Plány Európskej únie sa nenaplnili – nútené stiahnutie ruského uhlia z európskeho trhu nedokázalo poškodiť príjmy Ruska. Ruskí uhliari dokázali presmerovať dodávky do iných krajín a zarobiť viac aj napriek poskytnutiu zľavy. Prečo sa európske strádanie ukázalo ako nezmyselné?
Rusko bolo nútené stiahnuť sa z európskeho trhu s uhlím v auguste, keď EÚ uvalila embargo. Pre export sa to však neukázalo ako problém. Naopak, Rusko dosiahlo rekordné objemy dodávok uhlia do iných krajín. Rusko napríklad v októbri dodalo do zahraničia takmer 16,6 milióna ton. To je len mierne pod úrovňou júna, kedy bol dosiahnutý rekord od roku 2017.
Ide o údaje analytickej firmy „Kpler“, pričom nezahŕňajú export ruského uhlia po železnici, ktorý tiež vzrástol. Za prvých deväť mesiacov roku 2022 sa vývoz uhlia z Ďalekého východu prostredníctvom železnice zvýšil o 14% na 18 miliónov ton v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.
Čo pomohlo Rusku nahradiť európskeho klienta tak ľahko a bezbolestne?
Po prvé, celosvetový dopyt po uhlí ako celok vzrástol, pretože uhlie je lacnejšou alternatívou ako zemný plyn, ktorého ceny sú rekordne vysoké. Uhlie a plyn sú zároveň na rozdiel od ropy často vzájomne zameniteľné zdroje.
Po druhé, na pozadí energetickej krízy Európa „zabudla“ na environmentálnu agendu a zatvára oči pred tým, ako krajiny EÚ spaľujú čoraz viac uhlia. A prvýkrát za 30 rokov Spojené kráľovstvo dokonca umožnilo otvoriť novú uhoľnú baňu, aj keď pred rokom viedol Londýn iniciatívu na zníženie spotreby uhlia a na sociálnych sieťach agitoval za zatváranie uhoľných baní a zákaz spaľovania uhlia. V polovici roku 2021 sa v Európe začala „renesancia uhlia“, keď bol plyn, ktorý výrazne zdražel, nahradený uhlím a vykurovacím olejom. V roku 2021 vzrástla ťažba uhlia v Európe už o 18% a v roku 2022 vzrastie o viac ako tretinu. Európa preto teraz nemôže žiadnym spôsobom tlačiť na ázijské krajiny s environmentálnou agendou. V dôsledku toho Čína nielen ža začala nakupovať viac uhlia, ale tiež seriózne zvýšila svoju vlastnú ťažbu tohto typu paliva.
Tretí moment: V septembri EÚ objasnila presnejšie uplatňovanie uhoľného embarga. Mnohí prevádzkovatelia sa obávali, že Európania nielenže nebudú môcť kupovať ruské uhlie, ale ani ho prepravovať do iných krajín. Brusel však takýto krok neurobil: Európske spoločnosti môžu dodávať uhlie z Ruska do tretích krajín. Európania zaviedli takéto ústupky nie v záujme týchto tretích krajín. Toto sa považuje za priamy prínos pre Európanov. Ak by napríklad Čína nemala možnosť zvýšiť dovoz a vlastnú produkciu uhlia, potom by potrebovala viac plynu. A potom by na trhu nebolo „prebytkov“ LNG, pretože sa objavili okrem iného aj vďaka Číne, ktorá plyn čiastočne nahradila uhlím. Okrem toho, samozrejme, obmedzenia týkajúce sa covidu v Číne hrali do kariet EÚ, čo vo všeobecnosti znížilo čínsky „apetít“ po energetických zdrojoch.
Ďalším dôvodom úspechu ruského exportu uhlia je jeho cena. Podľa prvého podpredsedu vlády Andreja Belousova sú ruskí uhoľní ťažiari nútení dávať zľavu 50 – 60%, no aj v takýchto podmienkach zostávajú ziskoví, pretože uhlie, ako všetky energetické zdroje, tiež zdraželo.
Minulý týždeň v piatok malo uhlie na spotovom trhu v austrálskom prístave cenu viac ako 436 dolárov za tonu, čo je takmer trikrát viac ako presne pred rokom (index OPIS).
Vývoz uhlia z Ruska sa zároveň z hľadiska hodnoty štvornásobne zvýšil, poznamenáva Arťom Dejev, vedúci analytického oddelenia v „AMarkets“.
„Od júla tohto roku, teda pred nadobudnutím platnosti embarga, ruské spoločnosti výrazne zvýšili vývoz uhlia do ázijských krajín a takmer úplne nahradili európske objemy, ktoré vypadli. Čína zvýšila objednávky o 42%, India — o 60%. Celkovo sa export zvýšil o 2,8 milióna ton – to je takmer rovnaký objem, aký bol dodaný do EÚ. V októbri až novembri pokračoval trend rastu dodávok uhlia do Ázie,“ poznamenáva Arťom Dejev.
Rusko presmeruje všetky exportné toky uhlia hlavne do ázijských krajín – Indie a Číny, a tiež zvyšuje dodávky do Turecka a na Blízky východ, povedal Vladimir Černov, analytik „Freedom Finance Globalô.
„Európske krajiny znásobili svoj dovoz uhlia z Južnej Afriky a Kolumbie a snažia sa zvýšiť objemy z Austrálie. Uhlie z Kolumbie a Austrálie je pritom horšie ako ruská trieda „Kuzbass“, keďže má vyšší obsah síry, má horší vplyv na životné prostredie,“ dodáva Černov.
V skutočnosti by Rusko mohlo exportovať ešte viac uhlia do Ázie a zarobiť na ňom ešte viac. Existujú však infraštruktúrne a logistické obmedzenia.
Po prvé, je to pracovná vyťaženosť železnice. Rusko v skutočnosti potrebuje druhý BAM a Transsibír a úrady už v tomto smere pracujú. Rusko začína rozširovať tieto trasy.
Uhlie sa dodáva aj cez ruské hlbokomorské prístavy.
„Aj tu chýba primeraná infraštruktúra na zvýšenie dodávok: kapacita železnice, terminálov a prekladísk,“ poznamenáva Dejev.
Práce v tomto smere sa plánujú aj v najbližších rokoch.
Súčasní odberatelia ruského uhlia, ktorí ho odoberajú so zľavou, podľa jeho názoru trochu znížia objednávky.
„No nie príliš — uhlie z Ruska bude neustále smerovať do Ázie, ale kolísanie výnosov a ziskov spoločností už bude určované svetovými cenami surovín a veľkosťou zľavy na ruské produkty,“ poznamenáva Arťom Dejev.
Komplikáciu situácie s exportom nášho uhlia však vylúčiť nemôžeme.
„Západné krajiny naďalej diskutujú a zavádzajú nové obmedzenia a zákazy voči Ruskej federácii, vrátane tých, ktoré sa týkajú logistiky, poistenia nákladu, nákladnej dopravy atď. ešte nie je koniec,“ varuje Černov.
news-front
Spolok ruských veteránov viní turecké telenovely z podrývania tradičných ruských hodnôt
„To nie je evolúcia, to je úpadok“ – Orbán „rozsekal“ Financial Times
Exminister školstva varuje: Európska komisia chystá radikálne opatrenia
Europoslanec reaguje na odsúdenie Le Penovej: Liberáli likvidujú
Ako progresívci reinkarnujú Matoviča
Trumpov syn hovorí, že verdikt Le Penovej dáva Vanceovi za pravdu o úpadku EÚ
Advokát Para o tom, či sa chystá kandidovať na post generálneho prokurátora, o jeho názore na doživotné renty čelných predstaviteľov OČTK, o rozpadajúcej sa trestnej kauze Fatima…
Sergej Lavrov o 500-ročnej dominancii Európanov, ktorí počas celého tohto obdobia sústavne dobíjali nové územia a zotročovali iných ľudí…
Maďarsko a Slovensko sú v rámci Európskej únie problematické štáty, vyhlásil fínsky prezident Alexander Stubb
Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí varoval pred silnou odvetou, ak USA naplnia hrozby Donalda Trumpa, že ak Teherán neuzavrie jadrovú dohodu, dôjde k takému bombardovaniu, aké nikdy predtým nevideli
Uhrík ZVEREJNIL list z ministerstva. Prečo nesmú odborníci vyjadriť svoj názor?
Putin je podľa Kremľa naďalej otvorený rokovaniam s Trumpom napriek vyhláseniu amerického prezidenta, že je na ruského lídra nahnevaný za to, že spochybnil súčasné vedenie Ukrajiny
Súd v Paríži zakázal Marine Le Penovej uchádzať sa o verejné funkcie päť rokov a odsúdil ju na štyri roky väzenia s možnosťou odpykania si trestu pomocou elektronického náramku
Formujúca sa totalitná Merzova vláda v Nemecku bude tlačiť na EÚ, aby zakročila proti problematickým členským štátom eurobloku, predovšetkým voči Maďarsku pod vedením Viktora Orbána
VIDEO: Setkání naštvaných občanů a seniorů v centru Prahy (záznam z protestného zhromaždenia starších ľudí, ktorí bojujú za budúcnosť mladej aj strednej generácie, aby žili v mieri, slobode a demokracii)
VIDEO: Mier Slovensku – stop progresivizmu & posolstvo o historických tektonických zmenách v Európe a vo svete (záznam zo zhromaždenia mierumilovných občanov)
Premiér AKTUÁLNE o šírení slintačky a krívačky
Vláda uvoľnila 10 miliónov eur na boj so slintačkou a krívačkou
Výzva Ficovej vláde, aby sa zastavilo zabíjanie zdravých zvierat a o tom, ako v roku 2007 unikol vírus slintačky a krívačky priamo z bio-laboratória
Bývalý taliansky premiér Massimo D’Alema absolvoval „tajnú misiu“, ktorú na žiadosť Zelenského podnikol. Ukrajinský diktátor si chcel zaistiť pomoc Číny a Brazílie pre jeho režim, v obave pre klesajúcu podporu zo strany Západu
zo sekcie
Energetické strádanie v EÚ je čoraz nezmyselnejšie
Energetické strádanie v EÚ je čoraz nezmyselnejšie
Energetické strádanie v EÚ je čoraz nezmyselnejšie