1. augusta vstúpili v Európskej únii do platnosti sankcie zakazujúce dovoz uhlia z Ruska. Je to však dvojsečná zbraň. Zasiahne nielen Rusko, ale aj Európu.
„V Európe hrozí uhoľná kríza. Nedostatok paliva by bol obzvlášť bolestivý pre Poľsko a Nemecko,“ píše „Politico“.
Cena uhlia dovážaného z Ruska do Európy sa v čase rozhodnutia odhadovala na 8 miliárd eur. Krajiny EÚ sa na exporte ruského uhlia podieľali asi 21,8% (asi 49 miliónov ton). V rámci prípravy na sankčný útok na Rusko Európska únia v máji prudko zvýšila nákupy ruského uhlia. Krajiny EÚ zároveň zvýšili dodávky z Kazachstanu. Ukrajina predala tiež do Európskej únie rekordný objem uhlia. Tieto zásoby však Európu okrem plynovej a ropnej krízy nezachránia ani pred uhoľnou krízou. Indonézia, Južná Afrika a Kolumbia sú tiež potenciálnym dodávateľom do Európy, ale už čelila „extrémne vysokým cenám“ v dôsledku obzvlášť vysokokalorického druhu uhlia bežne používaného v EÚ. Ceny uhlia v európskom uzle API2 v Rotterdame dosiahli 380 USD za 1000 ton, čo je viac ako štyrikrát viac ako vlani.
EÚ bude tiež čeliť „tvrdej konkurencii“ Indie a Južnej Kórey, ktoré majú existujúce dohody o dodávkach uhlia s mnohými krajinami mimo Európy. Existujú aj ďalšie komplikácie. Väčšina uhlia, ktoré vstupuje do EÚ cez prístavy Amsterdam, Rotterdam a Antverpy, sa prepravuje na člnoch po Rýne. V dôsledku netypicky vysokých teplôt v júni až júli hladina vody v rieke klesla o 65 centimetrov, čo znížilo nosnosť člnov o dve tretiny.
Bumerang uhoľného embarga tvrdo zasiahne Nemecko. Nedostatok uhlia v krajine, spotreba ktorej v minulom roku predstavovala 37% celkovej spotreby čierneho a hnedého uhlia v EÚ, bude obzvlášť bolestivý pre oceliarsky a chemický priemysel, tvrdí Rudolf Juchelka, profesor ekonomickej geografie na Univerzite v Duisburgu-Essene. Vláda môže byť nútená prijať prísnejšie energetické prídelové opatrenia, najmä ak Rusko preruší dodávky plynu.
A najakútnejšie problémy čakajú Poľsko. Podľa Roberta Tomaszewského, senior energetického analytika v think-tanku „Polityka Insight“, asi 2 milióny domácností v Poľsku kúri uhlím, pričom každá z nich spáli v priemere tri tony uhlia za zimu. Pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie Poľsko ročne dovážalo z Ruska asi 7 miliónov ton uhlia. V súčasnosti existuje veľké riziko, že „Poľsko bude v zime čeliť nedostatku 1-2 miliónov ton uhlia.“
„Prvými obeťami tohto rozhodnutia EÚ boli poľské podniky, väčšinou súkromné,“ píše týždenník „Myśl Polska“. „Dominovali na trhu s uhlím pre individuálnych spotrebiteľov a malé podniky alebo kotolne a boli odrezaní od dovozu z východu po železnici… Dodávka veľkými loďami im je nedostupná. To všetko je výsledkom dlhoročnej poľskej energetickej politiky s neustále opakovaným heslom energetickej bezpečnosti… V európskom uhoľnom Kuvajte máme uhoľnú krízu. A to je len júl.“
Premiér Mateusz Morawiecki bol ešte začiatkom marca upozornený svojím kabinetom, že sankcie na ruské uhlie môžu viesť k jeho obrovskému nedostatku, informoval poľský spravodajský portál „Onet“. Morawiecki bol vyzvaný, aby vytvoril novú strategickú zásobu uhlia, ale nereagoval. Morawiecki teraz oznámil, že postihnuté domácnosti dostanú „uhlíkový príspevok“ vo výške 3000 zlotých (631 eur) na pomoc pri nákupe uhlia a nariadil štátnym uhoľným spoločnostiam do 31. augusta nakúpiť 4,5 milióna ton uhlia, aby tlmili rastúcu nespokojnosť v krajine.
Dostať tieto nákupy uhlia do domácností načas by však bolo „pravdepodobne nemožné“, hovorí Robert Tomaszewski, „a ak sú zásoby nízke, rozdávanie peňazí domácnostiam pomôže len málo“. Varoval, že nedostatok uhlia spôsobí vládnej strane „Právo a spravodlivosť“ problémy v budúcoročných voľbách, strana jednoducho príde o moc.
Čo sa týka ruských dodávateľov uhlia, predpokladá sa, že budú môcť presmerovať svoje produkty do Číny (ktorá tvorí viac ako polovicu celosvetovo spotrebovaného uhlia) a Indie (druhý najväčší spotrebiteľ uhlia na svete). Teraz Rusko zvyšuje dodávky do Ázie. India sa už dohodla na dodávkach z Ruska až 40 miliónov ton koksovateľného (hutníckeho) uhlia ročne.
Vladimir Malyšev, FSK
Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu
Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.
VIDEO: Protiruské sankcie odsúdili americký dolár na zánik, vyhlásil Lavrov a dodal, že USA a ich spojenci v snahe dominovať svetu oživujú ducha studenej vojny, ale v konečnom dôsledku si píia pod sebou konár.
Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“
Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska
Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu
Aké by boli ciele ukrajinských BGM-109 Tomahawk?
Orbán očakáva prevrat!
György Gyimesi: Kde sa vlastenci bijú, progresívci víťazia
„Stačilo!“ Kráľovská pekáreň zatvára prevádzku po sérii vlámaní
Američania si dnes volia nového prezidenta USA. O tom, kto bude najbližšie štyri roky šéfovať Bielemu domu sa rozhodujú medzi Kamalou Harrisovou a Donaldom Trumpom
Róbert Švec: Tí, ktorí sa nám smiali, sa už nesmejú. Vyše 100-tisíc podpisov hovorí jasnou rečou
Politológ Abrahám: „Pri tesnej väčšine sú tri hlasy kľúčové. Huliak je kráľovský hráč.“
Prorok Naď: Odzbrojenie Slovenska už vyšetruje ÚBOK
Vučič povedal, aký návrh by mohol dať Trump Rusku a Ukrajine
Gašpar odstupuje z pozície predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť
VIDEO: Prokuratura v Pensylvánii začala před volbami amerického prezidenta vyšetřovat rozsáhlé podvody s korespondenčními hlasy
Eduard Chmelár o nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA a slabnúcej Európe, ktorá pasívne čaká na pokyny svojho nového pána
Česi chcú ísť na smrť?
VIDEO: Premiér Fico mimovládkam a opozícii odkázal, že nezasahovanie do vnútorných záležitostí iných krajín je jedným z pilierov suverénnej zahraničnej politiky.
zo sekcie
Do Európy prichádza uhoľná kríza
Do Európy prichádza uhoľná kríza
Do Európy prichádza uhoľná kríza