Slovanské Noviny

30. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zakladateľ samostatnej Slovenskej republiky, bývalý trojnásobný predseda vlády SR Vladimír Mečiar sa vo svojom sídle v Trenčianskych Tepliciach stretol s politickým analytikom, historikom a poradcom predsedu vlády SR Eduardom Chmelárom.

Dostať sa k Vladimírovi Mečiarovi nebolo jednoduché. Žije v ústraní, rozhovory nedáva, stretnutia odmieta. Skôr ako ma pozval k sebe do Trenčianskych Teplíc, odmietol dvakrát aj mňa a raz dohodnuté stretnutie zrušil. Tentoraz ma vítal na terase rodinného hotela pod košatým stromom a s úctivým pozdravom mi povedal: „Máme čo doháňať.“ Nikdy sme sa spolu nerozprávali. Dnes sme strávili spolu vyše päť hodín intenzívneho rozhovoru a na jeho konci sme si povedali, že v tom musíme pokračovať.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Iste sa pýtate na dôvod tejto návštevy. Keďže píšem novú knihu o modernom slovenskom príbehu od vzniku národa až po založenie štátu, nemohol som z neho vynechať človeka, ktorý najvýraznejšie určil smerovanie slovenskej spoločnosti. Nadávať na Mečiara je dnes politickým folklórom, ale nikto z tých politikov – hoci na to mali viac ako štvrťstoročie – nedokázal zmeniť základné kontúry Slovenskej republiky vytvorené týmto silným mužom: či už ide o volebný systém, územno-správne členenie alebo základný zákon štátu. Všetci dnes do istej miery žijeme z Mečiarovho dedičstva a dodnes sme sa s tým nedokázali vyrovnať.

Mečiar ma mal perfektne načítaného. Prekvapilo ma, že ma registruje už od deväťdesiatych rokov a pamätá si na také detaily, ktoré o mne nevedia ani moji najbližší. Hneď na úvod sme si vyjasnili základné pravidlá. Sú veci, v ktorých spolu nikdy nebudeme súhlasiť, preto sa nechcem zacykliť v hádkach o jeho spôsobe vlády. Zaujíma ma založenie štátu, keďže jeho úlohu v tomto procese považujem za historickú a vysoko pozitívnu. Občas som musel dávať pozor, aby ma nevtiahol do svojich fabulácií, ale po upozornení, že to bolo inak, sa vždy vrátil do vecnej roviny. Rozhodne to bola užitočná návšteva, ktorá mi po konfrontácii s inými aktérmi pomôže získať plastický obraz o najdôležitejších rokovaniach tohto vzrušujúceho obdobia.

Vladimír Mečiar si zaslúži triezve zhodnotenie svojho historického pôsobenia. Aj s odstupom rokov vidno, že to, na čo sa podujal s Václavom Klausom, bola jedinečná súhra okolností, ktorá by sa už dnes, pri súčasných záujmoch veľmocí, nemusela podariť. Preto som rád, že Peter Pellegrini je historicky prvým zvoleným prezidentom, ktorý pozval na svoju inauguráciu aj Vladimíra Mečiara ako prejav rešpektu k zakladateľovi štátu.

S Vladimírom Mečiarom sme sa rozprávali nielen o neznámych okolnostiach dosiahnutia nezávislosti Slovenskej republiky, ktoré sa odrazia v mojej pripravovanej knihe, ale aj o súčasnej politickej situácii. Tento politický dôchodca má stále obdivuhodný prehľad a strategické myslenie, bez ktorého nie sú mysliteľné žiadne štátnické rozhodnutia. Je čas vrátiť Vladimíra Mečiara do dejín. Bez predsudkov i bez pátosu, bez démonizácie, idealizácie či karikovania. Pozývam vás k odvahe uvažovať s otvorenou mysľou.

Zdroj: Facebook Eduard Chmelár / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.