Rozpálené pece spoločnosti Duralex horia pri brehoch rieky Loiry neďaleko Orléansu vo Francúzsku od roku, keď sa skončila druhá svetová vojna.
Túto zimu však pri tichých výrobných linkách sklárne v La Chapelle-Saint-Mesmin nenájdete ani živú dušu – a nevyrába sa ani jeden kus skla.
Samotná pec je až do apríla v režime “hibernácie” – pretože plyn potrebný na jej plný výkon bol jednoducho príliš drahý. Pri prevádzke pri týchto nižších teplotách nemôže vyrábať nič. Ak by sa však úplne vypla, roztavené sklo by v nej stuhlo a zariadenie by sa zničilo.
“Museli sme urobiť ťažké rozhodnutie,” povedal José-Luis Llacuna, prezident skupiny La Maison Française du Verre, ktorá vlastní značky Duralex a Pyrex, sediac vo svojej kancelárii vedľa továrne. “Je to spojené s technickými a ľudskými rizikami, ale umožňuje nám to ušetriť energiu.”
Aj keď si to neuvedomujete, pravdepodobne ste už držali v ruke výrobok Duralex – neopozeraný triumf európskej výroby. Ich robustné sklenené poháre nájdete v každej francúzskej školskej jedálni a vyvážajú sa do celého sveta. Môžete si ich kúpiť v britských obchodných domoch John Lewis a dokonca aj v MoMA v New Yorku.
Llacuna tvrdí, že budúcnosť továrne v Európe je bezpečná, ale jej problémy túto zimu sú symbolom hlbšej krízy, ktorá postihuje stáročia starú výrobnú základňu Európy, pretože sa stretávajú vysoké ceny energií a vysoká politika.
Náklady na energiu, ktoré v roku 2022 stúpli na rekordnú úroveň v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu a odstavenia dôležitých plynovodov, sú pre mnohé výrobné podniky príliš vysoké na to, aby si udržali konkurencieschopnosť, ak zostanú v Európe. Rozsiahly balík amerických dotácií pre ekologický priemysel zároveň šokoval a nahneval predstaviteľov EÚ, ktorí vidia, že USA – údajný spojenec – lákajú podniky, aby sa presťahovali za Atlantik.
Energetická kríza je obzvlášť akútna pre odvetvia ako sklársky, chemický, kovospracujúci, hnojivársky, celulózovo-papierenský, keramický a cementársky priemysel, ktoré potrebujú najviac energie na svoju priemyselnú výrobu a ktoré zamestnávajú 8 miliónov ľudí. Európski lídri však čelia stále silnejšej hospodárskej konkurencii zo strany Číny a v súčasnosti aj čoraz protekcionistickejších Spojených štátov a otvorene varujú pred nákazou “deindustrializácie”, ktorá postihuje celú výrobu na celom kontinente.
Zabránenie takémuto hroznému výsledku – a sociálnym a politickým dôsledkom – sa dostalo na vrchol programu EÚ na rok 2023.
Európsky komisár pre vnútorný trh Thierry Breton v novoročnom e-maile adresovanom zamestnancom, s ktorým sa oboznámil portál POLITICO, označil úsilie o zvýšenie globálnej konkurencieschopnosti Európy za “najvyššiu prioritu”.
Vysoké ceny energií v Európe budú mať naďalej vplyv na našich spoluobčanov, ale aj na celé priemyselné dodávateľské reťazce a (malé a stredné podniky),” napísal Breton. “Zároveň sa Čína, USA a ďalšie krajiny snažia – nie bez úspechu – prilákať naše priemyselné kapacity.
“Bez silnej výrobnej základne,” uvádza sa v Bretonovom e-maile jasne, “je ohrozená bezpečnosť dodávok, exportná schopnosť a tvorba pracovných miest v Európe.”
Existenciálna kríza
Od decembra európska priemyselná výroba – a najmä priemyselná veľmoc kontinentu Nemecko – prekonala najhoršiu zimnú energetickú krízu a znížila spotrebu plynu o približne 15 % bez zodpovedajúceho poklesu celkovej výroby.
Ale keďže ceny plynu sú napriek nedávnemu poklesu stále približne šesťkrát vyššie ako priemerná cena za posledných 10 rokov a viac ako štyrikrát vyššie ako v konkurenčných krajinách, ako sú USA, mnohí sa stále obávajú, že väčšie podniky jednoducho presunú svoje prevádzky mimo Európy, zatiaľ čo menšie podniky by mohli úplne skončiť.
Dlhoročná vízia Európy ako hnacej sily ekologickej priemyselnej revolúcie sa ešte viac prehĺbila, keď Joe Biden prijal zákon o znížení inflácie v hodnote 369 miliárd dolárov, ktorý vyvolal vážne pochybnosti. Európski lídri sa obávajú, že tento balík s obrovskými dotáciami pre zelené technológie a klauzulami “Buy American” bude lákať čoraz viac ich spoločností za Atlantik.
“Vzhľadom na kroky USA a Číny vidíme reálne nebezpečenstvo deindustrializácie a dezinvestovania,” povedal vysokopostavený úradník Európskej komisie.
Strata výrobných kapacít znamená stratu pracovných miest a to – ako povedal Luc Triangle, generálny tajomník Európskeho odborového zväzu IndustriALL, ktorý zastupuje pracovníkov vo výrobe – má “politické dôsledky”.
“Nepreháňame, keď hovoríme, že európsky priemysel – počnúc energeticky náročnými odvetviami na fronte – čelí existenčnej kríze,” povedal Triangle. Rovnaká “existenčná” hrozba sa týka 8 miliónov pracovníkov v energeticky náročnom odvetví, varoval IndustriALL.
Európska komisia vo svojom výročnom prehľade trhu práce, ktorý zverejnila minulý mesiac, uviedla, že miera zamestnanosti v EÚ zostáva napriek vojne vysoká, pričom nezamestnanosť v júli klesla na 6 %. Zároveň však varovala, že pretrvávajúce vysoké náklady na energie predstavujú “veľké riziko” pre pracovné miesta v EÚ, najmä v energeticky náročných výrobných odvetviach.
“Zatiaľ to v údajoch nevidíme… ale je to obava do budúcnosti, možno už v tomto roku,” povedal minister hospodárstva jednej z krajín EÚ.
Aj keď zatiaľ v pomerne malom rozsahu, vplyv na pracovné miesta sa už prejavuje. V decembri Európska nadácia pre zlepšovanie životných a pracovných podmienok (Eurofound) zverejnila zoznam zrušených pracovných miest – vrátane 441 prepustených zamestnancov v júni vo výrobcovi oxidu hlinitého v Tulcei v Rumunsku, 300 zamestnancov v závode v Žiari nad Hronom na Slovensku do konca roka 2022 a 350 zamestnancov vo výrobcovi keramických obkladačiek v Poľsku. Organizácia uviedla, že vplyv energetickej krízy na zamestnanosť v bloku sa pravdepodobne “ešte len začína”.
Triangle varoval, že podobne ako v bývalých výrobných mestách severného Anglicka, ktoré podporili brexit, by zrýchlený úpadok priemyslu v strednej a východnej Európe mohol podnietiť odpor voličov proti EÚ, ktorý by sa mohol stať trvalým dedičstvom krízy.
“Sú tu politické dôsledky,” povedal Triangle. “Ktoré strany budú víťaziť, prosperovať z nespokojnosti a sklamania? Strany, ktoré majú protieurópsky program alebo extrémistický program.”
Podľa citovaného ministra sú vládni predstavitelia už teraz “znepokojení”.
Vyrobené v Európe
Varovania podnikov sú čoraz hlasnejšie, rovnako ako výzvy na koordinované opatrenia na úrovni EÚ na záchranu európskej výrobnej základne. Francúzsko teraz požaduje novú komplexnú celoeurópsku stratégiu “Made in Europe”.
V októbri rozhodnutie nemeckého chemického gigantu BASF, ktorý sídli v Ludwigshafene od polovice 19. storočia, natrvalo znížiť počet svojich prevádzok v Európe vyvolalo šok v európskej výrobe, uviedol Triangle.
Širší vplyv mimo energeticky náročných odvetví sa zvýraznil v novembri, keď Volkswagen varoval, že Európa už nie je “nákladovo konkurencieschopná v mnohých oblastiach, najmä pokiaľ ide o náklady na elektrinu a plyn” – čo bol výstrel z automobilového sektora, ktorý je klenotom európskej výrobnej koruny a zamestnáva 13 miliónov ľudí na celom kontinente.
Lídri EÚ na svojom poslednom samite v roku 2022 v decembri zdôraznili, že výzvu vypočuli. Výsledkom stretnutia bol pokyn Európskej komisii, aby urýchlene vypracovala návrhy “s cieľom zmobilizovať všetky relevantné vnútroštátne nástroje a nástroje EÚ” na riešenie dvojitej krízy v oblasti energetiky a konkurencieschopnosti, ktorá postihuje európsky priemysel. Táto otázka by mala dominovať samitu vedúcich predstaviteľov EÚ, ktorý je naplánovaný na 9. – 10. februára.
Vzhľadom na nezhody medzi krajinami v otázke ďalšieho postupu však nie je jasné, akou cestou sa blok vydá.
Predstavitelia sa zameriavajú najmä na zmiernenie prísnych pravidiel EÚ v oblasti štátnej pomoci a zvažuje sa aj finančná podpora EÚ pre výrobné odvetvia.
V krátkodobom horizonte sa vlády možno budú musieť zaoberať spôsobmi, ako by existujúce fondy – balík na obnovu EÚ novej generácie COVID a fond RePowerEU na odklonenie bloku od ruských fosílnych palív – mohli “pokryť potrebné investície do výroby”, uviedol vysoký úradník Komisie.
Doteraz sa najväčšie reakcie uskutočnili prevažne na vnútroštátnej úrovni. Nemecko – najväčšia hospodárska sila bloku a zďaleka najväčšie výrobné centrum – vyčlenilo 200 miliárd EUR na balík podpory pre podniky a domácnosti a obmedzí ceny, ktoré priemyselní spotrebitelia platia za plyn a elektrinu. Francúzsko oznámilo nový návrh zákona na podporu presunu ekologických odvetví.
Nemecký minister financií Christian Lindner v nedávnom článku pre FT vyjadril presvedčenie, že “Európa a Nemecko dokážu prekonať túto krízu bez kolapsu priemyselnej výroby”.
Iní sa však obávajú, že bez výrazného zásahu na úrovni EÚ zostanú krajiny, ktoré nemajú takú fiškálnu silu ako Nemecko, pozadu. “Na európskej úrovni by sa mali dohodnúť zásady na zachovanie rovnakých podmienok,” povedal minister hospodárstva.
Diskusia bude pravdepodobne prebiehať počas celej zimy a na jar.
Vo francúzskom Duralexe si v apríli trochu oddýchnu, pretože nová, cenovo výhodnejšia zmluva o dodávke energie umožní opäť rozbehnúť pec a vyrábať sklo. Prezident spoločnosti Llacuna je presvedčený, že firma zvládne energetickú krízu a bude pokračovať v činnosti. Podľa jeho slov je “Made in France” pre spoločnosť “emocionálnou značkou”, ktorej sa len tak ľahko nevzdá.
Pre mnohých iných ľudí na celom kontinente však značka “Made in Europe” nikdy nebola taká pochybná.
“Ak EÚ nezvýši svoju priemyselnú politiku,” povedal jeden diplomat EÚ, “náš priemysel vykrváca.”
hlavnespravy.sk
Poľským farmárom definitívne došla trpezlivosť s EÚ a Ukrajinou
Novembrové prekliatie Ukrajiny
Zelenského kancelária tvrdí, že Rusko nemá raketu Orešnik. Zacharovová odporučila pozrieť do Južmašu
Za záhadných okolností zomrel americký novinár Scott Bennett, ktorý žiadal Putina o ruské občianstvo
VIDEO: Ján Baránek o baterkárni v Šuranoch, ktorá je len malou skladačkou v hre čínskych globalistov financujúcich šialenú zelenú politiku
VIDEO: Bývalý šéf kontrarozviedky SIS Peter Tóth o kauze Cervanová, v ktorej podľa neho neboli odsúdení nevinní ľudia, o kauzách vražda Kuciaka, zmenky TV Markíza a vzťahu s Mariánom Kočnerom
VIDEO: Zoro Kollár o probléme s nelegálnymi migrantmi, ktorí sú nielen príčinou zániku národných štátov, ale popri samovražednej zelenej politike Bruselu aj dôvodom skazy celej EÚ
Gröhling „prihral“ známej 300 tisíc eur. Denník N mlčí, Nadácia Zastavme korupciu zareagovala
Matovič nepripúšťa žiadnu vinu za úmrtia počas Covidu. To Fico zabil tisícky ľudí!
Politológ Hrabko o opozícii: Keď si Fico kýchne, na to okamžite reagujú. Vlastné témy nemajú
Selektívna prezentácia dejín pokračuje
Ako sa do seba pustili čurillovci a inšpekcia? Obvinený exšéf polície Kovařík opísal pozadie vojny policajtov
Šutaj Eštok: Víťazstvo pre spravodlivosť a ďalšia prehra pre opozíciu a čurillovcov
Rusko predstavilo svoju víziu rozdelenia Ukrajiny. Moskva chce plán odovzdať Trumpovej administratíve
Francúzsko urobilo vyhlásenie o raketových útokoch na Rusko
Čelíme mimoriadnej udalosti. Washington sa rozhodol ísť do vojny s Ruskom
Ruský generál: Systém Orešnik môže zasiahnuť ciele v celej Európe
EÚ a Čína sú blízko k dohode o odstránení ciel na elektromobily
Rusko posilňuje vojenský arzenál. Putin ohlásil pokračovanie testov hypersonickej rakety Orešnik
Ruská hypersonická raketa zmobilizovala Kyjev. Zelenskyj žiada Západ o posilnenie vzdušnej obrany
zo sekcie
Európsky priemysel, od sklárov až po výrobcov papiera, čelí boju o prežitie
Európsky priemysel, od sklárov až po výrobcov papiera, čelí boju o prežitie
Európsky priemysel, od sklárov až po výrobcov papiera, čelí boju o prežitie