Možno sa prezident Macron rozprával s Čaputovou aj o tejto probematike. Vo Francúzsku sa ročne spotrebuje približne štyritisíc ton žabích stehienok. Väčšina tejto typicky francúzskej lahôdky však pochádza z druhého konca sveta. Ochrancovia prírody z ázijských krajín sa sťažujú, že obchod so žabími stehienkami nie je nijako regulovaný a obojživelníci vo voľnej prírode preto rýchlo miznú.
Portál Brainee uviedol, že žabie stehienka sú považované za súčasť kulinárneho dedičstva Francúzska a pečená dochrumkava a okorenené cesnakom sa podávajú v mnohých reštauráciách. Lenže v samotnom Francúzsku sú jedlé druhy žiab už desiatky rokov chránené. Ich odchyt je prísne regulovaný, rovnako ako vo veľkej časti Európskej únie.
Asi tritisíc ton žabích stehienok sa do Francúzska ročne dováža zo zahraničia a na druhej strane sveta kvôli tomu vznikajú problémy. Pre krajiny, ktoré sú ich najväčšími exportérmi, táto lahôdka znamená nielen nebezpečenstvo pre ohrozené druhy žiab, ale aj pre rovnováhu ekosystému.
Neexistujú oficiálne údaje
„Obchod so žabími stehienkami vláda prakticky nereguluje a nedohliada naň,“hovorí Ganjar Cahyadi, odborník na obojživelníkov z prírodovedného múzea v meste Bandung na indonézskom ostrove Jáva. Oficiálne údaje o stavoch voľne žijúcich žiab neexistujú. „Nevieme, koľko žiab sa vyváža a koľko ich ešte zostáva vo voľnej prírode,“ priznáva Cahyadi.
Podobná situácia je vo Vietname, ktorý je tiež významným vývozcom obojživelníkov. Mai Nguyenová z organizácie na ochranu zvierat Humane Society International hovorí, že počet žiab sa v posledných desaťročiach výrazne znížil. „Keď som ako malá žila na vidieku, bolo úplne bežné vídať a chytať žaby,“spomína. „Ale teraz, o skoro 40 rokov neskôr, sa človek so žabou vo voľnej prírode sotva kedy stretne,“ dodáva. Plány ohľadom obmedzenia vývozu zatiaľ nie sú.
Dažďové pralesy v juhovýchodnej Ázii a zvlášť v Indonézii sú pritom známe svojou veľkou druhovou rozmanitosťou – dodnes sa tam nachádzajú doposiaľ neznáme druhy. Je však možné, že kvôli rozšíreniu odchytu žiab budú niektoré druhy vyhubené, ešte než ich vedci stihnú popísať, hovorí Cahyadi s tým, že pre výskum a najmä ochranu živočíchov je naliehavo nutné robiť viac.
Žaby sú nielen korisť, ale aj lovci. Vďaka tomu sú významnou súčasťou ekosystémov, v ktorých žijú, najmä pokiaľ ide o populácie hmyzu, ako sú kobylky alebo komáre. „Žaby pôsobia ako prirodzené insekticídy. Požierajú hmyz, ktorý by inak mohol znamenať problémy pre poľnohospodárstvo a verejné zdravie,“ vysvetľuje Cahyadi. „Bez žiab by sme museli na boj so hmyzom používať viac chemikálií,“ dodáva. A to by škodilo nielen životnému prostrediu, ale aj ľuďom.
Riešením by podľa Cahyadiho bolo zamerať sa skôr než na lov žiab na ich chov. To by prospelo miestnej ekonomike a vznikli by nové pracovné príležitosti.
Žabie farmy
Podobný nápad mal Patrick François. Pred 13 rokmi tento bývalý obchodník s rybami založil v mestečku Pierrelatte na juhu Francúzska zrejme prvú žabie farmu v krajine. Rozpráva, že sledoval, ako stúpa obľuba lokálne vyrábaných produktov. „Preto som sa do toho tiež pustil,“ hovorí.
Chová druh žiab, ktorý vyšľachtili vedci. Jeho zvláštnosťou je to, že zatiaľ čo bežné žaby požierajú len živočíchy, ktorí sa pohybujú, tie jeho sa uspokoja aj s tým, čo sa nehýbe. Françoisove žaby trávia celý život v niektorej zo stoviek nádrží v hale, v ktorej sa neustále ozýva bublanie vody a kvákanie.
Žabími stehienkami zásobuje niečo cez desať reštaurácií. „Viac nie, môj chov nie je veľký,“hovorí. Medzitým vzniklo aj niekoľko ďalších žabích fariem, ale aj tak dokážu uspokojiť len malú časť dopytu vo Francúzsku.
hlavnydennik.sk
Dánsky korunný princ Frederik a korunná princezná Ingrid podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo, píše sa v novej knihe dánskeho novinára.
Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu
Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.
VIDEO: Protiruské sankcie odsúdili americký dolár na zánik, vyhlásil Lavrov a dodal, že USA a ich spojenci v snahe dominovať svetu oživujú ducha studenej vojny, ale v konečnom dôsledku si píia pod sebou konár.
Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“
Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska
Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu
Aké by boli ciele ukrajinských BGM-109 Tomahawk?
Orbán očakáva prevrat!
György Gyimesi: Kde sa vlastenci bijú, progresívci víťazia
„Stačilo!“ Kráľovská pekáreň zatvára prevádzku po sérii vlámaní
Američania si dnes volia nového prezidenta USA. O tom, kto bude najbližšie štyri roky šéfovať Bielemu domu sa rozhodujú medzi Kamalou Harrisovou a Donaldom Trumpom
Róbert Švec: Tí, ktorí sa nám smiali, sa už nesmejú. Vyše 100-tisíc podpisov hovorí jasnou rečou
Politológ Abrahám: „Pri tesnej väčšine sú tri hlasy kľúčové. Huliak je kráľovský hráč.“
Prorok Naď: Odzbrojenie Slovenska už vyšetruje ÚBOK
Vučič povedal, aký návrh by mohol dať Trump Rusku a Ukrajine
Gašpar odstupuje z pozície predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť
VIDEO: Prokuratura v Pensylvánii začala před volbami amerického prezidenta vyšetřovat rozsáhlé podvody s korespondenčními hlasy
Eduard Chmelár o nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA a slabnúcej Európe, ktorá pasívne čaká na pokyny svojho nového pána
Česi chcú ísť na smrť?
zo sekcie
Francúzi vyjedajú žaby v Ázii. Niektorým druhom hrozí vyhynutie
Francúzi vyjedajú žaby v Ázii. Niektorým druhom hrozí vyhynutie
Francúzi vyjedajú žaby v Ázii. Niektorým druhom hrozí vyhynutie