Slovanské Noviny

5. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

„Sme veľmi ďaleko od toho, aby Európa nahradila ruskú naftu,“ povedal David Wech, hlavný ekonóm spoločnosti Vortexa. 

Európa v júli zvýšila dovoz ruskej nafty o viac ako pätinu, čo podľa Financial Times poukazuje na veľký problém, ktorému kontinent čelí ohľadne závislosti na dodávkach energií z Ruska.

Podľa údajov skupiny Vortexa, ktorá sleduje tankery, región minulý mesiac doviezol z Ruska takmer 700 000 barelov paliva denne, čo je viac ako v predchádzajúcom mesiaci a o 22 % viac ako v júli minulého roka.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Tento nárast poukazuje na ťažkosti, ktorým bude EÚ čeliť pri znižovaní dovozu ruskej nafty na nulu do februára, tak ako sa euroblok zaviazal urobiť v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu.

„Sme veľmi ďaleko od toho, aby Európa nahradila ruskú naftu,“ povedal David Wech, hlavný ekonóm spoločnosti Vortexa. „Som zvedavý, či sa Európanom podarí v plnej miere zrealizovať ohlásený zákaz dovozu nafty.“

V posledných rokoch závislosť Európy od Ruska v oblasti dodávok nafty, ktorú využívajú skupiny nákladnej dopravy, majitelia automobilov a výrobcovia, neustále rastie. Z údajov spoločnosti Vortexa vyplýva, že na Rusko pripadá viac ako polovica dovozu nafty v regióne.

Závislosť Európy od dovozu z Ruska, ktorý predstavuje približne 15 % celkovej spotreby v regióne, vyvoláva otázky, či je EÚ pripravená čeliť plnej sile sankcií, ktoré plánuje zaviesť.

Európska únia v rámci obáv o globálnu energetickú bezpečnosť štátov eurobloku minulý mesiac zmiernila sankcie voči ruským štátnym podnikom, ako je Rosnefť, a umožnila európskym spoločnostiam, aby s nimi uskutočňovali transakcie s ropou určenou pre tretie krajiny.

Veľká časť dodávok nafty do Európy pochádza z premeny ropy na palivové produkty v rafinériách, avšak kontinent naďalej trpí nedostatkom rafinérskych kapacít po pandemických obmedzeniach, keď sa dopyt po palivách znížil, pretože ľudia menej cestovali.

Wech uviedol, že do budúcnosti je „kľúčovou otázkou“, či rafinérie v USA, ktoré sa zvyčajne zameriavajú na výrobu benzínu, prilákajú ponúkané vysoké marže, aby vyrábali viac nafty pre Európu.

Podľa S&P Global Commodity Insights je rozdiel medzi cenami ropy Brent a nafty 35 USD za barel v porovnaní s 20 USD rozdielom v prípade benzínu.

Čína má voľné rafinérske kapacity na výrobu väčšieho množstva nafty, Peking však nariadil svojim rafinériám, aby sa zamerali na zásobovanie domáceho trhu.

V prvých dňoch vojny na Ukrajine niektoré z najväčších svetových predajcov energií varovali pred vážnym nedostatkom nafty na celom svete, ktorý by mohol viesť k prídelovému systému pohonných hmôt.

Napätý trh s naftou vyhnal ceny na rekordné úrovne. V Spojenom kráľovstve sa ceny nafty na pumpách vrátane dane podľa RAC pohybovali od 15. júla blízko historického maxima na úrovni 197,25 pencí za liter.

Obavy z recesie v posledných týždňoch znížili ceny ropy a pohonných hmôt, ale prudko rastúce ceny plynu, ktoré sú desaťnásobne vyššie ako v Európe za posledné desaťročie, by mohli zvýšiť tlak na trh s naftou.

Ceny zemného plynu sú také vysoké, že energetické spoločnosti a výrobcovia dostávajú stimuly na prechod výroby energie na naftu, čo by podľa JPMorgan mohlo počas zimy celosvetovo zvýšiť dopyt po rope o 700 000 barelov denne.

„Tento dodatočný dopyt po rope by mohol ešte viac poslať ceny nafty na nové maximá,“ uviedla.

Zdroj: ft.com
Preklad: InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.