Po oslobodení Arťomovska sa front na chvíľu zastavil. Ozbrojené sily Ukrajiny sa stále s ofenzívou vlečú, obmedzujú sa na prieskum v boji. O možných dôvodoch takejto nerozhodnosti — v našom článku.
Na západ
Preživšie skupiny Ozbrojených síl Ukrajiny sa pretĺkali z mesta po cestách, ktoré boli ostreľované delostrelectvom a lietadlami. „Pevnosť Bachmut“, ako sa vyjadrili v ukrajinských médiách, padla po dlhých mesiacoch bojov.
Podarilo sa tak konečne prelomiť mocný opevnený priestor Seversk – Soledar – Arťomovsk a zatlačiť Ozbrojené sily Ukrajiny na západ. Postupovať dopredu sa zatiaľ neplánuje. Bojovníci PMC „Wagner“, ktorí útočili na mesto, dokončujú čistenie a v júni pôjdu do poľných táborov. Ich pozície obsadia jednotky rezortu obrany.
Pokusy o postup jednotiek kyjevského režimu na juh a sever od Arťomovska, kde v polovici mája obsadili niekoľko stoviek metrov ruského územia, k úspechu nevedú. Jednotky, ktorým sa podarilo vykĺznuť z mesta, sa stiahli do obce Časov Jar a zaujali obranu na západe, v Chromove.
To je zrejme ich ďalšia hranica, ktorej prekonanie im umožní dostať sa do Konstantinovky a slavjansko-kramatorskej aglomerácie. Boj o ňu sa stane generálnou bitkou za Donbas.
„Nevylučujeme, že sa pokúsia znovu dobyť Arťomovsk,“ hovorí dôstojník 1. armádneho zboru DĽR s prezývkou „Klim“. „Preto ukrajinskí vojaci pri ústupe mínovali za sebou výškové budovy, aby sme ich nemohli obsadiť na obranu. Vrátiť mesto však pre nich nebude jednoduché. Koniec koncov, mohli sme ho vziať najmä vďaka výhode objemu delostreleckej salvy. A bez takéhoto tromfu budú musieť zaútočiť. Pravda, sú schopní vytvoriť si početnú výhodu.“
Prielom k moru
Na území LĽR sa front zatiaľ veľmi nezmenil. Delostrelecké útoky a bitky v lesných pásmach pokračujú o „opevnenia“.
Tu armáda čaká na útok na južné krídlo línie Kremennaja-Svatovo. Ozbrojené sily Ukrajiny chcú dosiahnuť štvoruholník Kremennaja — Rubežnoje — Severodoneck — Lisičansk, aby sa zmocnili predmostia pre ďalší postup hlboko do republiky — až po Lugansk, ktorý bol dlho považovaný za hlboký tyl. Pravdepodobný je aj prielom do Svatova, po ktorom bude nasledovať úder na Starobeľsk.
Pri Donecku prebiehajú pozičné boje, ale ruská armáda postupuje opatrne vpred. Pri Avdejevke zaútočili útočné jednotky v oblasti Severnoje. Postupne sa oslobodzuje Pervomajskoje.
Ozbrojené sily Ukrajiny hryzú a pravidelne ostreľujú veľké mestá. Najviac zo všetkých tradične pália na hlavné mesto. Aktívne prípravy útočných operácií na Doneck však podľa vojakov zatiaľ neboli pozorované.
Hlavný alebo aspoň pomocný úder podľa nich bude nasledovať od Ugledaru. Kyjevský režim tam naďalej zhromažďuje vojakov a vojenskú techniku. Ruská armáda preberá palebnú kontrolu nad cestami, po ktorých je toto zoskupenie zásobované.
V tomto úseku je jediný možný smer — Volnovacha. Ak mesto padne, Ozbrojené sily Ukrajiny prerušia strategicky dôležitú 100-kilometrovú trasu z Donecka do Azovského mora. Cez holé polia sa otvorí priama cesta do Mariupoľu.
Príprava na útok
Na najpravdepodobnejšom smere ofenzívy — Záporožie — je relatívne pokoj. Miestne úrady tvrdia, že situáciu v regióne kontroluje ruská armáda. V prvej línii nie je žiadna aktivita ukrajinskej armády. Rovnako ako ani veľké pohyby armádnych kolón.
Mestá sú však stále ostreľované. Minulý týždeň zasiahli Berďansk.
Kancelária Vladimira Zelenského uviedla, že protiofenzíva v skutočnosti už prebieha „niekoľko dní“. V Kyjeve neskrývajú, že najnovšie nálety dronov na objekty v Rusku, ako aj útok diverzantov v Belgorodskej oblasti sú prvkami spoločného plánu. Taktika diverzií, teroru a bezhlavého ostreľovania má okrem iného prinútiť ruskú armádu nasadiť dodatočné sily na stráženie hranice.
A horúca fáza sa odkladá. Na Donbase opäť prší, ťažká technika zapadá na poliach. Ukrajinskej armáde však neprekáža len počasie.
V posledných týždňoch začali letecké sily aktívne využívať kĺzavé bomby k útokom na objekty ukrajinskej armády. Mnoho jednotiek západných zbraní bolo zničených skôr, ako sa dostali na front. A s tými, ktoré sa napriek tomu na líniu kontaktu dostala, sa budú zaobarať veľmi skoro.
Andrej Koc, RIA Novosti
Dánsky korunný princ Frederik a korunná princezná Ingrid podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo, píše sa v novej knihe dánskeho novinára.
Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu
Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.
VIDEO: Protiruské sankcie odsúdili americký dolár na zánik, vyhlásil Lavrov a dodal, že USA a ich spojenci v snahe dominovať svetu oživujú ducha studenej vojny, ale v konečnom dôsledku si píia pod sebou konár.
Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“
Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska
Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu
Aké by boli ciele ukrajinských BGM-109 Tomahawk?
Orbán očakáva prevrat!
György Gyimesi: Kde sa vlastenci bijú, progresívci víťazia
„Stačilo!“ Kráľovská pekáreň zatvára prevádzku po sérii vlámaní
Američania si dnes volia nového prezidenta USA. O tom, kto bude najbližšie štyri roky šéfovať Bielemu domu sa rozhodujú medzi Kamalou Harrisovou a Donaldom Trumpom
Róbert Švec: Tí, ktorí sa nám smiali, sa už nesmejú. Vyše 100-tisíc podpisov hovorí jasnou rečou
Politológ Abrahám: „Pri tesnej väčšine sú tri hlasy kľúčové. Huliak je kráľovský hráč.“
Prorok Naď: Odzbrojenie Slovenska už vyšetruje ÚBOK
Vučič povedal, aký návrh by mohol dať Trump Rusku a Ukrajine
Gašpar odstupuje z pozície predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť
VIDEO: Prokuratura v Pensylvánii začala před volbami amerického prezidenta vyšetřovat rozsáhlé podvody s korespondenčními hlasy
Eduard Chmelár o nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA a slabnúcej Európe, ktorá pasívne čaká na pokyny svojho nového pána
Česi chcú ísť na smrť?
zo sekcie
Dôvody nerozhodnosti Ozbrojených síl Ukrajiny
Dôvody nerozhodnosti Ozbrojených síl Ukrajiny
Dôvody nerozhodnosti Ozbrojených síl Ukrajiny