Taiwanský prieliv nepredstavuje výraznú prekážku pre ozbrojené sily Číny v prípade vojenského konfliktu medzi Pekingom a Tchaj-pejom. „Taiwanských separatistov“ nezachráni ani americká pomoc.
Píše o tom v stredu pekinský denník „The Global Times“, informáciu priniesla agentúra TASS.
„Rozdiel vo vojenskej sile medzi dvoma brehmi Taiwanského prielivu je príliš veľký. Vojenské výdavky pevninskej Číny sú viac ako 10-krát vyššie ako výdavky Taiwanu. Vďaka modernej technológii už Taiwanský prieliv nie je neprekonateľnou prekážkou,“ píše sa v článku.
Článok zdôrazňuje, že pevninská Čína nechce vojnu s Taiwanom, vyjadruje dobrú vôľu mierovému zjednoteniu a považuje to za poslednú možnosť. Ak však na to príde, ozbrojené sily Taiwanu neustoja ani jeden úder.
„Ak dôjde k vojne, Taiwan bude nepochybne porazený a padne,“ píše denník.
Spojené štáty, ako sa domnievajú autori článku, s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú za Taiwan bojovať. Pokúsia sa zadržať pevninskú Čínu inými prostriedkami.
„Ak sa Spojené štáty skutočne zúčastnia na hypotetických bojových akciách, úžina sa stane hrobom pre amerických vojakov,“ varujú pekinské noviny.
Aj keď súčasná taiwanská administratíva použije všetky možné sily a prostriedky na obranu ostrova, podľa analytikov denníka „The Global Times“ celkový pomer vojenského potenciálu pevninskej Číny a Taiwanu to nezmení.
„Na Taiwane je len 180 000 vojakov. Väčšina z nich sú takzvaní „jahodoví vojaci“, ktorí neznesú útrapy vojenskej služby. Demokratická progresívna strana (DPP) prechováva ilúziu o realizácii „odtrhnutia Taiwanu“ spoliehaním sa na americkú a západnú verejnú mienku. To sú obyčajné sny. DPP sa musí zastaviť skôr, než bude neskoro. Ak vojenský tlak zostane jediným jazykom, ktorému budú rozumieť, tento jazyk bude burácajúci,“ píšu noviny.
Taiwan je riadený vlastnou administratívou od roku 1949, keď na ostrov utiekli zvyšky Kuomintangských síl vedených Čankajškom (1887-1975) po porážke v čínskej občianskej vojne. Odvtedy si ostrov zachoval vlajku a niektoré ďalšie atribúty Čínskej republiky, ktoré na pevnine existovali ešte pred nástupom komunistov k moci. Peking považuje ostrov za jednu z provincií ČĽR.
Spojené štáty prerušili diplomatické vzťahy s Taiwanom v roku 1979 a nadviazali ich s ČĽR. Hoci Washington uznáva politiku „jednej Číny“, naďalej udržiava kontakty s administratívou Tchaj-pej a zásobuje ostrov zbraňami.
Kedy si sme so žartom hovorievali, že proti Číne sa nedá isť bojovať, lebo ich je toľko, že nás pobijú čapicami, ani zbrane nepotrebujú. Nuž a ako si to vyšlo teraz na USA, ktoré chce bojovať v Taiwanskej úžine proti Číne. Tak neviem, čapice to istotne nebudú, napriek tomu Čínu ohrozovať , či vyhrážať im je priliš odvážne.