami v oblasti ukrajinského mesta Chmeľnyckyj. Polícia hovorí o informačnej operácii Ruskej federácie.

„Radiačná situácia na území SR je aktuálne štandardná. Neboli zaznamenané žiadne odchýlky od bežne meraných hodnôt dávkových príkonov žiarenia gama. Na akékoľvek zmeny a prítomnosť umelých rádionuklidov v ovzduší sme pripravení promptne reagovať,“ uviedli z odboru radiačnej ochrany ÚVZ SR.

Cieľom šírenia hoaxu o zvýšenej úrovni radiácie je podľa polície vystrašenie Ukrajincov a susediacich krajín. Tiež spôsobenie chaosu a paniky i zníženie podpory Ukrajiny zo strany spojencov.

Riaditeľ úseku meteorologickej služby Slovenského hydrometeorologického ústavu Branislav Chvíla zdôraznil, že ani na ukrajinských staniciach neboli zaznamenané významne zvýšené hodnoty radiácie. „Hodnoty v oblasti sú normálne,“ podotkol.

Poľská radiačná monitorovacia stanica v Lubline prevádzkovaná univerzitou Marie Sklodowskej (Maria Curie-Sklodowska University – UMCS) mala namerať vysoké čísla izotopov bizmutu 214, ktoré boli údajne 6 až 7-násobné úrovne od dlhodobého normálu, a to medzi 15. a 16. májom, teda 2 dni po explóziách v leteckom sklade v Chmeľnyckej oblasti. Na jeden deň sa úrovne normalizovali, ale v stredu 17. mája namerala stanica tzv. remisiu, teda ďalší opakovaný nárast radiačných izotopov bizmutu.

Zdroj: YouTube / ta3.com / InfoVojna