Slovanské Noviny

14. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

„SVAROG S LADOU ZRODILI BOHA PERÚNA – ODINA (prvého),

A PERÚN S BOHYŇOU ROSOU ZRODILI TARCHA DAŽĎBOGA,

A TARCH DAŽĎBOG S BOHYŇOU ZLATOU ZRODILI ZAKLADATEĽA KAZÁCKEHO RODU BOHA KOĽADU“. (Kazácke védy)

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Deň zimného slnovratu (pohyblivý, 21.-22.12.) je deň, kedy začína nové KOLO (= kruh). Boh KOĽADA, boh tepla, Svetla a Zimného Slnka, sa spúšťa na Midgard (=Zem). Prináša nový rok – kolo –  ľuďom, dni sa začínajú predlžovať, otvára vráta jari a letu.

Koľada, aj boh mieru, zanechal potomkom Nebeského Rodu KOĽADOV DAR – kaľadar – kalendár.

Koľadov sviatok či Koľadky sa spomína aj ako Koročun, Karačun, Kračún (od Kolotun alebo Kalačin –  Kolo (koleso) a Čun (tun, tin – deň). Názvy Karačun či Kračún sa používali pôvodne pre deň zimného slnovratu – najkratší deň a najdlhšia noc v roku.

V deň Koľadu  (24.12. , kedy sa oslavovalo narodenie Koľadu – už je jasné, odkiaľ prišla tradícia zdobiť stromčeky?) sa zdobil STROM RODU, poväčšinou dub, spievali sa oslavné piesne. Výzdoba bola i v príbytkoch, imitovala slnko, často boli ozdoby a rozmiestnené predmety žltej farby. (Dnes sú to vločky, cencúle, biela farba prevažuje. Každý predmet i farba sú „odtlačkom“ do hmotného sveta, ozdoby predstavujúce Slnko mali pomáhať rastu jeho sile.)

Za odriekania istých slov sa vykonávalo vitie na odohnanie zlých, nečistých síl. V noci sa založil posvätný oheň KRADA a čakalo sa pri ňom až do prvých ranných lúčov. (Krada je i pomenovanie šiestej slovanskej runy, ktorá znamená Oheň, Pravdu, Očistu, Božskú iskru v človeku, spojenie ľudí a Nebies, ).

Zvykom tiež bolo vytiahnuť hrubé brvno – kladu, ešte horiacu z ohňa a prejsť s ním okolo dediny, čo plnilo očistnú funkciu i ochrannú a malo to zaistiť požehnanie. Z ohniska si ľudia brali uhlíky, od ktorých zapaľovali oheň vo svojich peciach.

Sú i také záznamy, kde sa hovorí, že ľudia túto vatru zapaľovali uhlíkmi, ktoré každý doniesol z domu. A namiesto brvna uvádzajú hrčovitý koreň, nachystaný v lete, sušený na slnku, takzvané letečko, zdobený klasmi, aby sa v nich nahromadená slnečná energia vrátila k slnku a dala mu silu.

Deti ráno navštevovali obyvateľov dediny a spievali veselé piesne o Koľadovi – koledy. Verilo sa, že príchod detí do domu v toto ráno a ich spievajúce hlasy prinesú hojnosť, zdravie, silu obyvateľom domu, ktorí ich štedro odmeňovali. 

Na obed bol zvyk rozrezať peceň chleba v tvare kruhu – kolesa na 7 častí a prestrieť slávnostný stôl, ku ktorému prichádzali umytí v bani (sauna). Z chleba dali i zvieratám. Nechýbala soľ a tiež otiepok sena na stole, z ktorého sa potom dalo zvieratám do krmiva a hydine do hniezd. Niektorí vyrábali i slamené bábky. 

Večer sa spievali rituálne piesne. Deň Koľady bol zároveň zjednotením RODu. Deti – ak nežili s rodičmi – navštevovali rodičov a nosili im darčeky. Takto sa všetci členovia spoločne stretli. Pretože Deň Koľadu je zároveň Deň RODu, oslavy Predkov a Svetlých bohov. Utužovali sa vzťahy, bola tu príležitosť vyjasniť si nedorozumenia, spory, zmieriť sa, odpustiť si, nájsť znovu pretrhnuté väzby, či popracovať na vnútornom hneve voči členom RODiny a vyriešiť existujúce napätie – porozprávať sa „narovinu“.

Koľada býva zobrazený aj ako muž s mečom s ostrím otočeným nadol, čo bol symbol pre ochranu Múdrosti Nebeského Rodu. Často ho maľovali ako mladého urasteného muža s veselým, radostným výrazom, menej ako dlhovlasého bradatého starca.

Symbolom Koľadu bolo koleso s ôsmymi špicatými lúčmi ako znakom Slnka. 

(Musíte pochopiť, ako je vybudovaný psychofyzikálny most medzi vedomím Človeka a Stvoriteľa – Čo je dnes tento večer cenné? Skutočnosť, že dnes je energia nášho Slnka maximálne aktivovaná. Je súčasťou životodarnej sily Stvoriteľa. V čase takejto aktivácie sa môžete ľahko dostať do kontaktu nielen so „svietidlom“ (zdrojom svetla), ale aj s vedomím našej planéty. Faktom je, že sila Zeme a jej informačné pole v dňoch rovnodennosti a slnovratu vždy dosahujú maximum. Inými slovami, kontakt so silami kozmickej cnosti bude v súčasnej dobe uľahčený. Koľada je hypostáza Stvoriteľa, ktorá je spojená s cyklickou aktiváciou Slnka. Toto je druh energetického kanála komunikácie medzi vedomím Stvoriteľa a ľuďmi, ako sme my. Tento kanál má však jednosmernú šírku pásma. Čo to znamená? Skutočnosť, že vyššie sily sa stretávajú iba v línii pozitívneho alebo evolučného. V našom svete neakceptujú a nič nerealizujú. To znamená, že v dňoch rovnodennosti a slnovratu sa vypnú všetky tmavé egregátory, vrátane kabbalistického a egregora scientológov. 

Stručne povedané, všetko bez výnimky. V tie isté magické sviatky sa vždy realizujú pozitívne túžby človeka, čo nás dnes čaká! – priame spojenie so Stvoriteľom a že naše požiadavky, ak sú pozitívne, budú určite splnené.  Prostredníctvom ohňov je uzavretý energetický cyklus Slnko-Zem-Slnko, čo je veľmi dôležité: Z nášho svetla, cez teplo a svetlo, sa informácie prenášajú na Zem.  Len málo ľudí si je vedomých tohto toku sily a vedomostí, rastliny a zvieratá ho používajú na zmyslovej úrovni. Ale iba človek môže vedome uvoľniť energiu Slnka a po naplnení svojimi informáciami poslať späť na Hviezdu.  Jeden zo všeobecných zákonov vesmíru: PODOBNÉ CIELE sa spoja do Celku. Je to otázka frekvencií: blízke frekvencie sú integrované do jedného celku. Teraz nás zaujímajú možnosti živého ohňa a človeka. Iba Človek je schopný vyplniť planúci plameň svojimi informáciami, nikto iný na Zemi to nie je schopný. Ukazuje sa, že Slnko je druh výkonného transformátora? … Sidorov.)

ĎALŠIE SVIATKY

Koľada – Zimná rovnodennosť, Biele sviatky, pohyblivý sviatok, 21. – 25. december

Komojedica (Maslenica) – Jarná rovnodennosť, čo sú Zelené sviatky na 21. – 23. marca.

Kupala – Letný slnovrat, Žlté sviatky na 21. – 22. júna.

Oveseň-Ovseň – Jesenná rovnodennosť, Červené sviatky na 21. – 22. septembra.

SVÄTENIE VODY HVIEZDNYM SVETLOM

V tomto čase bol zvyk svätiť vodu hviezdnym svetlom. V 17.-18.storočí sa ešte dodržiaval na Ukrajine, odkiaľ bol prinesený i k nám a asi najviac sa uchytil a rozšíril na Kysuciach a SV Morave. 

Hlinené misy s vodou sa položili na okná a „zbieralo sa nočné svetlo – hviezdne“ 12 nocí a dní, potom sa voda zliala a používala na veštenie a liečenie, pripisovala sa jej magická moc. Misy sa kládli na okná v deň zimného slnovratu, alebo až po 25.12., po oslavách (uvádzajú sa obe časové rozpätia).

(Dnes 22.12. som náhodne zistila, že na území súčasného Belgicka v predkresťanskom období existoval totožný zvyk – založiť jeden spoločný oheň, do ktorého sa vložilo hrubé brvno, väčšinou ale z ovocného stromu, aby bola v domoch „úroda = hojnosť“, a potom sa z uhlíkov zapaľovali domáce krby/pece. Slovania?)

zdroj: somslovan.sk

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna [email protected]

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

možno ste nepostrehli