Strana Smer – SSD začiatkom júna vyhlásila, že ak budú súčasťou novej vlády, zložitú situáciu domácností zaťažených hypotékou chce riešiť štátnou bonifikáciou úverov. Problém budú mať podľa strany najmä ľudia, ktorým končí fixácia úrokových sadzieb a splátky sa im pre rast úrokov výrazne zvýšia.

Bonifikácia tu bola už počas prvej vlády Roberta Fica. Princíp spočíval v tom, že ak bola úroková sadzba napríklad štyri percentá, tak z týchto štyroch percent dve percentá zaplatil štát, percento zaplatila banka a zvyšok platil spotrebiteľ. Išlo o bonifikáciu hypoték pre mladých do 35 rokov.
Slovenská banková asociácia je otvorená odbornej diskusii o ďalšom vývoji úrokových sadzieb v rámci úverov na bývanie. Ako však uviedla, urobí tak len na pôde parlamentného finančného výboru a za účasti Národnej banky Slovenska (NBS) a rezortu financií.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Keďže téma rastu úrokov na hypotékach sa stáva predmetom predvolebnej kampane politickej strany, predstavitelia Slovenskej bankovej asociácie sa neplánujú stretávať s jednotlivými politickými stranami, špeciálne v tomto období.
Slovenská banková asociácia si zakladá na odborných názoroch, korektných vzťahoch, vecných konzultáciách a efektívnom dialógu s trhovým regulátorom a tvorcami zákonov. Rovnako bude postupovať aj v prípade medializovaného návrhu na vytvorenie nástroja na zníženie úrokov hypotekárnych úverov, tzv. bonifikácie.
Na základe dostupných údajov NBS úrokové sadzby úverov na bývanie od začiatku roka 2022 rastú pod vplyvom vývoja na finančných trhoch, čo v nasledujúcich rokoch ovplyvní aj výšku splátok refixovaných hypoték. Napriek tomu riziko neschopnosti splácania úverov na bývanie je pomerne nízke.
Úrokové sadzby hypoték reagujú najmä na cenu dlhodobých zdrojov, napríklad aj na vývoj výnosov dlhodobých 10-ročných štátnych dlhopisov SR. Tie od roku 2022 vzrástli viac ako v iných krajinách eurozóny. Zodpovedná konsolidácia verejných financií novej vlády tak v konečnom dôsledku môže mať podľa bankovej asociácie pozitívny vplyv aj na vývoj úrokových sadzieb úverov na bývanie.
V tomto roku NBS očakáva refixáciu približne 10 % bankového portfólia a v nasledujúcom roku ďalších 20 %. Slovenské domácnosti sú voči riziku nesplácania dlhov podľa národnej banky odolnejšie, a to aj vďaka prijatým pravidlám v oblasti poskytovania úverov na bývanie a dostatku zdrojov na pokrytie zvýšenej splátky.
V správe NBS sa ďalej uvádza, že niektoré domácnosti v budúcnosti budú čeliť ťažkostiam so splácaním úverov, ide však len o malú časť portfólia, približne 6 % hypoték. Hlavným faktorom rizika možného nesplácania je pokračujúca inflácia, pričom negatívny vplyv zvyšovania splátok pri refixácii úrokovej sadzby je v porovnaní s vplyvom inflácie nižší.
Bývalý ministerský predseda Robert Fico na to pobúrene reagoval vo svojom videu:
Bankový sektor dosiahol v prvých štyroch mesiacoch tohto roka na Slovensku čistý zisk 328,8 mil. eur. Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) to znamená medziročný nárast o 51 percent.
Ku koncu apríla minulého roka to bol zisk na úrovni 217,8 milióna eur. Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, stúpli medziročne o 28,5 percenta na 696,8 milióna eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 2,7 percenta na 249,4 milióna eur.
V minulom roku zisk bánk stúpol o viac ako 14 percent na zhruba 832 milióna eur. V roku 2021 zisk bánk vzrástol zhruba o 55 percent.
Národná banka Slovenska od začiatku roka 2019 pozorovala medziročný pokles čistého úrokového výnosu, a teda jeho negatívny príspevok k rastu čistého zisku. Tento trend pokračoval aj v roku 2021, i keď tempo poklesu sa významne znížilo.
V roku 2022 prišla zmena. Po rokoch klesajúcich úrokových marží sa do rastúceho čistého úrokového príjmu začali výrazne premietať zvyšujúce sa úrokové sadzby.
Úrokové sadzby rástli najmä na strane úverov, a to najmä na hypotékach a úveroch poskytnutých podnikom. Rast úrokových sadzieb na vkladoch nastal až s istým oneskorením.
Zdroj: YouTube / InfoVojna / banky.sk / index.sme.sk
Veľmi ziskový biznis. Západ zasypal Ukrajinu bezpilotnými lietadlami
Fínsky politik: Milujem Mášu a Medveďa. Rusofóbia je psychické ochorenie!
Poľsko odmietlo presunúť MiG-29 na Ukrajinu: lietadlá budú odoslané na likvidáciu
Šimkovičová: Denník N opäť konšpiruje, alebo ako vždy, dezinformuje!
Príprava na konflikt medzi Poľskom a Ukrajinou? Varovanie ukrajinského dôstojníka vyvoláva poplach
Vychvaľované nemecké protilietadlové systémy sa ukázali ako bezmocné proti ruským dronom
VIDEO: Výbušný film „Citizen Vigilante“ otriasa sociálnymi sieťami aj najvyššími politickými kruhmi, kde vyvoláva obavy z radikalizácie a povstania európskeho obyvateľstva proti migrácii a všetkým politikom a stranám, ktorí ju organizujú a podporujú
Európa pripravuje pre Ukrajinu miliónovú armádu
V Rige sa otvorila výstava o eugenike: pokusy o vytvorenie lotyšského nadčloveka sú späť
Veliteľ ukrajinských síl vyvrátil lži Zelenského a aj Európa dostala tvrdú odpoveď od Bieloruska aj Číny
Vplyv vojen a bômb na životné prostredie planéty Zem
Nedokončená revolúcia v Amerike: Keď sa práva stanú privilégiami
Poľsko je proti vstupu Ukrajiny do EÚ
VIDEO: Exšéf SIS Vladimír Pčolinský: Najväčší špión je mobil. Dokáže prezradiť celý náš život a dostať sa doň dá navonok obyčajnou esemeskou. Politici si ho dávajú aj pod zadok
VIDEO: Michal Šimečka vo videu z Dubaja ukazuje, v akom luxuse žijú oligarchovia spájaní s Robertom Ficom a na čo idú dane slovenských občanov, alebo ako predseda PS opäť hucká národ proti premiérovi a strane Smer
Kto projektoval plány tohto sveta
Ruská korveta odohnala člny Greenpeace aj nemeckú pobrežnú stráž od tankera s ropou
V Rumunsku zhabali 75 kilogramov kokaínu s portrétom Zelenského
Veľká zelená schizofrénia
Žatva na Slovensku je v plnom prúde, sucho a teplo budú mať vplyv na výnosy plodín aj krmovín
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Fico želá arogantným bankárom odmietajúcich solidaritu s ľuďmi, aby sa so svojimi rekordnými ziskami zadrhli
Fico želá arogantným bankárom odmietajúcich solidaritu s ľuďmi, aby sa so svojimi rekordnými ziskami zadrhli
Fico želá arogantným bankárom odmietajúcich solidaritu s ľuďmi, aby sa so svojimi rekordnými ziskami zadrhli