Slovanské Noviny

5. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ursula von der Leyen, António Costa a Kaja Kallas sa stali lídrami EÚ – ako sa to stalo

Talianska premiérka Giorgia Meloniová sa zdržala hlasovania o von der Leyenovej a hlasovala proti Kallasovi a Costovi.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Slovenský prezident Peter Pellegrini povedal, že mal „produktívnu debatu o dobrých susedoch“ s Ukrajincom Volodymyrom Zelenským. Pellegrini na summite zastupuje slovenského premiéra Roberta Fica.

Ficova vláda zdvihla podľa  Guardian obočie v Európe za svoju rétoriku proti vojenskej pomoci Ukrajine, ako aj za kroky, ktoré podľa kritikov podkopávajú zásady právneho štátu a slobodu médií.

„Uvažovali sme o nedávnom spoločnom stretnutí vlád našich krajín a diskutovali o mojich plánoch na plnohodnotnú návštevu Ukrajiny. Ubezpečil som svojho ukrajinského kolegu, že Slovensko si želá skorý a spravodlivý mier pre Ukrajinu,“ povedal Pellegrini.

Slovenská delegácia podľa prezidenta Petra Pellegriniho rešpektovala názor väčšiny členských krajín a svoje výhrady k niektorým menám predstavila tam, kde to bolo treba. Uviedol to v piatok v Bruseli po nominácii Ursuly von der Leyenovej za predsedníčku Európskej komisie, Antónia Costu za predsedu Európskej rady a Kaji Kallasovej za budúcu šéfku diplomacie EÚ.

V skutočnosti o všetkom však rozhodli lídri len šiestich kľúčových štátov v únii, reprezentujúcich tri frakcie – socialistov, ľudovcov a liberálov.

Slovenský prezident podľa správy TASR zdôraznil, že kriticky sa vnímal spôsob, akým došlo k dohode o týchto menách ešte pred samotným summitom EÚ, na celkovom  rozhodnutí a dohode, ktorú ostro kritizovala talianska premiérka G. Meloniová, keď Taliansko vylúčili z delenie flekov, sa však nič nemenilo.

Pellegrini pripomenul, že „pred piatimi rokmi to bol veľmi dlhý proces, s mnohými zmenami mien. Terajšie diskusie neboli o náhradníkoch a iných menách. Diskusie ani netrvali tak dlho ako sa čakalo. Väčšina krajín naznačila, že rešpektuje rozhodnutie trojkoalícii.”

Podľa Pellegriniho to má Costa ako jediný isté ako budúci predseda Európskej rady, kým Leyenová musí ešte v júli na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu získať väčšinu hlasov europoslancov. Podľa dohody ak bude úspešná, tak následne navrhne Kallasovú za šéfku diplomacie EÚ, čo tiež bude musieť odobriť europarlament.

Ukazuje sa, že slovenský prezident loboval za eurokomisára Maroša Šefčoviča, aby v budúcej exekutíve EÚ získal čo najsilnejšiu pozíciu. Svoje názory koordinoval s vládou a pripomenul,  že Kallasová musí preukázať širší pohľad na zahraničnú politiku EÚ. Nepôjde iba o jej názory ako premiérky Estónska na vojnu na Ukrajine, ale musí vysvetliť, ako vníma konflikt na Blízkom východe a v južnom susedstve, vzťahy EÚ k USA, Číne či krajinám BRICS.

„Naša podpora nie je bianko šek“, hovorí socialistický líder

Líder skupiny socialistov a demokratov v Európskom parlamente Iratxe García podľa The Guardianpovedal, že „vyzývame lídrov EÚ, aby predložili výsledky a nominovali predsedu budúcej Európskej komisie“.

„Kandidát musí preukázať jasný záväzok voči našej agende a prioritám: sociálna a klimatická agenda, právny štát, obrana a bezpečnosť, bývanie a práva pracovníkov,“ dodala a zdôraznila, že „naša podpora nie je bianko šek. “

Roberta Metsola , predsedníčka Európskeho parlamentu, na summite novinárom povedala, že sa neobáva žiadneho spiatočníctva voči záväzkom voči Ukrajine.

Odchádzajúci belgický premiér Alexander De Croo odmietol kritiku dohody medzi tromi európskymi proeurópskymi politickými skupinami o najvyšších postoch v EÚ.

Liberál De Croo, ktorý vedie sedemstrannú koaličnú vládu v Belgicku, po príchode na summit povedal, že nájdenie dohody medzi rôznymi politickými silami je „ako funguje demokracia“.

Musíte sa pozrieť na to, čo je koalícia politických skupín, ktoré môžu spolupracovať… pretože to, čo v nasledujúcich piatich rokoch potrebujeme, je politická stabilita a schopnosť rýchlo konať.

Demokracia nie je len o blokovaní, demokracia je o tom, kto chce spolupracovať, a tieto tri politické skupiny sú ochotné spolupracovať v prospech všetkých Európanov.

Stredopraví lídri EÚ prichádzajúci do Bruselu začali šarmantnú ofenzívu, aby upokojili taliansku euroskeptickú premiérku Giorgiu Meloniovú , ktorá bola vylúčená z dohody o najvyšších postoch v EÚ medzi proeurópskymi stranami.

Lídri EÚ zo šiestich krajín zastupujúcich tri proeurópske politické skupiny sa pred summitom dohodli na nominácii Ursuly von der Leyenovej na druhé funkčné obdobie za predsedníčku Európskej komisie a rozdelili ďalšie dva kľúčové posty medzi socialistov a centristickú skupinu Renew.

Poľský premiér Donald Tusk , hlavný vyjednávač za stredopravú Európsku ľudovú stranu, povedal, že „nikto si neváži premiéra, Giorgiu Meloniovú a Taliansko viac ako ja“.

Naznačil, že jej nespokojnosť bola založená na nedorozumení a dodal: “Niekedy potrebujeme špecifické politické platformy na uľahčenie procesu.”

/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.