Mladý nemecký podnikateľ v technologickom sektore Ole Lehmann tvrdí, že Európa sa ekonomicky sama ženie do záhuby najmä kvôli prílišným reguláciám a neskutočnej byrokratickej sieti. Za posledných pätnásť rokov sa ekonomika USA zdvojnásobila oproti Európskej únii, hoci okolo roku 2008 na tom boli oba regióny podobne. „Európa dala prednosť bezpečnosti pred rastom.
Amerika dala prednosť inováciám pred reguláciou,“ má jasno Lehmann, ktorého analýzu priniesli parlamentnílisty.cz.
Lehmann na sieti X analyzuje dôvody, ktoré viedli k ekonomickej stagnácii Európskej únie. „Pred šestnástimi rokmi sa ekonomiky EÚ a USA pohybovali na hrane. Dnes je ekonomika USA o 50 % väčšia ako ekonomika celej EÚ dohromady. HDP USA je teraz 25,5 trilióna dolárov, zatiaľ čo HDP EÚ 16,6 trilióna dolárov. V roku 2008 pritom boli takmer vyrovnané,“ vysvetľuje na úvod Lehmann.
Európa znemožňuje uspieť!
„Čo sa sakra stalo za posledných šestnásť rokov? Tu je zničujúca pravda, ktorá stojí za pokračujúcou hospodárskou samovraždou Európy. Je to jednoduché: Európa dala prednosť bezpečnosti pred rastom. Amerika dala prednosť inováciám pred reguláciou. Výsledok? Amerika vytvorila deväť spoločností s hodnotou bilióna dolárov (9/10 najhodnotnejších spoločností na svete). Európa? NULA. Absolútne nič,“ hovorí a menuje americké spoločnosti ako Meta, Nvidia, Microsoft, Amazon a ďalšie.
Problém je v tom, že európske talenty hromadne utekajú. „Vidím, že väčšina európskych podnikateľov sa rozhoduje medzi dvoma cestami. USA, kde sú vyššie platy (technologické pracovné miesta za 350-tisíc dolárov a viac). Alebo juhovýchodnej Ázie kvôli nižším životným nákladom na budovanie startupov. Prečo? Pretože Európa znemožňuje inovátorom uspieť,“ je presvedčený mladý podnikateľ, ktorý sa sám vraj často stretáva s tým, že je ako podnikateľ označovaný za vykorisťovateľa a kapitalistu.
Čísla sú brutálne
„Bol som svedkom toho, že na miestnych stretnutiach boli zakladatelia technologických firiem nazývaní ‚kapitalistickými parazitmi‘. Medzitým v miestach, ako je Silicon Valley a New York, sú zakladatelia nových firiem oslavovaní. Risk je odmenený. Neúspech je považovaný za vzdelanie, nie za hanbu,“ porovnáva.
Európania sa totiž podľa neho hrabú v prílišnej byrokracii. „Zákony o zamestnanosti znemožňujú prijímanie a prepúšťanie zamestnancov, daňové sadzby drvia malé podniky, náklady na dodržiavanie predpisov ničia inovácie. Napríklad založenie spoločnosti vo Francúzsku trvá 84 dní. V Amerike? Štyri dni,“ tvrdí mladý podnikateľ, že anti inovačné myslenie Európu zabíja.
Európska regulačná kultúra podľa neho vytvorila ekonomickú špirálu skazy, kedy odchádzajú talenty, spoločnosti sa radšej vyhýbajú investíciám a kvôli tomu sa znižujú inovácie a stagnuje ekonomika. Kvôli stagnujúcej ekonomike potom prichádzajú ďalšie a ďalšie regulácie.
Európska závislosť na reguláciach
„Čísla sú brutálne: 90 % technologických talentov z EÚ by sa za správnou ponukou presťahovalo do USA. Platy v európskych technológiách: o 50 % nižšie ako v USA. Financovanie startupov je v USA päťkrát vyššie. A niekoľko európskych technologických úspechov? Väčšina z nich sa sťahuje do Ameriky,“ hovorí Lehmann a volá firmy ako Spotify, Klarna alebo ARM.
„Kým Európa diskutuje o etike umelej inteligencie… Amerika ju buduje. Zatiaľ čo Európa reguluje kryptomeny… Amerika ich inovuje. Zatiaľ čo Európa chráni staré priemyselné odvetvia… Amerika vytvára nová,“ pokračuje v kritike podnikateľ.
Riešenia sú zrejmé, Európska únia podľa neho musí znížiť regulácie, prijať risk ako bežnú súčasť podnikania, podporovať podnikateľov a znížiť dane na inovácie. „Ale stane sa to? Ako Európan o tom, bohužiaľ, pochybujem. Závislosť na regulácii je príliš hlboká. Kultúra zameraná proti podnikaniu je príliš zakorenená. Preto Amerika stále víťazí. Nie preto, že by Američania boli múdrejší. Ale preto, že ich systém prospieva tým, ktorí budujú,“ dodáva Lehmann.
/ hlavnydennik.sk /
Z budovy SND zmizli čierne vlajky, ktorými progresívno-liberálni umelci pracujúci v Slovenskom národnom divadle vyjadrovali svoj odpor voči kultúrnej politike ministerky Šimkovičovej.
Britové vylévají mléko do záchodu a hází sýry do koše. Nová povinná krmná příměs pro krávy redukující metan vzbuzuje emoce
Ľudia umierajú za titán: NATO a EÚ podporujú kyjevský režim kvôli nerastom
Rusko už nepotrebuje žiadne rokovania ani kompromisy o Ukrajine
Švajčiarsko sprísnilo pravidlá vývozu zbraní, aby vylúčilo ich dodávky Kyjevu
Aké sú ciele arktického výsadku NATO na hraniciach s Ruskom?
Anglosaský svet sa vyhlasuje za Veľký Izrael
Udalosti v Sýrii a ropa na Blízkom východe
“Rusi dokážu za pár hodín zhodiť až 40 bômb na našu pozíciu” – sťažujú sa ukrajinskí vojaci pri Kursku
Lekári sa s vládou opäť nedohodli. Nedá sa rokovať tak, že schválite zákon o nútených prácach, uviedol šéf odborov
Pokus Bieleho domu vysvetliť výskyt záhadných objektov na oblohe nad Spojenými štátmi
Rusko sa podľa ministra obrany pripravuje na možnú vojnu s NATO. Mohlo by k nej dôjsť v najbližšom desaťročí
Pri výbuchu Moskve zahynul generál ruskej armády. Nastražená explózia zabila aj jeho asistenta
Rumunský ústavný prevrat. Plány potenciálnej eskalácie USA… Kúpte viac času pre NATO na Ukrajine
VIDEO: Donald Trump chce zastaviť krviprelievanie medzi Ukrajinou a Ruskom. Zvolený prezident USA oznámil záujem rokovať o mieri s Vladimirom Putinom a Volodymyrom Zelenským
Szijjártó v Bruseli vetoval najnovšie kolo protiruských sankcií pripravených Európskou úniou
Bašár Asad vyhlásil, že zo Sýrie do Ruska neutiekol, ale bol evakuovaný na naliehanie Moskvy. Sýria je podľa neho momentálne v rukách teroristov
VIDEO: Putin odhalil účel nasadenia ruskej nadzvukovej rakety Orešnik.
Vojen: O tom prečo miniem cieľ
Servilná hlúposť eurokomisárov likviduje ekonomiky eurozóny
zo sekcie
Európa spáchala ekonomickú samovraždu
Európa spáchala ekonomickú samovraždu
Európa spáchala ekonomickú samovraždu