Kedysi dávno mala Amerika kapitalistickú ekonomiku. Bankové vklady boli použité na pôžičky, ktoré rozšírili produktívnu schopnosť.
Amerika vyrábala svoj vlastný tovar a pestovala vlastné potraviny. Americká mena bola krytá zlatom a inflácia neexistovala. Nová technológia pridaná do hry novými investíciami zlepšila produktivitu práce a životná úroveň sa zvýšila. Zisky sa vrátili späť do vylepšených metód a rozšírenej výroby.
Vlády dotovali sociálnu infraštruktúru a vzdelávanie. To znížilo náklady na dopravu, a tým aj výrobné náklady a ceny, a poskytlo priemyslu a výrobe vzdelanú pracovnú silu. Keďže som obyvateľom štátu, moje ročné školné na Georgia Tech vyšlo asi na 450 dolárov.
Tento veľmi úspešný spôsob riadenia ekonomiky bol nahradený úplne inou ekonomikou, tou, ktorú máme dnes. Kto je zodpovedný a ako sa to stalo, je príbeh, ktorý možno povedať neskôr, ale nie v tejto rubrike.
V súčasnej ekonomike sa bankové úvery neposkytujú na financovanie nových investícií do nových závodov a zariadení. Poskytujú ca sa s cieľom financovať nákup existujúcich aktív. Pôžičky sa poskytujú na nákup existujúcich spoločností, ich zadlženie a predaj ich aktív. Pôžičky sa poskytujú na financovanie spätného odkúpenia vlastných akcií spoločnosti, čím sa zvyšuje cena akcií a výsledkom sú odmeny za „výkonnosť“ výkonných riaditeľov a predstavenstva. Úvery sa poskytujú na financovanie kúpy nehnuteľností a tým zvyšujú hodnotu nehnuteľností, čím zvyšujú náklady na bývanie.
Nová ekonomika je financovaná. Žije z úrokov z dlhu a poplatkov, drancovania verejných aktív prostredníctvom privatizácie a vykorisťovania ekonomík tretieho sveta prostredníctvom bankových pôžičiek v dolároch, ktoré môže splatiť len zadlžená krajina, ktorá predáva svoje verejné aktíva svojim americkým veriteľom, zvyčajne za najnižšie ceny.
Nová americká ekonomika spočíva na zadlžení, nie na prosperite amerického obyvateľstva a na finančnom nátlaku dolárom zadlžených zahraničných vlád, ktoré platia svoje dlhy majetkom svojej krajiny.
Federálny rezervný systém zničil rodinné farmy a monopolizoval výrobu potravín v agrobiznise, monopolizoval finančný systém v rukách piatich najväčších bánk a zničil hodnotu amerického dolára.
Toto nie je portrét úspešnej ekonomiky s budúcnosťou.
Západný svet, najmä USA, presunul svoje priemyselné a výrobné hospodárstvo do Ázie a Mexika. Offshoring pripravil americkú pracovnú silu o príjmy spojené s výrobou tovarov, ktoré Američania spotrebúvajú. Keď tovar a služby prichádzajú do USA na predaj, prichádzajú ako dovoz, čím sa zväčšuje obchodný deficit USA.
Dôvod, prečo tento vykorisťovateľský systém mohol pokračovať, je ten, že Washington použil druhú svetovú vojnu, aby z amerického dolára urobil medzinárodný platobný prostriedok, teda rezervnú menu centrálnych bánk sveta. Dlhové nástroje denominované v dolároch sa stali rezervami svetových centrálnych bánk.
Byť rezervnou menou znamená, že dlh krajiny sú rezervami centrálnych bánk všetkých ostatných krajín.
Zvýšenie štátneho dlhu USA preto nebolo problémom, pretože znamenalo zvýšenie rezerv svetových centrálnych bánk. To je dôvod, prečo financovanie amerického dlhu nikdy nebolo problémom.
V 21. storočí bola samotná vláda Spojených štátov zaneprázdnená ničením tohto privilegovaného spôsobu financovania svojho stále rastúceho dlhu zbraňou v používaní dolára ako rezervnej meny.
Sankcie uvalené na Rusko a ďalšie krajiny vytvorili všeobecný odklon od používania dlhu americkej štátnej pokladnice ako rezerv centrálnej banky.
Washingtonské zabavenie rezerv ruskej centrálnej banky držaných v dolároch oznámilo svetu, že to isté sa môže stať aj im. V dôsledku toho sa používanie amerického dolára v medzinárodných platbách znížilo z približne 90 % na o niečo menej ako 50 %. So vznikom a expanziou BRICS bude ďalej klesať.
Keďže ostatné krajiny prestávajú používať americký dolár ako svoje rezervy, veľká ponuka dolárov vo svete – nedávno som čítal, že štátny dlh USA je teraz 35 biliónov dolárov – bude pravdepodobne ponukou, ktorá prevyšuje dopyt.
Dôsledkom je pokles výmennej hodnoty dolára, ktorý už potvrdil rast cien zlata a striebra. V krátkodobom horizonte môže Washington presadiť, aby centrálne banky Japonska, Spojeného kráľovstva a EÚ podporili dolár pomocou svojich mien na nákup dolárov. Ale táto záchranná operácia dolára nemôže trvať donekonečna.
Keď príde čas, že západné centrálne banky už nebudú ochotné riskovať hodnoty svojich vlastných mien na podporu amerického dolára a ceny zlata a striebra už nebudú môcť byť potlačené praxou predaja nahých šortiek, Amerika sa stane krajinou tretieho sveta.
Toto nie je téma, ktorá by zaujímala mnohých ekonómov. Americká ekonomická profesia je podľa môjho názoru súbor ľudí, ktorí výmenou za granty a konzultácie prijali lož, že offshoring „špinavých pracovných miest na nechtoch“ bude mať za následok vyššie platené pracovné miesta v ekonomike.
Po všetkých tých rokoch stále nie sú žiadne známky týchto sľubovaných, lepšie platených náhradných pracovných miest. Tí istí ekonómovia nám povedali, že globalizmus, ktorý nás robí závislými od dovozu, je vlna budúcnosti. Budúcnosťou ekonomiky závislej od dovozu s oslabujúcou menou je permanentná inflácia.
Keďže ľudskú pracovnú silu nahrádza robotika a umelá inteligencia, zatiaľ čo do krajiny každoročne prichádzajú milióny prisťahovalcov, budúcnosťou je aj trvalá nezamestnanosť.
Americká ekonomika je riadená krátkodobou maximalizáciou zisku. Absencia vízie znamená pochmúrnu budúcnosť aj bez Veľkého resetu.
Paul Craig Roberts
O autorovi: Paul Craig Roberts je renomovaný autor a akademik, predseda Inštitútu pre politickú ekonómiu, kde bol tento článok pôvodne publikovaný. Dr. Roberts bol predtým pridruženým redaktorom a publicistom pre The Wall Street Journal. Počas Reaganovej administratívy bol námestníkom ministra financií pre hospodársku politiku. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
/ skspravy.sk /
Zápaly, autoimunitné ochorenia i rakovina! To všetko zabezpečujú mRNA vakcíny proti Covidu
VIDEO: Vládny splnomocnenec Kotlár mimoriadne ostro vystúpil voči ŠÚKL a vedcom slúžiacich Deep state a farmaceutickým firmám vyrábajúcich smrtonosné experimentálne očkovacie látky.
VIDEO: Europoslankyňa Laššáková varuje, že po Trumpovej stopke financovať politické mimovládky cez USAID plánuje eurokomisia dávať peniaze Sorosovej sieti.
Najstarší syn Donalda Trumpa sa kvôli rumunským prezidentským voľbám chystá navštíviť východ Európy, ale aj Česko a Slovensko a taktiež Maďarsko, Srbsko a Bulharsko
Trump sa vyhráža Iránu, že ak sa krajina nevzdá jadrového programu, USA spoločne s Izraelom na ňu vojensky zaútočia.
V Istanbule sa začali rokovania medzi ruskou a americkou delegáciou
Ako neporiadok ovplyvňuje psychiku a zdravie
Baktérie vystavené Wi-Fi vlnám sa stávajú odolnými voči antibiotikám
Polícia zasahuje na adresách viacerých poslancov hnutia Igora Matoviča
Rusko je presvedčené o svojej historickej, morálnej a ľudskej pravde
Zacharova posiela pozdrav Baerbockovej, ktorej nacistický dedo kapituloval v Königsbergu
Kyjevský režim klame svojim vlastným o vojne, šéf ukrajinskej spravodajskej služby Kirill Budanov
EK nerozšíri obchodné výhody pre Ukrajinu, uvádzajú médiá
Trump pozastavil clá vo viac ako 75 krajinách
Premiér Robert Fico vyzval EÚ na úprimnú diskusiu o demokracii. Orgány EÚ podľa neho iba šľahajú bičom demokracie a poučujú.
VIDEO: Všetky prípady zneužívania polície budú vyšetrené, sľubuje šéf rezortu vnútra Šutaj Eštok
Globálny dozor v prieskume zistil, že Slovensko je „najviac zakonšpirovanou“ krajinou v regióne – Súdruhovia, ktorí ešte nie sú „konšpirátormi“, nech sa hlásia u súdruha Žinčicu!
Českej republike zostal len 1 bojovo pripravený tank, Ukrajine odovzdala takmer všetky svoje T-72
„Košarské peklo” – jedna z najkrvavejších bitiek v Kosove
Légia zabijakov. Gruzínski žoldnieri sa zúčastňujú aj na protivládnych protestoch v iných krajinách
zo sekcie
Ekonomická situácia Západu
Ekonomická situácia Západu
Ekonomická situácia Západu