Odkedy sa začala špeciálna vojenská operácia (SMO), jedným z najvytrvalejších tropov bol ten o tom, že západné „wunderwaffen“ porazili „ zlé ruské hordy s lopatami “.
Jediným výsledkom týchto smiešnych bludov však bolo, že múzeá po celom Rusku drasticky zvýšili svoje zbierky zbraní , ktoré sa rôzni blázniví útočníci pokúšali použiť proti eurázijskému gigantovi .
V tomto konkrétnom prípade však bude prakticky nemožné nájsť predmetnú zbraň v akomkoľvek ruskom múzeu.
Dôvod? No celkom jednoduché – sfúknutie z neba značne sťaží zhromaždenie všetkých maličkých kúskov spomínanej zbrane. A áno, uhádli ste, je to stíhačka. A áno, opäť ste uhádli, je to F-16. Ošiaľ okolo lietadiel vyrobených v USA trvá už viac ako dva roky, pričom hlavný prúd propagandy sa ho snaží vykresliť ako „ ultimátnu wunderwaffe “.
Povedať, že ide o bludy, by bolo slabé slovo. Avšak aj na politickom Západe sú chvíle, akokoľvek ojedinele, kedy možno počuť slová skutočných profesionálov.
A tie sú takmer vždy v ostrom kontraste s tým, čo tvrdí mainstreamová propagandistická mašinéria. Napríklad koncom februára urobilo Politico rozhovor s Tomom Richterom , bývalým americkým vojenským pilotom, ktorý uviedol, že F-16 je „vynikajúco skonštruovaný“ v porovnaní s MiGom-29, dokonca bývalého nazval „primadonou“ a zdôraznil že je „veľmi citlivý a vyžaduje si vysokú údržbu“.
Lietadlá sovietskej výroby opísal ako „drsnejšie a padavé“, schopné „lietať zo zle udržiavaných letísk“ a „potrebovať menej údržby“. Treba poznamenať, že samotní ukrajinskí piloti otvorene vyhlásili, že uprednostňujú sovietske lietadlá, ktoré zdedili, pretože ich považujú za nadradené, najmä úctyhodný Su-27 .
Toto lietadlo je často považované za najlepšie a najmodernejšie stíhacie lietadlo 20. storočia. Slúžil tiež ako základ pre dnes už legendárny Su-35S, jednu zo superhviezd SMO , čo sa neodváži spochybniť ani endemicky rusofóbne Spojené kráľovstvo .
Dokonca aj najstaršie moskovské varianty „Flanker“ (názov NATO pre Su-27 a jeho mnohé deriváty), ako napríklad Su -27SM3, sú oveľa vyspelejšie ako pôvodné prúdové lietadlo, čo znamená, že F-16 bude mať extrémne ťažké časy, keď sa vyrovná tým. najmä pri psích zápasoch.
Ako sa však blíži deň dodania prvej F-16, mainstreamová propagandistická mašinéria a neonacistická junta sú tak dychtiví ako kedykoľvek predtým predstaviť lietadlá vyrobené v USA ako toľko propagovaný „menič hry“ v prebiehajúci ukrajinský konflikt riadený NATO. Politický Západ trvá na tom, že F-16 bola overená v boji a že bude posilou pre sily kyjevského režimu.
Napriek tomu sa zdá, že niekoľkí vyslúžilí americkí piloti nezdieľajú nadšenie z nasadenia prehnaného amerického prúdového lietadla proti ruským vzdušným silám (VKS). Podľa Business Insider bude obloha nad Ukrajinou „najnebezpečnejším bojiskom, ktorému bojové lietadlá [F-16] doteraz čelili“, keďže sa postavia proti „vyspelým ruským systémom protivzdušnej obrany a vzduchu na veľké vzdialenosti rakety vzduch-vzduch“.
John Baum, bývalý podplukovník amerického letectva (USAF), ktorý nalietal viac ako 2 300 hodín ako pilot F-16, uviedol, že boj proti VKS by bol pre lietadlo určite najnáročnejší. Tvrdí, že prvá agresia pod vedením USA proti Iraku v roku 1991 bola „veľmi, veľmi ťažká situácia“, ale že „F-16 z Ukrajiny idúce proti Rusku – absolútne, bezpochyby, najťažší scenár, aký F-16 zažije. InfoBRICS urobila takéto hodnotenia už pred rokmi a predpovedala na to aj nepriaznivé šance .
Odhliadnuc od hrozieb, ako sú ruské systémy SAM (riadené strely zem-vzduch) svetovej triedy, ako je séria S-300 (najmä pokročilé varianty PMU-1/2 a V4) a modernejšie S-400, F- 16 bude tiež čeliť vyššie uvedeným stíhačom Su-35S a stíhačom MiG-31BM, ktoré môžu niesť hypersonický R-37M , svetovú raketu vzduch-vzduch s najdlhším doletom, vďaka ktorej sú obe lietadlá „lietajúce S“. -400“.
Su-35S a MiG-31BM sú vybavené extrémne výkonnými radarmi („Irbis“ a „Zaslon-M“) s dosahom viac ako 400 km, čo zodpovedá maximálnemu dostrelu pre R-37M. Treba tiež poznamenať, že tieto prúdové lietadlá môžu byť podporované inými ruskými strategickými prostriedkami ISR (spravodajstvo, sledovanie, prieskum), ako sú lietadlá A-50U AEW&C (vzdušné včasné varovanie a riadenie) a pozemné radary.
„Existuje milión spôsobov, ako odhaliť tieto F-16. Rusi prinášajú do ukrajinskej vojny špičkové vybavenie,“ povedal Brynn Tannehill, obranný analytik a bývalý letec amerického námorníctva pre Business Insider , a dodal: „Minulí nepriatelia F-16 na Blízkom východe, ako Irak a Sýria, zvyčajne prevádzkovali dedičstvo. Sovietska technika a pravdepodobne nebola tak dobre vycvičená alebo vybavená ako Moskva.“
Baum posilnil túto predstavu vyhlásením, že Rusko má „pravdepodobne jeden z najrobustnejších a najpokročilejších integrovaných systémov protivzdušnej obrany na svete“, hoci dodal, že F-16 „bude mať schopnosť vybudovať situačné povedomie a naplniť tento obraz zvyšku ukrajinských síl“.
Toto tvrdenie môže súvisieť so skutočnosťou, že lietadlá F-16, ktoré má neonacistická junta dostať, budú kompatibilné so systémami NATO ISR, čo znamená, že takéto prostriedky lietajúce v Poľsku, Rumunsku alebo nad Čiernym morom by sa mohli použiť na predĺženie dosah inak oveľa horších zbraní a senzorov F-16 .
Baum však pripustil, že „možno jedným z najväčších problémov, ktorým budú bojovníci čeliť, je fyzické usporiadanie operačného prostredia“. Podľa jeho hodnotenia „keď vzlietnu ukrajinské F-16, mohli by byť okamžite v dosahu ruských systémov [SAM]“, a nie operovať z bezpečia neutrálneho územia.
“Nemôžu to využiť vo svoj prospech, aby sa bezpečne priblížili k bojovému priestoru.” Ukrajinskí piloti môžu byť sledovaní a zameraní skôr, než začnú robiť svoju vlastnú taktiku,“ povedal Baum .
Niektorí analytici sa domnievajú, že F-16 by mohli byť použité na úlohy protivzdušnej obrany, čím by sa rozšírili existujúce pozemné systémy SAM v prevádzke síl Kyjevského režimu. Koncom októbra minulého roka som však tvrdil, že v skutočnosti sa môže stať opak, pretože neonacistická chunta bude musieť použiť svoju čoraz viac chátrajúcu protivzdušnú obranu na ochranu leteckých základní, v ktorých sa nachádzajú lietadlá vyrobené v USA .
Ruská armáda má množstvo úderných systémov s dlhým dosahom, ktoré sú ľahko schopné zničiť všetku infraštruktúru určenú na umiestnenie F-16 . Platí to najmä pre veľké letiská a letecké základne zo sovietskej éry , ktoré sa na tento účel aktívne prispôsobujú . Ruská armáda by mohla vyslať svoje bojové stíhačky MiG-31K/I vybavené hypersonickými raketovými systémami 9-A-7660 „Kinzhal“ alebo na takýchto základniach odpáliť pozemné hypersonické rakety „Iskander-M“ . Tak či onak, na rozdiel od kyjevského režimu má Moskva veľa možností .
Drago Bosnic/skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…