Slovanské Noviny

6. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Exminister vnútra Vladimír Palko: „Situácia na ministerstve vnútra a v štáte je vážna. Čaputová a Ódor vyzerajú ako Hamranove bábky, ktoré šéf Policajného zboru opil rožkom.

Premiér by mal policajného prezidenta, ktorý robí z ľudí hlupákov, okamžite odvolať!“ Vladimír Palko, bývalý minister vnútra v druhej vláde Mikuláša Dzurindu, komentoval situáciu v rezorte vnútra a rozhodnutie prezidentky SR Zuzany Čaputovej odobrať Ivanovi Šimkovi poverenie viesť toto ministerstvo po tom, ako sa dostal do konfliktu so súčasným prezidentom Policajného zboru SR Štefanom Hamranom, ako aj šokujúce praktiky šéfa slovenskej polície.

Hamran fabuluje a zneužíva nevedomosť verejnosti. Bývalý minister vnútra Vladimír Palko si myslí, že premiér Ľudovít Ódor by mal odvolať policajného prezidenta Štefana Hamrana! Ten má už dlhšie prekračovať svoje právomoci politicky ladenými vyhláseniami a to či už prostredníctvom tlačových konferencií, alebo aj aktivity oficiálnych stránok polície na sociálnych sieťach. Svojimi krokmi pri odvolávaní Šimka, ale aj neskoršou „oslavnou“ tlačovkou však Hamran podľa Palka prekročil už až príliš kritickú hranicu. To, že sme Hamrana ešte ako policajného prezidenta prakticky nevideli v uniforme napovedá, že jeho politická aktivita nie je náhodná.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Premiér a prezidentka vyzerajú ako Hamranove bábky. A štát vyzerá trápne. Poučenie z ústrednej politickej témy končiaceho sa týždňa znie, že prezidentku a premiéra opili rožkom. Ódor by mal Hamrana odvolať,“ uviedol Palko pre Štandard. Situácia na ministerstve vnútra a v štáte je podľa neho vážna, čoho dôkazom mala byť aj štvrtková tlačovka vedenia Policajného zboru za účasti policajného prezidenta, šéfa inšpekčnej služby a ďalších funkcionárov.

„Namiesto toho, aby organizátori prevratu na vnútre boli ticho spokojní so svojím úspechom, rozhodli sa ešte osláviť víťazstvo tlačovkou. Na tlačovke odznelo z úst policajných funkcionárov mnoho až šokujúcich demagogických výrokov. Pozrel som si to a poviem vám, bolo to choré. Tí ľudia nemajú celkom ujasnené, čím sú a čím nie sú. Hovorí sa tomu, že sa necítia,“ skonštatoval Palko.

Hamran fabuluje a zneužíva nevedomosť verejnosti

Hamran podľa Palka používa jasnú metódu. Verejnosť vraj informuje o probléme, ktorý v skutočnosti neexistuje, no on sa chystá venovať veľa času a energie jeho riešeniu. Spoliehať sa pri tom má na to, že verejnosť nie je ani náhodou informovaná o všetkom.

„K základnej metóde policajného prezidenta Štefana Hamrana patrilo ustarostene predstierať problém, ktorý chce vyriešiť, respektíve hrozbu, ktorej chce zabrániť, pričom ten problém, respektíve hrozba neexistovali. Nie je to priame klamstvo, je to „len“ zavádzanie, a tým je to ešte rafinovanejšie. Súčasťou metódy je i spoliehanie sa na neinformovanosť verejnosti, ktorá má dosť svojich starostí, a na neinformovanosť niektorých novinárov, ktorí by sa mali o vlastnú informovanosť starať o čosi lepšie, ale nestarajú sa. Občas Hamran vyslovene robí z ľudí hlupákov,“ dodal exminister vnútra Palko.

Bežný občan sa totižto nevyzná v pravidlách ani procesoch, ktoré sa týkajú policajného zboru. Ako už bolo viackrát povedané, Šimko v podstate parafrázoval zákon a situácia, kedy je niekto za parafrázovanie zákona odvolaný, je v demokratickej Európe doslova ojedinelá.

„Hamranom vyslovená domnienka, že v spore sa jedná možno i o generačný konflikt, je už len také drobné chrapúnstvo ako čerešnička na torte. Ako keby Šimko mal byť predstaviteľom nejakých dávnych temných čias, no a teraz prichádzajú „hamranovci.“ Absurdné,“ pokračuje Palko.

Rozprávka o temných silách

Šimko si mimo iného dovolil aj kritiku konkrétneho policajta za nezvládnutý zásah v Dubnici nad Váhom. Hamran, ktorý sám pri nástupe políciu kritizoval, však dnes tvrdí, že minister políciu kritizovať nemôže.

To je opäť zvláštne, keďže stále platí, že policajný prezident je ministrovým podriadeným a situáciu, kedy podriadený určuje to, čo môže a nemôže nadriadený rozprávať, asi nikto z nás z bežnej práce nepozná.

Hamranova kritika pri nástupe bola silná, avšak nič z toho, čo hovoril, preukázané nebolo. Temné sily, o ktorých vtedy Hamran v súvislosti s policajným zborom hovoril, môžeme dnes už kľudne vnímať skôr ako rozprávkový marketingový koncept. Ktorým sa k moci dostali ľudia ako Igor Matovič (OĽANO) alebo Zuzana Čaputová.

Hamran sa cíti byť nad zákonom

Na poslednej tlačovej besede sa dokonca policajný prezident dostal do bizarnej situácie, kedy odporoval zákonu a miestami to dokonca pôsobilo, že je vo svojom vnútri presvedčený, že jeho tvrdenia a názory sú na Slovensku zákonom. Príkladom má byť výrok, že policajný zbor neriadi minister vnútra.

„Policajný zbor riadi minister, lebo odsek 1 hovorí, že Policajný zbor je ministrovi podriadený. Po druhé policajný prezident riadi len niektoré policajné útvary, ale nie všetky. Neriadi napríklad Úrad inšpekčnej služby, neriadi Úrad na ochranu ústavných činiteľov, atď,“ oponuje Hamranovi Palko.

Juhás obhajoval trestne stíhaného čurillovca vo svojom úrade

Na predmetnej tlačovke sa podľa Palka nevyznamenal ani šéf Úradu inšpekčnej služby Peter Juhás. Ten sa odvážil tvrdiť, že minister nemá rozprávať do personálnej nominácie na inšpekcii. S tým by čiastočne súhlasila aj odborná verejnosť.

Nie však v tejto konkrétnej situácii. Kedy bol čurillovec Pavol Ďurka dosadený do úradu, ktorý proti nemu vedie živú kauzu. Šimko vraj chcel, aby o celej veci najprv rozhodla prokuratúra. Skúmanie zákonnosti procesov na Úrade inšpekčnej služby však Juhásovi nevoňalo a bol dokonca taký odvážny, že to povedal aj nahlas.

„Fico, hoci nehovorí pravdu vo všetkom, no niekedy pravdu má. Niektoré trestné stíhania naozaj boli nezmyselné. Niektoré lajdácke, a niekedy sa policajti NAKA naozaj dopúšťali neetického konania. A druhým nebezpečným trendom je to, že predstavitelia nedávnej vlády, Matovič, Heger, politici OĽaNO, minister Mikulec a ďalší si nedokázali priznať, že nie všetko je v trestných stíhaniach v poriadku. Keď sa stal policajným prezidentom Hamran, de facto mediálne nahradil Mikulca a na suplovanie ministra si zvykol. A stal sa predstaviteľom tohto druhého trendu, ktorého základom je viera v neomylnosť hamranovcov. Tento druhý trend už po odvolaní Šimka prerástol do neprípustných rozmerov,“ konštatuje vo všeobecnejšej rovine Palko.

„Ódor by mal Hamrana odvolať“

Vo finále podľa exministra platí, že by Ódor ako poverený minister vnútra mal Hamranovi ukázať, že kde je jeho miesto.

„Škody, ktoré boli spôsobom, akým došlo k Šimkovej politickej likvidácii, napáchané, zatiaľ možno ešte ani nevieme vyhodnotiť. Keď premiér Ódor pochopí, čo vlastne s prezidentkou spáchali, mal by Hamrana odvolať.  Premiér bol poverený riadením ministerstva vnútra a môže to kedykoľvek urobiť. Ak to neurobí, mal by Hamranovi aspoň prikázať, nech sa už ako policajt vyjadruje len k rýdzo policajným veciam, nie k politickým súvislostiam,“ dodal Palko.

Zdroj: ereport.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.