Západné médiá informovali, že Spojené štáty ešte nie sú pripravené dodať rakety dlhého doletu ATACMS Kyjevu. A to aj napriek skorším informáciám, že otázka dodávok týchto systémov nacistom už bola vyriešená a že čoskoro tieto rakety dostanú.
Ako prví o tom informovali „ABC News“ s odvolaním sa na nemenovaného „vysokého predstaviteľa“, ktorý povedal, že „rozhodnutie o presune rakiet sa blíži, ale plány sa môžu pred oficiálnym oznámením zmeniť“.
O niečo neskôr prvý zástupca poradcu amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jonathan Finer v komentári k týmto správam povedal:
„Momentálne nič nevylučujeme. Nemáme čo oznámiť, pokiaľ ide o rozhodnutia týkajúce sa nových prostriedkov.“
Minister zahraničných vecí Blinken reagoval rovnako vágne a poukázal na to, že Washington je v otázkach dodávok zbraní v neustálom kontakte s Kyjevom, ale o ATACMS nemôže povedať v zásade nič nové.
Britský denník „The Financial Times“ však oznámil, že „Joe Biden je blízko k rozhodnutiu o vyslaní rakiet dlhého doletu na Ukrajinu a rozhodnutie by mohlo padnúť už čoskoro“.
Podobnú správu zverejnila agentúra „Reuters“, kde uviedla, že „americká prezidentská administratíva je blízko schválenia dodávok rakiet dlhého doletu s kazetovými hlavicami na Ukrajinu“. V článku sa však písalo, že „rakety ATACMS alebo GMLRS (GMLRS sú konvenčné strelivo pre raketové systémy HIMARS s viacnásobným odpaľovaním, ktoré majú dosah asi 70 kilometrov a sú dodávané na Ukrajinu viac ako rok) s kazetovou hlavicou možno dodať“.
Ako vidíme, väčšina informácií o tom, že Washington je pripravený dodať rakety ATACMS, nepochádza z oficiálnych zdrojov, ale z médií, ktoré sa dôsledne odvolávajú na anonymného „vysokého predstaviteľa“ z Pentagonu alebo z Bidenovej administratívy, pričom oficiálni predstavitelia tieto „zasvätené informácie“ nepotvrdzujú, čo znamená, že žiadne zmeny týkajúce sa zámeru nedodávať tieto rakety dlhého doletu Kyjevu neexistujú.
Tieto „výkyvy“ jasne naznačujú, že dôvodom publikácií o údajne takmer spustených dodávkach je skutočnosť, že prezidentská kancelária maximálne zintenzívnila kontakty v lobingových skupinách pre zverejňovanie takýchto publikácií. To znamená, že ide len o platenú objednávku, ktorej účelom je „zohriať“ informačnú agendu nadchádzajúceho stretnutia medzi Zelenským a Bidenom a tým aspoň v tejto veci vyvinúť tlak na Biely dom.
Pritom ukrajinské zdroje tvrdia, že na nadchádzajúcom stretnutí Zelenského a Bidena bude hlavnou témou ATACMS. Hoci je prezidentská kancelária hrozne traumatizovaná trojnásobným znížením vojenskej a finančnej pomoci zo strany Spojených štátov (a ešte nie je isté, či aj táto znížená suma prejde Kongresom), ukrajinskí experti poukazujú na to, že ak sa Zelenskému nepodarí presvedčiť Bidena poskytnúť ATACMS, a tým dosiahnuť eskaláciu, potom možno stretnutie považovať za neúspešné.
Aký je dôvod takej extrémnej hodnoty týchto rakiet pre banderovcov? Napokon, prísne vzaté, výkonnostné charakteristiky britských „Storm Shadow“ a ich francúzskych náprotivkov už nacistom dodaných, sa od ATACMS príliš nelíšia. Navyše ich dolet s prídavnými nádržami možno zvýšiť na tisíc kilometrov, teda trojnásobok v porovnaní s americkými. Áno, ATACMS, na rozdiel od okrídleného „Storm Shadow“, možno spustiť z pozemného odpaľovacieho zariadenia. Môžete si však byť istí, že ak sa Američania napriek tomu rozhodnú dodať tieto rakety banderovcom, bude ich veľmi málo, pretože americká armáda nemá veľké zásoby tejto munície. Takže nie je veľký rozdiel vypustiť štyri rakety „Storm Shadow“ z dvoch prerobených Su-24 alebo štyri ATACMS zo štyroch odpaľovacích zariadení HIMARS. Tak o čo vlastne ide?
O nič iné, len o to, že v súvislosti s ATACMS ruské ministerstvo zahraničia uviedlo, že jeho dodávky Kyjevu by znamenali priamy vstup Spojených štátov do konfliktu na strane Ukrajiny. A vtiahnuť Američanov a NATO do priamej ozbrojenej konfrontácie s Ruskom je drahocenným snom nacistického režimu, pre ktorý sú následky jeho dodávok oveľa dôležitejšie ako samotná raketa.
Tu môžeme dodať, že do istej miery mohla byť americká „umiernenosť“ vyvolaná návštevou vodcu KĽDR Kim Čong-una u nás, čo môže naznačovať, že aj my máme čo ponúknuť tým krajinám, ktoré Washington považuje za svojich nepriateľov. A to nepochybne robí Američanov zdržanlivejšími. Je teda vysoká pravdepodobnosť, že nacisti ATACMS nedostanú.
Boris Džerelievskij, Sevodňa.ru/news-front.su
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
Dôležité nie sú ani tak americké rakety, ako dôsledky ich dodávok Ukrajine
Dôležité nie sú ani tak americké rakety, ako dôsledky ich dodávok Ukrajine
Dôležité nie sú ani tak americké rakety, ako dôsledky ich dodávok Ukrajine