Pri ťažbe na soľných pláňach sa minú na každú získanú tonu lítia 2 milióny litrov vody.
Dopyt po najľahšom kove na svete, lítiu, exponenciálne rastie už takmer desať rokov, výrazne však vzrástol po roku 2018. Najväčší podiel má na tomto trende samozrejme prechod na elektromobilitu, teda na bezemisné autá.
Lítium patrí ku kľúčovým kovom pri výrobe batérií pre elektrické autá. Je to najľahší kov, ktorý ponúka dobrú kombináciu hustoty energie v pomere k hmotnosti, čo je pre výrobcov elektromobilov veľmi dôležité. Lítium-iónové batérie navyše možno veľmi dlho opakovane nabíjať a vybíjať bez toho, aby sa to dramaticky podpísalo na ich kapacite.
Jednou z lokalít s najväčším výskytom tohto kovu je tzv. Lítiový trojuholník, geograficky prechádzajúci územím Argentíny, Bolívie a Čile, kde sa nachádzajú rozľahlé soľné pláne, na ktorých sú obrovské zásoby lítia.
Pre jeho ťažbu je nutné urobiť na týchto pláňach vrty a následne odčerpať lítium vo forme soľanky. Tá sa potom necháva odpariť v umelo vytvorených jazerách. Tom Hegen, fotograf, ktorý sa zaujíma o ťažbu a spotrebu zdrojov, si prenajal malé lietadlo a preletel vysoko nad soľnými pláňami Salar de Atacama v severnom Čile , aby zachytil proces ťažby lítia na mieste. Jeho fotky sú dostupné na webe tomhegen.com/collections/the-lithium-series-i – je tam séria záberov, zachytávajúcich celý proces ťažby, umiestnených pod sebou, bez potreby ďalšieho preklikávania sa rôznymi galériami. Stojí za to si ich pozrieť, chceme na ne upozorniť práve týmto textom.
V podstate ide o farebne veľmi pekné fotografie. Soľanka je totiž ružovo-biela a postupne, ako sa voda odparuje, prechádza rôznymi farebnými odtieňmi až po tyrkysovú. Pri vysokých koncentráciách je jazierko výrazne žlté.
Hra farieb pri ťažbe lítia má však aj svoju odvrátenú stránku. Tento proces je náročný na vodu a spotrebuje sa jej približne dva milióny litrov na každú získanú tonu lítia.
To by až tak veľmi nevadilo v oblasti, kde je vody dostatok, no na soľných pláňach Čile to odoberá vodu miestnym komunitám a miestnej flóre a faune, ktorá aj bez ťažby lítia trpela jej nedostatkom Ten je teraz akútny a čo je horšie, tieto umelé rybníky kontaminujú aj ďalšie zdroje vody, ktoré miestnym komunitám zostali. Ťažba lítia v „Lítiovom trojuholníku“ ma už v súčasnosti drastický dopad na celý ekosystém v tejto rozľahlej oblasti a je predpoklad, že sa bude ďalej zvyšovať.
Aby Únia dosiahla svoje ciele, ktoré sú spojené s masovým nástupom elektromobility, potom musí do roku 2030 navýšiť odber lítia 18-krát a kobaltu päťnásobne. A to ešte nehovoríme o cieľoch, spojených s rokom 2050.
Ak sa majú naplniť, tak v polovici storočia, bude EÚ bude v porovnaní so súčasným stavom potrebovať 60-násobne viac lítia a 15-násobne viac kobaltu. A hádajte, ktorá krajina je druhým najväčším svetovým vývozcom lítia? Samozrejme Čína. Tá logicky tlačí krajiny, kde sa ťaží tiež a s ktorými má uzavreté zmluvy do zvyšovania ťažby.
Ide hlavne o Čile a Kongo. Obe krajiny do veľkej miery vyvážajú surovinu na ďalšie spracovanie do Číny, ktorá má – aj vďaka množstvu uhoľných elektrární a dotovaným cenám energie – oveľa nižšie náklady na ich spracovanie a predáva ho s obrovským ziskom ďalej. A s ďalšími vzácnymi kovmi, potrebnými pre elektromobily je to podobné.
Európski politici sa chvália bezemisnými cieľmi, ktoré sme však schopní dosiahnuť len tak, že „špinavé prvky“ pre čisté elektromobily dovážame z iných krajín, kde sa získavajú za cenu obrovského znečisťovania prostredia. Väčšina z nich sa následne upravuje v Číne, ktorá pritom produkuje obrovské množstvo emisií CO2 v uhoľných elektrárňach, dodávajúcich fabrikám, spracujúcim suroviny potrebnú (dotovanú) elektrinu. Ale ako sa hovorí – čo oko nevidí, to srdce nebolí.
Autor: Martin Domček
Zdroj: auto.pravda.sk
Dánsky korunný princ Frederik a korunná princezná Ingrid podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo, píše sa v novej knihe dánskeho novinára.
Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu
Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.
VIDEO: Protiruské sankcie odsúdili americký dolár na zánik, vyhlásil Lavrov a dodal, že USA a ich spojenci v snahe dominovať svetu oživujú ducha studenej vojny, ale v konečnom dôsledku si píia pod sebou konár.
Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“
Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska
Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu
Aké by boli ciele ukrajinských BGM-109 Tomahawk?
Orbán očakáva prevrat!
György Gyimesi: Kde sa vlastenci bijú, progresívci víťazia
„Stačilo!“ Kráľovská pekáreň zatvára prevádzku po sérii vlámaní
Američania si dnes volia nového prezidenta USA. O tom, kto bude najbližšie štyri roky šéfovať Bielemu domu sa rozhodujú medzi Kamalou Harrisovou a Donaldom Trumpom
Róbert Švec: Tí, ktorí sa nám smiali, sa už nesmejú. Vyše 100-tisíc podpisov hovorí jasnou rečou
Politológ Abrahám: „Pri tesnej väčšine sú tri hlasy kľúčové. Huliak je kráľovský hráč.“
Prorok Naď: Odzbrojenie Slovenska už vyšetruje ÚBOK
Vučič povedal, aký návrh by mohol dať Trump Rusku a Ukrajine
Gašpar odstupuje z pozície predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť
VIDEO: Prokuratura v Pensylvánii začala před volbami amerického prezidenta vyšetřovat rozsáhlé podvody s korespondenčními hlasy
Eduard Chmelár o nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA a slabnúcej Európe, ktorá pasívne čaká na pokyny svojho nového pána
Česi chcú ísť na smrť?
zo sekcie
Ekologické elektromobily? Toto je odvrátená strana zvyšovania ťažby lítia
Ekologické elektromobily? Toto je odvrátená strana zvyšovania ťažby lítia
Ekologické elektromobily? Toto je odvrátená strana zvyšovania ťažby lítia