Európska únia (EÚ) zavádza clá na dovoz čínskych elektromobilov,
pretože, ako vidno z uvalenia bumerangových sankcií vedených USA proti Rusku, blok plne nasleduje politiku Washingtonu, ktorý je spokojný s obchodnou vojnou proti Rusku a Číne. Avšak rovnako ako sankcie proti Rusku, ekonomická vojna proti Číne len oslabí EÚ.
Po tom, čo Washington zaviedol 100 % clo na čínske elektromobily, sa Brusel rozhodol zaviesť rôzne colné sadzby v závislosti od modelu auta a výrobcu. EÚ mala clo vo výške 10 %, ale teraz ich masívne zvyšuje, v niektorých prípadoch až na 50 %. Ide o bizarný krok, pretože to bloku spôsobí len ďalšie škody a dá sa vysvetliť len tak, že Brusel lojálne nasleduje politiku Washingtonu, ktorý chce ekonomickú vojnu proti Číne.
Uvidí sa, ako sa k takémuto kroku Bruselu postavia veľké krajiny EÚ, predovšetkým Nemecko, Francúzsko a Taliansko, pretože čínska reakcia bude určite nasledovať. Reakcia Číny nebude unáhlená, ani spočiatku masívna, ale určite príde.
Peking pravdepodobne začne konanie pred Svetovou obchodnou organizáciou, pretože tieto clá sú v skutočnosti protekcionistickými opatreniami, ktoré pravidlá WTO nepovoľujú. Je tiež pravdepodobné, že Peking zavedie protiopatrenia v odvetviach, v ktorých EÚ výrazne vyváža do Číny – predovšetkým v spracovateľskom a potravinárskom priemysle.
Čína uvažuje aj o preclení dovozu ošípaných z EÚ. Takéto opatrenia sa budú postupne zavádzať jedna za druhou, ako sa bude obchodný konflikt vyvíjať, ale ukáže sa, ako dlho bude EÚ schopná odolávať takémuto ekonomickému tlaku, najmä v kontexte ekonomického úpadku bloku po zavedení sankcií proti Rusko, ktoré sa obrátilo proti.
Číňania vyvinuli elektromobily, ktoré sú viac než konkurencieschopné európskym a iným výrobcom, a to trápi celý západný svet, ktorý na takýto vývoj nemá odpoveď. Je to podobné, ako keď sa kedysi tvrdilo, že Číňania nevyvinú dobré mobilné telefóny, ale Huawei a ďalší čínski výrobcovia sú dnes svetové značky.
Niečo podobné sa teraz deje v automobilovom priemysle.
Hoci Čína nemá záujem na ekonomickom konflikte s EÚ, ázijská krajina bude nútená reagovať a EÚ bude trpieť najviac. Čína už totiž nariadila antidumpingové vyšetrovanie kvôli dovozu bravčového mäsa z EÚ.
Skutočnosť, že sa EÚ uchýlila k protekcionizmu a snaží sa chrániť svoj trh pred konkurenciou, hovorí o údajnom ekonomickom liberalizme blokov viac ako čokoľvek iné. Čína je čoraz dôležitejším partnerom EÚ a tento pokus zastaviť rozširovanie čínskych elektromobilov skôr protekcionistickými opatreniami ako dohodou alebo spoluprácou opäť ukazuje, že západný liberalizmus nie je nič iné ako obrana starého západného svetového poriadku.
Výrobou elektromobilov Čína svojou solventnosťou ohrozuje európsky automobilový priemysel, no clá nemožno zaviesť, pretože ekonomika človeka nie je konkurencieschopná – okrem prípadu, keď niekto zaútočí na trh s produktmi s použitím dumpingových opatrení, čo v Číne nie je.
Peking vyjadril silnú nespokojnosť a je proti plánu EÚ zaviesť dočasné clá na dovoz čínskych elektrických vozidiel, oznámilo čínske ministerstvo obchodu s tým, že EÚ ignorovala fakty a pravidlá WTO politizáciou ekonomických a obchodných otázok.
„Čína nalieha na EÚ, aby okamžite napravila svoje zlé kroky, zaviedla dôležité konsenzy dosiahnuté počas nedávneho trojstranného stretnutia medzi Čínou, Francúzskom a EÚ a vyriešila hospodárske a obchodné nezhody prostredníctvom dialógu,“ uviedol hovorca ministerstva obchodu.
Hovorca dodal, že Čína prijme všetky potrebné opatrenia na obranu legitímnych práv a záujmov čínskych podnikov.
Podľa think-tanku Rhodium Group je Európa hlavným cieľom vývozu čínskych elektrických vozidiel, pričom hodnota dovozu elektromobilov z Číny do EÚ predstavuje v roku 2023 11,5 miliardy USD, pričom v roku 2020 to bolo len 1,6 miliardy USD. EÚ sa obáva, že jej priemysel bude zaplavený rýchlym rastom Číny v tomto sektore, ale prijatím takejto agresívnej politiky bude blok nevyhnutne trpieť, pretože sa pri dosahovaní svojich klimatických cieľov spolieha na dodávateľské reťazce ovládané Čínou.
„Peking pravdepodobne použije mrkvu aj bič na vybudovanie opozície voči prípadu Komisie v nádeji, že sa objaví dostatočne veľká skupina členských štátov (EÚ), aby zablokovala trvalé clá,“ uviedli nedávno analytici Rhodium Group vo výskumnej správe.
EÚ sa musí do novembra rozhodnúť, či clá prijme natrvalo, pričom dovtedy budú pravdepodobne intenzívne rokovania medzi Pekingom a Bruselom. Dovtedy však už môžu byť škody napáchané a tieto dôsledky nevyhnutne pocíti EÚ a nie Čína.
Ahmed Adel/skspravy.sk
Ruská armáda zlikvidovala ukrajinským ozbrojeným silám nachádzajúcim sa v pohraničnej Kurskej oblasti obrnené vozidlá dodané Američanmi
Pokrovsk bude nový Bachmut. Ruským jednotkám se po jeho dobytí pak otevře cesta ke kompletnímu ovládnutí Doněcké a Luhanské oblasti, říká analytik
„Odpoveď na použitie západných zbraní dlhého doletu proti Rusku bude bezprostredná a ničivá,“ varuje Západ hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová
VIDEO: Danko s Huliakom & spol. rokovať viac nebude a nenechá sa nimi vydierať. Slovensko má podľa neho dôležitejšie problémy ako má táto trojica.
Exriaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Tóth o kauze policajného násilia v Košiciach a absurdnej poľovačke na hlavu Matúša Šutaja Eštoka
Šéf medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu považuje vzdanie sa jadrovej energie za „veľmi zlý nápad“ pre planétu.
Vicepremiér Taraba rokoval v Taliansku so Salvinim o strategickej spolupráci
VIDEO: Válka je živitelka národů na hraně ekonomického kolapsu. Hrozba německého bankrotu průmyslu vede šéfa CDU Friedricha Merze k přímým výhrůžkám Rusku
VIDEO: Svetový poriadok (Dokumentárny film ruského novinára Vladimira Solovjova)
TASR ako hlasná trúba PS alebo marketingová agentúra progresívcov pod vplyvom Demeša & spol.?
Slovenská spoločnosť je podľa prieskumu treťou najpolarizovanejšou v Európe. Viac ako tretina občanov pozná minimálne jedného človeka, ktorý schvaľuje použitie násilia proti názorovým oponentom
VIDEO: Ukrajina podporuje teroristické organizácie, tvrdí bývalý dôstojník Ukrajinskej bezpečnostnej služby SBU Vasilij Prozorov
VIDEO: Azerbajdžanský prezident Alijev na Konferencii OSN o zmene klímy obvinil západné krajiny z pokrytectva v klimatických otázkach a obhajoval fosílne palivá, ktoré označil za dar od Boha
Eduard Chmelár: Nič nenasvedčuje tomu, že mier je blízko. V Trumpovej administratíve bude pôsobiť partia šialených vojnových štváčov. O nič lepšie to nevyzerá ani v Európe
Donald Trump si za riaditeľa CIA vybral bývalého šéfa amerických tajných služieb a zástancu tvrdej politiky voči Iránu Johna Ratcliffa, ktorý pred pár rokmi priznal, že americká vláda má dôkazy o existencii mimozemských vesmírnych plavidiel.
VIDEO: „Slovenskú vlajku nemusím, ale páči sa mi tá ukrajinská, lebo nemá žiadne slovanské symboly,“ vyhlásil hlavný ideológ Progresívneho Slovenska a otec jeho vodcu Šimečku
Orbán na Konferencii OSN o zmene klímy vyzval na klimatickú politiku riadenú zdravým rozumom, a nie ideológiou alebo panikou.
VIDEO: Harabin o Kiskovom odsúdení, o nulitnosti pandemických nariadení alebo zákonnosti covidovej šikany udelením amnestie na vymyslené priestupky, o svojej účasti na Jaltskom medzinárodnom fóre v Moskve
Vláda rozhodla: Ficov kabinet schválil 20 miliónov eur na výstavbu multifunkčnej arény
Nový zákon o médiách zmení pravidlá hry: Prísnejší dohľad a efektívnejší regulátor!
zo sekcie
EÚ si opäť strelila do nohy: Pripojila sa k obchodnej vojne proti Číne, ktorú sponzoruje USA
EÚ si opäť strelila do nohy: Pripojila sa k obchodnej vojne proti Číne, ktorú sponzoruje USA
EÚ si opäť strelila do nohy: Pripojila sa k obchodnej vojne proti Číne, ktorú sponzoruje USA