Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres žiadal v pondelok rýchle naplnenie rezolúcie Bezpečnostnej rady (BR) OSN o Pásme Gazy. TASR informuje na základe správ agentúr DPA a AFP.

Bezpečnostná rada práve schválila dlho očakávanú rezolúciu o Pásme Gazy žiadajúcu okamžité prímerie a okamžité bezpodmienečné prepustenie všetkých rukojemníkov,” uviedol Guterres v statuse na sociálnej platforme X. “Táto rezolúcia musí byť uvedená do praxe. Ak sa tak nestane, bude to neodpustiteľné,” dodal.

BR OSN v pondelok prijala prvú rezolúciu žiadajúcu okamžité prímerie v Pásme Gazy a vyjadrila hlboké znepokojenie nad tamojšou katastrofickou humanitárnou situáciou.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Rezolúcia žiada “okamžité a bezpodmienečné prepustenie všetkých zajatcov“, ktorých zadržiava palestínske hnutie Hamas. Spojené štáty ako stály člen BR OSN s právom veta sa zdržali hlasovania, čím umožnili prijatie rezolúcie. Zvyšných 14 členov BR OSN hlasovalo za jej prijatie. V pondelok to s potešením prijala aj Palestínska samospráva.

Vítame rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN. Žiadame trvalé zastavenie tejto nezákonnej vojny a okamžité stiahnutie Izraela z Pásma Gazy,” vyhlásil Husajn Šajch, ktorý pôsobí ako minister pre civilné záležitosti. Palestínska samospráva čiastočne spravuje Západný breh Jordánu dlhodobo okupovaný Izraelom.

Rezolúcia je záväzná v rámci medzinárodného práva a zvyšuje neustále rastúci tlak na obe bojujúce strany – Izrael a Hamas.

Vystupňovať ho môže správa špeciálnej spravodajkyne OSN o ľudskoprávnej situácii na palestínskych územiach Francescy Albaneseovej zverejnená v pondelok. Podľa správy existujú “opodstatnené dôvody” domnievať sa, že Izrael sa počas vojny v Pásme Gazy dopustil prípadov genocídy a etnických čistiek.

Zdrvujúca povaha a rozsah útoku Izraela na Pásmo Gazy a ničivé životné podmienky, ktoré priniesol, odhaľujú zámer fyzicky zlikvidovať Palestínčanov ako skupinu,” uviedla Albaneseová.

Napriek právne záväznej povahe rezolúcie BR OSN nie je jasné, či ovplyvní rozhodnutia vedení Izraela a Hamasu.

-red3-

Ilstračné foto: Gaza. Zdroj: TASR/AP cez teraz.sk/screenshot

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d