Slovanské Noviny

25. apríla 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Dag Daniš: Tri roky vojny. Klamali sa ráno, na obed aj večer.

Ruskej invázii z 24. februára 2022 predchádzal posledný pokus Ruskej federácie rokovať o mieri na Donbase. Rusi na prelome rokov 2021 a 2022 vysunuli na hranice Ukrajiny stovky tisíc vojakov a naliehali na ukončenie vojny na východnej Ukrajine. A na dohody o vzájomných bezpečnostných zárukách NATO – Rusko. Márne. Západ rokovania o dohodách odmietol. A odmietla ich aj Ukrajina. Konflikt na Donbase sa mal vyriešiť silou. Ukrajina vyzbrojovaná krajinami NATO mala dobyť Donbas aj Krym a následne mala mať otvorené dvere do Aliancie.

Táto stratégia sa ukázala ako fatálny omyl. Po tom, čo boli rokovania s Ruskom zhodené zo stola, nasledovala plnoformátová vojna Ruska proti Ukrajine. Západ sa tváril, že bola „nevyprovokovaná“. Aj to bol omyl…

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vojnu Ruska proti Ukrajine veľmi presne predpovedal poradca kancelárie ukrajinského prezidenta Arestovyč. Už v roku 2019 tvrdil, že veľká vojna bude neodvratná a prepukne po roku 2021 alebo 2022. Podľa Arestovyča boj Ukrajiny proti ruským menšinám z Donbasu a jej zámer vstúpiť do NATO musel nevyhnutne smerovať k zrážke s Ruskom. Bol však presvedčený, že Ukrajina by vojnu mohla vyhrať, ak bude mať sľubovanú vojenskú podporu krajín NATO. A ak Rusko narazí na bolestivé obchodné sankcie.

Aj to bol omyl. Ukrajinskí a západní lídri sa ráno, na obed aj večer klamali silnými rečami o tom, aké správne bolo vylúčiť rokovania s Ruskom, lebo konflikt vraj nemá iné ako vojenské riešenie: porážku Ruska na Ukrajine. Západ vraj bude vojensky podporovať Ukrajinu dovtedy, kým nezvíťazí. To sa nenaplnilo a neskôr si to priznal aj Arestovyč. Spoliehať sa na záruky Západu bola chyba.

Smutné je, že aj Ukrajina, aj Západ celý čas stupňovali omyly a chyby v tej najpodstatnejšej otázke. Tá znela veľmi jednoducho: či je správne rokovať s Ruskom o dohodách, alebo je správne vylúčiť dohody ako neprijateľné a trvať na tom, že sa konflikt vyrieši silou. Dnes, po skúsenostiach s tromi, respektíve jedenástimi rokmi vojny už odpoveď poznáme. Ukrajina spolu so Západom mohla a mala pristúpiť na Minské dohody z rokov 2014 a 2015. Neskôr v decembri 2021 Ukrajina (so Západom) mohla a mala pristúpiť na rokovania o vojenskej neutralite Ukrajiny. Vojnoví jastrabi vtedy namietali, že je to neprijateľné, lebo by to znamenalo vylúčenie Ukrajiny z programu rozširovania NATO. Iste, bol by to zásah do suverénneho rozhodovania Ukrajiny a jej spojencov, lenže také sú v geopolitike pravidlá hry. Volá sa to červené čiary. 

Ukrajina a Západ mali zvážiť, či prípadnú veľkú vojnu s Ruskom dokážu vybojovať do víťazného konca. Teda do strategickej porážky Ruska a rozšírenia NATO o Ukrajinu s Krymom – ako zneli smelé plány… Lebo takto nakoniec Ukrajina nebude ani v NATO, ani si neudrží územia. A podnecovanie konfliktu bolo vlastne zbytočné, keďže Rusko na začiatku (2014) požadovalo ochranu ruských menšín a zmluvy o neutralite Ukrajiny.

Pokiaľ ide o riešenia, platí, že tie dobré sa už minuli v januári 2021. A po troch rokoch krvavých bojov a krájania Ukrajiny ostali len zlé a ešte horšie…

Nechceme byť ironickí, ale koncovka je vlastne taká, po akej volali západní progresívci a globalisti. Jedenásť rokov chceli, aby sa konflikt vyriešil silou.

A tak sa aj stalo.

@investigativnyblogSK