Slovanské Noviny

16. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Mladý nemecký podnikateľ v technologickom sektore Ole Lehmann tvrdí, že Európa sa ekonomicky sama ženie do záhuby najmä kvôli prílišným reguláciám a neskutočnej byrokratickej sieti. Za posledných pätnásť rokov sa ekonomika USA zdvojnásobila oproti Európskej únii, hoci okolo roku 2008 na tom boli oba regióny podobne. „Európa dala prednosť bezpečnosti pred rastom.

Amerika dala prednosť inováciám pred reguláciou,“ má jasno Lehmann, ktorého analýzu priniesli parlamentnílisty.cz.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Lehmann na sieti X analyzuje dôvody, ktoré viedli k ekonomickej stagnácii Európskej únie. „Pred šestnástimi rokmi sa ekonomiky EÚ a USA pohybovali na hrane. Dnes je ekonomika USA o 50 % väčšia ako ekonomika celej EÚ dohromady. HDP USA je teraz 25,5 trilióna dolárov, zatiaľ čo HDP EÚ 16,6 trilióna dolárov. V roku 2008 pritom boli takmer vyrovnané,“ vysvetľuje na úvod Lehmann.

Európa znemožňuje uspieť!

„Čo sa sakra stalo za posledných šestnásť rokov? Tu je zničujúca pravda, ktorá stojí za pokračujúcou hospodárskou samovraždou Európy. Je to jednoduché: Európa dala prednosť bezpečnosti pred rastom. Amerika dala prednosť inováciám pred reguláciou. Výsledok? Amerika vytvorila deväť spoločností s hodnotou bilióna dolárov (9/10 najhodnotnejších spoločností na svete). Európa? NULA. Absolútne nič,“ hovorí a menuje americké spoločnosti ako Meta, Nvidia, Microsoft, Amazon a ďalšie.

Problém je v tom, že európske talenty hromadne utekajú. „Vidím, že väčšina európskych podnikateľov sa rozhoduje medzi dvoma cestami. USA, kde sú vyššie platy (technologické pracovné miesta za 350-tisíc dolárov a viac). Alebo juhovýchodnej Ázie kvôli nižším životným nákladom na budovanie startupov. Prečo? Pretože Európa znemožňuje inovátorom uspieť,“ je presvedčený mladý podnikateľ, ktorý sa sám vraj často stretáva s tým, že je ako podnikateľ označovaný za vykorisťovateľa a kapitalistu.

Čísla sú brutálne

„Bol som svedkom toho, že na miestnych stretnutiach boli zakladatelia technologických firiem nazývaní ‚kapitalistickými parazitmi‘. Medzitým v miestach, ako je Silicon Valley a New York, sú zakladatelia nových firiem oslavovaní. Risk je odmenený. Neúspech je považovaný za vzdelanie, nie za hanbu,“ porovnáva.

Európania sa totiž podľa neho hrabú v prílišnej byrokracii. „Zákony o zamestnanosti znemožňujú prijímanie a prepúšťanie zamestnancov, daňové sadzby drvia malé podniky, náklady na dodržiavanie predpisov ničia inovácie. Napríklad založenie spoločnosti vo Francúzsku trvá 84 dní. V Amerike? Štyri dni,“ tvrdí mladý podnikateľ, že anti inovačné myslenie Európu zabíja.

Európska regulačná kultúra podľa neho vytvorila ekonomickú špirálu skazy, kedy odchádzajú talenty, spoločnosti sa radšej vyhýbajú investíciám a kvôli tomu sa znižujú inovácie a stagnuje ekonomika. Kvôli stagnujúcej ekonomike potom prichádzajú ďalšie a ďalšie regulácie.

Európska závislosť na reguláciach

„Čísla sú brutálne: 90 % technologických talentov z EÚ by sa za správnou ponukou presťahovalo do USA. Platy v európskych technológiách: o 50 % nižšie ako v USA. Financovanie startupov je v USA päťkrát vyššie. A niekoľko európskych technologických úspechov? Väčšina z nich sa sťahuje do Ameriky,“ hovorí Lehmann a volá firmy ako Spotify, Klarna alebo ARM.

„Kým Európa diskutuje o etike umelej inteligencie… Amerika ju buduje. Zatiaľ čo Európa reguluje kryptomeny… Amerika ich inovuje. Zatiaľ čo Európa chráni staré priemyselné odvetvia… Amerika vytvára nová,“ pokračuje v kritike podnikateľ.

Riešenia sú zrejmé, Európska únia podľa neho musí znížiť regulácie, prijať risk ako bežnú súčasť podnikania, podporovať podnikateľov a znížiť dane na inovácie. „Ale stane sa to? Ako Európan o tom, bohužiaľ, pochybujem. Závislosť na regulácii je príliš hlboká. Kultúra zameraná proti podnikaniu je príliš zakorenená. Preto Amerika stále víťazí. Nie preto, že by Američania boli múdrejší. Ale preto, že ich systém prospieva tým, ktorí budujú,“ dodáva Lehmann.

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.