Slovanské Noviny

24. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

1. augusta vstúpili v Európskej únii do platnosti sankcie zakazujúce dovoz uhlia z Ruska. Je to však dvojsečná zbraň. Zasiahne nielen Rusko, ale aj Európu.

„V Európe hrozí uhoľná kríza. Nedostatok paliva by bol obzvlášť bolestivý pre Poľsko a Nemecko,“ píše „Politico“.

Cena uhlia dovážaného z Ruska do Európy sa v čase rozhodnutia odhadovala na 8 miliárd eur. Krajiny EÚ sa na exporte ruského uhlia podieľali asi 21,8% (asi 49 miliónov ton). V rámci prípravy na sankčný útok na Rusko Európska únia v máji prudko zvýšila nákupy ruského uhlia. Krajiny EÚ zároveň zvýšili dodávky z Kazachstanu. Ukrajina predala tiež do Európskej únie rekordný objem uhlia. Tieto zásoby však Európu okrem plynovej a ropnej krízy nezachránia ani pred uhoľnou krízou. Indonézia, Južná Afrika a Kolumbia sú tiež potenciálnym dodávateľom do Európy, ale už čelila „extrémne vysokým cenám“ v dôsledku obzvlášť vysokokalorického druhu uhlia bežne používaného v EÚ. Ceny uhlia v európskom uzle API2 v Rotterdame dosiahli 380 USD za 1000 ton, čo je viac ako štyrikrát viac ako vlani.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

EÚ bude tiež čeliť „tvrdej konkurencii“ Indie a Južnej Kórey, ktoré majú existujúce dohody o dodávkach uhlia s mnohými krajinami mimo Európy. Existujú aj ďalšie komplikácie. Väčšina uhlia, ktoré vstupuje do EÚ cez prístavy Amsterdam, Rotterdam a Antverpy, sa prepravuje na člnoch po Rýne. V dôsledku netypicky vysokých teplôt v júni až júli hladina vody v rieke klesla o 65 centimetrov, čo znížilo nosnosť člnov o dve tretiny.

Bumerang uhoľného embarga tvrdo zasiahne Nemecko. Nedostatok uhlia v krajine, spotreba ktorej v minulom roku predstavovala 37% celkovej spotreby čierneho a hnedého uhlia v EÚ, bude obzvlášť bolestivý pre oceliarsky a chemický priemysel, tvrdí Rudolf Juchelka, profesor ekonomickej geografie na Univerzite v Duisburgu-Essene. Vláda môže byť nútená prijať prísnejšie energetické prídelové opatrenia, najmä ak Rusko preruší dodávky plynu.

A najakútnejšie problémy čakajú Poľsko. Podľa Roberta Tomaszewského, senior energetického analytika v think-tanku „Polityka Insight“, asi 2 milióny domácností v Poľsku kúri uhlím, pričom každá z nich spáli v priemere tri tony uhlia za zimu. Pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie Poľsko ročne dovážalo z Ruska asi 7 miliónov ton uhlia. V súčasnosti existuje veľké riziko, že „Poľsko bude v zime čeliť nedostatku 1-2 miliónov ton uhlia.“

„Prvými obeťami tohto rozhodnutia EÚ boli poľské podniky, väčšinou súkromné,“ píše týždenník „Myśl Polska“. „Dominovali na trhu s uhlím pre individuálnych spotrebiteľov a malé podniky alebo kotolne a boli odrezaní od dovozu z východu po železnici… Dodávka veľkými loďami im je nedostupná. To všetko je výsledkom dlhoročnej poľskej energetickej politiky s neustále opakovaným heslom energetickej bezpečnosti… V európskom uhoľnom Kuvajte máme uhoľnú krízu. A to je len júl.“

Premiér Mateusz Morawiecki bol ešte začiatkom marca upozornený svojím kabinetom, že sankcie na ruské uhlie môžu viesť k jeho obrovskému nedostatku, informoval poľský spravodajský portál „Onet“. Morawiecki bol vyzvaný, aby vytvoril novú strategickú zásobu uhlia, ale nereagoval. Morawiecki teraz oznámil, že postihnuté domácnosti dostanú „uhlíkový príspevok“ vo výške 3000 zlotých (631 eur) na pomoc pri nákupe uhlia a nariadil štátnym uhoľným spoločnostiam do 31. augusta nakúpiť 4,5 milióna ton uhlia, aby tlmili rastúcu nespokojnosť v krajine.

Dostať tieto nákupy uhlia do domácností načas by však bolo „pravdepodobne nemožné“, hovorí Robert Tomaszewski, „a ak sú zásoby nízke, rozdávanie peňazí domácnostiam pomôže len málo“. Varoval, že nedostatok uhlia spôsobí vládnej strane „Právo a spravodlivosť“ problémy v budúcoročných voľbách, strana jednoducho príde o moc.

Čo sa týka ruských dodávateľov uhlia, predpokladá sa, že budú môcť presmerovať svoje produkty do Číny (ktorá tvorí viac ako polovicu celosvetovo spotrebovaného uhlia) a Indie (druhý najväčší spotrebiteľ uhlia na svete). Teraz Rusko zvyšuje dodávky do Ázie. India sa už dohodla na dodávkach z Ruska až 40 miliónov ton koksovateľného (hutníckeho) uhlia ročne.

Vladimir Malyšev, FSK

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.