Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

(TASR) – Európska komisia (EK) po mesiace trvajúcich protestoch poľnohospodárov oznámila, že chce členským štátom Európskej únie (EÚ) umožniť, aby zmiernili environmentálnu reguláciu pre poľnohospodárov.

TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

“Poľnohospodárska politika sa prispôsobuje meniacej sa skutočnosti,” uviedla v piatok vo vyhlásení šéfka EK Ursula von der Leyenová. “Komisia bude aj naďalej neochvejne stáť pri našich poľnohospodároch, ktorí zabezpečujú potravinovú bezpečnosť EÚ a sú v prvej línii našich opatrení v oblasti klímy a životného prostredia.”

Okrem iného sa to týka pravidiel pre neobrábané plochy, ktoré zahŕňajú normy na zabezpečenie ich dobrého poľnohospodárskeho a ekologického stavu. V princípe ich musia poľnohospodári dodržiavať, aby mohli využívať miliardové poľnohospodárske dotácie EÚ.

Doteraz mali poľnohospodári povinnosť nechať časť svojej ornej pôdy ležať úhorom alebo ju využívať neproduktívne. Cieľom tejto požiadavky je ochrana životného prostredia. Komisia navrhuje, aby sa zvýšila flexibilita pri dodržiavaní tejto povinnosti.

V budúcnosti by mali mať poľnohospodári možnosť sami sa rozhodnúť, či chcú časť svojej ornej pôdy naďalej využívať neproduktívne. Na druhej strane by členské štáty mali odmeňovať poľnohospodárov, ktorí napriek zmierneniu nariadenia ponechávajú pôdu úhorom, ako uviedla EK. Na oplátku by dostali dodatočnú finančnú podporu prostredníctvom ekologického programu, ktorý by museli ponúknuť všetky členské štáty.

Podľa návrhu EK by malo nariadenie o striedaní plodín v princípe zostať v platnosti. Členské štáty by však mali možnosť dať svojim poľnohospodárom možnosť voľby. To by im umožnilo buď zmeniť striedanie plodín, alebo diverzifikovať plodiny. Na rozdiel od monokultúr je cieľom striedania plodín, t. j. striedania rôznych plodín na poli, ochrana pôdy alebo zníženie potreby pesticídov.

Podľa EK by sa malo zmierniť aj nariadenie o minimálnom pokrytí pôdy. To v súčasnosti stanovuje, že v stanovenom období musí byť pokrytých aspoň 80 % ornej pôdy. Podľa návrhu EK budú môcť členské štáty čoskoro o tomto období rozhodovať samy. V návrhoch sa tiež stanovuje, že malé poľnohospodárske firmy budú oslobodené od kontrol a pokút v súvislosti s environmentálnymi požiadavkami.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d