Slovanské Noviny

19. decembra 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Európe hrozia kvôli ekonomickej kríze a brutálnom náraste cien nepokoje. Dočasne by sme sa mali vrátiť k fosílnym palivám, vyhlásil podpredseda eurokomisie Timmermans

Ak by EÚ aj v tejto situácii pokračovala v znižovaní spotreby uhlia, mohlo by to viesť k zvyšovaniu spoločenského napätia, myslí si Frans Timmermans.

Ak by EÚ aj v čase energetickej krízy pokračovala v znižovaní spotreby uhlia, mohlo by to viesť k zvýšeniu spoločenského napätia, upozornil viceprezident Európskej komisie.

Krátkodobý návrat k fosílnym palivám by mohol pomôcť odvrátiť hroziace občianske nepokoje, povedal pre britské noviny The Guardian viceprezident Európskej komisie Frans Timmermans.

-------> PODPORTE CHOD PORTÁLU DAROM. Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Patria národu, nie oligarchom. Zatiaľ sa vyhýbame reklamným bannerom aby sme udržali vizuálnu čistotu no náklady na chod máme každý mesiac. Spojme sily a tvorme spolu. Ďakujeme





------------------------------------

„Musíme zabezpečiť, aby náš priemysel fungoval v čo možno najväčšej miere pretože nepokoje v spoločnosti by mohli hrať v Putinov prospech,“ vyhlásil v súvislosti s aktuálne prebiehajúcou energetickou krízou spôsobenou konfliktom na Ukrajine.

Naliehavý problém

Timmermans varoval, že Európe v priebehu nadchádzajúcej zimy hrozia ničivé konflikty spojené s vysokými cenami energií. Podľa neho musí mať preto riešenie tejto situácie prednosť pred krotením klimatickej krízy.

V rozhovore pre The Guardian v tomto kontexte zdôraznil, že ľudia majú podľa neho väčšie obavy z bezprostrednej krízy ako z tých dlhotrvajúcich, medzi ktoré patrí aj kríza spojená s globálnym otepľovaním.

Obyvateľov Európskej únie chce preto ubezpečiť, že v priebehu nadchádzajúcej zimy nebudú čeliť problémom spojeným s vykurovaním svojich obydlí.

Napätie porastie

Ak by EÚ aj v tejto situácii pokračovala v znižovaní spotreby uhlia, mohlo by to viesť k zvyšovaniu spoločenského napätia, myslí si Timmermans.

„Putin využíva všetky prostriedky, ktoré má k dispozícii, aby vyvolal spory v našej spoločnosti. Musíme sa preto pripraviť na veľmi ťažké obdobie,“ upozorňuje viceprezident Európskej komisie.

Zdroj: hnonline.sk