Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre komunikáciu oznámilo, že hľadá partnerov, ktorí budú poskytovať „vysokokvalitné služby monitorovania médií“.
V popise tendra sa uvádza, že EK má záujem získať údaje o reakcii médií na určité udalosti. Výška finančných prostriedkov na program je 24 miliónov eur.
„Služby by mali Komisii poskytnúť informácie o mediálnom pokrytí udalostí súvisiacich s EÚ a pre ňu aktuálnych, ako aj poskytnúť priebežnú spätnú väzbu o jej politike a iniciatívach, vrátane informovania o relevantných reakciách médií, ktoré následne majú prispievať k rozvoju a implementácii koherentnej, informatívnej a cielenej
komunikácie vo vzťahu k Európskej komisie,“ píše sa v dokumente.
Podľa popisu zákazky monitoring zahŕňa pokrytie médií zo všetkých členských krajín EÚ, ako aj z USA, Číny, Ruska, Veľkej Británie a Turecka.
Od partnera sa však môže vyžadovať, aby monitoroval aj mediálne zdroje z krajín, ktoré „udržiavajú alebo rozvíjajú úzke vzťahy s EÚ,“ uvádza dokument.
Politológ Ivan Mezjucho v rozhovore pre RT pripomenul, že západní experti pravidelne analyzujú mediálnu agendu v niektorých krajinách.
„Západ v zásade vždy monitoruje mediálny priestor – svoj vlastný, aj tých štátov, ktoré ho zaujímajú. Ak vezmeme do úvahy otázku monitorovania ruských médií priamo, podľa môjho názoru by bolo pre Západ zaujímavé analyzovať, ako Rusko zaobchádza so všeobecnou západnou informačnou agendou. Prirodzene, osobitne sa bude brať do úvahy otázka informovania o špeciálnej vojenskej operácii,“ tvrdí expert.
Dodal, že v rámci EÚ by sa osobitná pozornosť mohla venovať otázkam sociálno-ekonomického poriadku, napríklad reakcii médií a spoločnosti na zvyšovanie cien.
Brusel totiž pravidelne prideľuje financie na mediálnu analýzu. Koncom júna tak bola uzavretá zmluva na poskytovanie služieb komplexného monitoringu médií a sociálnych sietí na Slovensku. A v máji kancelária Európskej komisie v Bukurešti hľadala dodávateľa na analýzu politického diskurzu v rumunských médiách. Poznamenalo sa, že iniciatíva by zlepšila pochopenie politickej situácie v krajine.
Agentúra USA pre medzinárodný rozvoj (USAID) predtým navrhla zriadenie fondu na pomoc mediálnym a komunikačným organizáciám na západnom Balkáne. USAID bolo pripravené vyčleniť na to až 5 miliónov dolárov.
Prieskum mediálneho prostredia
Podľa popisu tendra EK na medzinárodný monitoring médií by vybrané spravodajské zdroje mali odrážať mediálnu štruktúru štátu a mali by byť reprezentatívne z hľadiska ich dôležitosti pri formovaní verejnej mienky o otázkach, ktoré sú pre EÚ zaujímavé.
„Dodávateľ vyberie noviny vo veľkom náklade so všeobecnými témami, televízne a rozhlasové spravodajské relácie na všeobecné témy s vysokou sledovanosťou, ako aj veľké online médiá, ktoré venujú významný priestor ekonomickým, politickým a sociálnym otázkam,“ zdôrazňuje návrh zmluvy.
Zároveň by distribúcia podľa typu média v priemere mala vyzerať takto: 35% – tlač, 25% – audiovizuálne a 40% – online materiály, spresňuje EK.
Viktoria Fedosova, zástupkyňa riaditeľa „Inštitútu pre strategické štúdie a prognózy RUDN“ a členka politickej rady „Mladej gardy Jednotného Ruska“, v rozhovore pre RT poznamenala, že skutočná politická situácia diktuje európskym byrokratom potrebu „prekonfigurovať systém“.
„Západní politici sa v snahe získať mnohé nezaradené štáty zbláznili, ako na to poukázal napríklad indický minister zahraničných vecí, keď vyhlásil, že je čas, aby sa Európa zbavila myšlienky, že jej problémy sú problémami celého sveta. Na základe získaných údajov možno upraviť vyjednávaciu pozíciu Západu, zvoliť správny tón, nájsť bolestivé miesta alebo naopak ponúknuť výraznejšie bonusy pre tých, ktorých chcú uchvátiť,“ zdôraznila odborníčka.
Na druhej strane podľa nej môžu Európania na svojich zdrojoch začať blokovať „nežiaduci“ obsah, ktorý sa môže dostať k publiku tretích krajín zo zahraničných zdrojov, napríklad zo stránky RT.
Oxana Solomatina, Anastasija Rumjanceva, Angelina Šurpina, RT/news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…