Slovanské Noviny

6. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Scény a obrázky kolovali rozbitú zem, bez vlhkosti, popraskanú a túžobnú. Tie však nepochádzajú z tradičných suchom postihnutých častí planéty, kde zvieracie telo nadobudne takmer totemickú silu uprostred suchých riečnych koryt alebo púštnych oblastí. Ani Austrália, ani Afrika sa pri týchto príležitostiach nezúčastňujú – prinajmenšom výrazným spôsobom. Európa, kontinent historickej udržateľnosti na ornej pôde, vysychá.

To neznamená, že kontinent je imúnny voči suchu. Medzinárodná komisia pre ochranu Dunaja si všíma dopady niekoľkých suchých a drsných letných období od 90. rokov 20. storočia do roku 2015. Len v roku 2015 boli „fenomény sucha“ zaznamenané v krajinách od Rakúska po Ukrajinu.

To, čo robí súčasnú krízu v Európe významnou, je jej rozsah. Podľa Európskeho observatória suchá je 64 % pôdy v Európskej únii zasiahnutých suchom , pričom 47 % územia je klasifikovaných ako „varovné“ a 17 % čelí „výstražným“ podmienkam.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Spoločné výskumné centrum Európskej komisie (EC-JRC) zašlo tak ďaleko, že varovalo , že súčasné sucho môže byť najhoršie za posledných 500 rokov.

Toto obzvlášť odvážne hodnotenie , presnejšie, pochádza od vedúceho výskumníka Andrea Toretiho. „Len pre predstavu, sucho v roku 2018 bolo také extrémne, že pri pohľade späť aspoň za posledných 500 rokov sa nevyskytli žiadne iné udalosti podobné suchu v roku 2018, ale tento rok si myslím, že je to naozaj horšie ako v roku 2018.“

Príbeh je však rovnaký na celej severnej pologuli. Deutsche Welle vyjadrilo znepokojenie, keď vyhlásilo , že „od Maďarska po Havaj, od vysychajúcej rieky Rýn po teraz sa zotavujúce Rio Grande alebo od Casablanky po Kaliforniu, letné suchá a vysoké teploty majú vážny vplyv na všetko od poľnohospodárstva po nákladnú dopravu a priemysel.“

Nemecký vysielateľ potom pokračuje v zaznamenaní poklesu hladín talianskeho jazera Garda a pozorovaní jedného turistu. „Prišli sme minulý rok, páčilo sa nám to a vrátili sme sa tento rok.“ Bohužiaľ, krajina sa zmenila. „Keď sme dorazili, boli sme trochu šokovaní, pretože sme mali zvyčajnú prechádzku a voda tam nebola.“

V celej Európe hladina vody v známych vodných útvaroch klesá a mizne. Talianska rieka Pád klesla  na takú úroveň, že ryžové polia sa už nedajú dôsledne zavlažovať, ani udržať škeble. Vo Francúzsku otepľovanie Rhôny a Garonny spôsobilo, že ich voda je neúmerne horúca na chladenie jadrových reaktorov.

Hlavné európske vodné cesty upadajú, čo spôsobuje obrovské bolesti hlavy tým, ktorí sú zapojení do dopravného sektora. (Zameranie na ekonomické záležitosti má za následok ignorovanie pálčivejších dôsledkov, ktoré má zmena klímy na životné prostredie aj na druhy.)

Pre krajiny ako Nemecko, ktoré sa spoliehajú na vhodne zaplnené vnútrozemské vodné cesty, sú tieto znaky hrozivé, čomu nepomáhajú ani pretrvávajúce problémy so zníženými dodávkami ruského zemného plynu cez plynovod Nord Stream 1.

Rieka Rýn je natoľko vyčerpaná, že štandardný počet plavidiel nie je schopný plávať s pravidelnosťou a primeranou tonážou. Rýnsky úrad pre vodné cesty a námornú dopravu (WSA Rhein) potvrdil , že nižšie hladiny vody by viedli k preplávaniu menšieho počtu člnov prepravujúcich petrochemické a ropné produkty. Tí, ktorí to urobili, mohli využívať rieku len so zníženou kapacitou.

Pre logistiku v petrochemickom biznise to znamenalo prudké zvýšenie nákladov, hoci hovorca WSA Rhein sa snažil naznačiť, že „výnimočne nízka hladina“ vody v tomto ročnom období „nebola významná“.

Nemecká logistická spoločnosť HGK tiež nalieha na pokoj a naznačuje , že veci „ešte nie sú také dramatické ako v roku 2018“. Poradenská spoločnosť Elwis, ktorá sa špecializuje na nemecké vodné cesty, nesúhlasí . Ak by hladina vody do polovice augusta klesla na 20 cm, pozdĺž Rýna by nič nedokázalo plávať.

Hovorca najväčšieho svetového výrobcu chemikálií, BASF, zhrnul záležitosti s pochmúrnou presnosťou: „V Kaub bola podrezaná hranica 60 cm Rýna. Na najbližšie dva týždne sú predpovedané hladiny v rozmedzí 35-55 cm. Pre predpokladané úrovne sa niektoré typy lodí už nedajú používať a prestanú sa plaviť; všetky ostatné sa budú plaviť so zníženým nákladom.“

Na zmiernenie problémov s nákladmi sa spoločnosť uchyľuje k alternatívnym spôsobom dopravy vrátane železničnej.

Ďalšia úžasná európska vodná cesta – Dunaj – sa tiež zmenšuje, čo naznačuje, ako klimatické zmeny doslova menia krajinu a dopravné systémy. V Rumunsku sa aktivisti Greenpeace pokúsili upozorniť na tento problém tým, že odtiahli kajaky na úsek pobrežia, ktorý odkryla ustupujúca voda. „Chceme vlny na Dunaji, nie vlny horúčav,“ vyhlásili protesty na svojich transparentoch.

Pokiaľ ide o záležitosti menej súvisiace s dopravou, z Veľkej Británie, krajiny známej skôr miernym podnebím, sa po celom svete preniesli výjavy vyprahnutej zeme. Niektoré časti krajiny zažili najsuchší júl v histórii.

Zaviedli sa zákazy hadíc a takmer počujeme britských suchom otužilých bratrancov v Austrálii: sprchovať sa menej a sprchovať sa spolu. Problém zníženého množstva zrážok zhoršujú nezvyčajne vysoké teploty, ktoré niekedy prudko stúpajú nad 40 stupňov Celzia.

Globálne sa Zem mení násilným, vytláčacím spôsobom. Klimatické zmeny spôsobia presuny rádovo v desiatkach miliónov, ak nie viac. Celé územia miznú, zatiaľ čo iné časti pôdy sú odkryté. Príroda nie je len preusporiadaná, ale robí veľkú časť preskupenia. Aká bude odpoveď ľudstva?

Dr. Binoy Kampmark 

O autorovi: Dr. Binoy Kampmark bol štipendistom Commonwealthu na Selwyn College v Cambridge. V súčasnosti prednáša na Univerzite RMIT. Je pravidelným prispievateľom do globálneho výskumu a ázijsko-pacifického výskumu.  

Zdroj:globalresearch/SKsprávy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.