Slovanské Noviny

14. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ľubomír Daňko bol blízkym spolupracovníkom bývalého policajného prezidenta Štefana Hamrana, ktorý vo funkcii skončil na konci októbra.

Riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry NAKA Ľubomír Daňko končí nielen na svojom poste, ale aj v policajnom zbore. Informoval o tom Denník N s tým, že po 25 rokoch v polícii ide do výsluhového dôchodku. Dôvodom má byť to, že mu nový policajný prezident Ľubomír Solák neumožnil pokračovať aspoň ako radový vyšetrovateľ NAKA.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Podľa denníka dostal Daňko rozkaz od Soláka, že končí k 31. decembru. V práci bude do stredy, aby odovzdal agendu, a potom si dočerpá dovolenku. Vo funkciách končia aj dvaja Daňkovi zástupcovia.

„Diskusia o možnom zotrvaní pána Daňka v Policajnom zbore bola dôverná, rozhodnutie odísť do výsluhového dôchodku bolo prezidentom Policajného zboru akceptované,“ skonštatoval odbor komunikácie a prevencie Prezídia PZ. Kto by mal následne tento post zastávať, nie je v súčasnosti ešte známe.

„O obsadení pozície riaditeľa NAKA ešte nadriadený nerozhodol,“ doplnili z odboru.

Solák ešte na konci novembra deklaroval, že nebude robiť vo funkcii žiadne politické vyhlásenia. Na otázku o Daňkovi vtedy povedal, že keď sa po nariadenej dovolenke vráti Daňko do práce, budú sa rozprávať o jeho ďalšom pôsobení.

Policajný prezident Solák podľa denníka ešte 5. decembra stiahol Ľubomíra Daňka na jeden deň z dovolenky, ktorú mu nariadili až do 17. decembra. „Zavolal si ho na pohovor, aby mu oznámil, že s ním neráta,“ uviedol denník.

Zároveň pripomenul, že po Daňkovi zastáva pozíciu riaditeľa NAKA Milan Jonis, ktorého poveril touto funkciou ešte dočasný policajný prezident Rastislav Polakovič.

Ľubomír Daňko bol šéfom NAKA od januára 2022, policajný exprezident Štefan Hamran ho vymenoval súčasne s viceprezidentmi Brankom Kiššom a Damiánom Imrem. „Táto zostava môže produkovať výsledky, na ktoré naša spoločnosť dlhé roky čaká,“ uviedol šéf polície na adresu nového vedenia.

Daňka označil Hamran za odchovanca Úradu boja proti organizovanej kriminalite a NAKA. Bol policajným vyšetrovateľom, pracoval ako vedúci tímu v prípade Očistec, ktorý je jednou z najcitlivejších káuz pre Smer a na budúci rok by v nej mali začať súdiť pre podozrenia zo zneužívania polície aj poslanca Smeru, bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Ešte koncom októbra vypovedal Daňko aj ako svedok na hlavnom pojednávaní v úplatkárskej kauze bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Daňko bol v tejto veci vyšetrovateľom v prípravnom konaní a vypovedať prišiel na návrh prokurátora s tým, že aj sám požiadal súd o podanie svedeckej výpovede. Kováčik vinu popiera, zastáva sa ho premiér Robert Fico.

Daňko bol blízkym spolupracovníkom bývalého policajného prezidenta Štefana Hamrana, ktorý vo funkcii skončil na konci októbra. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odvolal Hamrana deň po tom, ako prevzal rezort od úradníckeho premiéra Ľudovíta Ódora. Nový minister siahol aj na Hamranových spolupracovníkov. Na základe organizačného opatrenia od 1. novembra zrušil funkcie viceprezidentov policajného zboru.

Damián Imre a Branko Kišš, ktorí sa často objavovali na tlačovkách po boku Hamrana, tak skončili a preložili ich na iné funkcie. Mestský súd Bratislava IV začiatkom novembra rozhodol, že oba rozkazy boli neplatné, keďže minister predtým nepožiadal o súhlas Úrad na ochranu oznamovateľov. Kišš bol totiž od polovice októbra chráneným oznamovateľom a za krokom ministra vnútra vidí odvetu voči jeho osobe, ktorá ho mala v konečnom dôsledku „motivovať“ podať výpoveď.


Zdroj: pravda.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.