Slovanské Noviny

19. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Tunisko prechádza veľkou hospodárskou krízou s prudko rastúcou infláciou a nezamestnanosťou.

Európska únia zvažuje, že Tunisku poskytne viac ako miliardu eur, aby mu pomohla riešiť ekonomické problémy či nelegálnu migráciu. Oznámila to v nedeľu v Tunisku predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, píše TASR podľa správ agentúr Reuters a DPA.

Von der Leyenová bez bližších podrobností uviedla, že 900 miliónov eur určených na dlhodobú pomoc spoločne s okamžitou rozpočtovou pomocou vo výške 150 miliónov eur by mohli byť pre Tunisko uvoľnené hneď, ako sa v tejto veci podarí dosiahnuť “potrebnú dohodu”.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

EÚ okrem toho poskytne podľa jej slov tento rok Tunisku aj 100 miliónov eur určených na obmedzenie nelegálnej migrácie, konkrétne pomoc s riadením hraníc, ako aj na pátracie a záchranné akcie, zásahy proti prevádzačom či zaistenie návratov migrantov založených “na dodržiavaní ľudských práv”.

EÚ podmieňuje svoju 900-miliónovú finančnú podporu Tunisku tým, že táto krajina dosiahne s Medzinárodným menovým fondom (MMF) konečnú dohodu o uvoľnení pôžičky vo výške 1,9 miliardy dolárov výmenou za rozsiahle reformy, ako napríklad reštrukturalizáciu štátnych podnikov, ktoré však tamojší prezident Kaís Saíd odmieta.

Von der Leyenovú na návšteve Tuniska sprevádzali talianska premiérka Giorgia Meloniová a holandský premiér Mark Rutte. Migranti z Tuniska prichádzajú cez Stredozemné more najčastejšie práve do Talianska. Trojica politikov sa v nedeľu stretla aj tuniským prezidentom Kaís Saíd, hovorili o nelegálnej migrácii vrátane narastajúceho počtu migrantov prichádzajúcich do Talianska.

Meloniová naliehala na MMF, aby zmiernil podmienky pôžičky Tunisku, a aby k ich dohode došlo ešte pred summitom EÚ, ktorý sa bude konať v Bruseli koncom júna.

Tunisko prechádza veľkou hospodárskou krízou s prudko rastúcou infláciou a nezamestnanosťou. Kritici vinia Saída a politické elity, že priviedli ekonomiku krajiny na pokraj bankrotu. Saíd si moc v krajine upevňuje od roku 2021, keď rozpustil parlament a odvolal vládu a neskôr vyhlásil aj nové voľby. Okrem toho vypísal aj referendum, ktorým si rozšíril právomoci.

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d