Stíhaním oligarchu Brhela sa polícia dostáva veľmi blízko, na dostrel ku Kaliňákovi. A zrejme aj k Ficovi.
Úder vyšetrovateľov na oligarchu a „zakladateľa“ Smeru Jozefa Brhela je asi najväčším prekvapením povolebnej očisty Slovenska. Málokto očakával, že to zájde až tak ďaleko. V hierarchii obchodného pozadia strany stál Brhel najdlhšie a najvyššie.
V posledných rokoch si pritom dával pozor, aby nebol spájaný s agresívnymi skupinami (bödörovci) a ich kriminálnymi kauzami. Svoj biznis v energetike sa snažil rozširovať za hranice (do Fínska). Po divokých rokoch korupcie malo byť Brhelovo impérium čisté a legalizované. A jeho politické zázemie tiež – začal podporovať Pellegriniho Hlas…
Nakoniec ho však dobiehajú staré, archaické kauzy z čias druhej Ficovej vlády po voľbách 2012. Z vyšetrovania je zrejmé, že podnikateľ Brhel mal byť v tom čase pánom Finančnej správy. Podobným spôsobom, akým mal podnikateľ Výboh „spravovať“ rezort dopravy alebo Norbert Bödör Pôdohospodársku platobnú agentúru a vedenie NAKA.
Čo sa stalo
Akcia Mýtnik, pri ktorej obvinili bývalého šéfa Finančnej správy Imreczeho a oligarchu Brhela, je zrejme reťazovým pokračovaním starších razií NAKA. A udaní, ktoré produkujú zadržaní v snahe vyhnúť sa väzbe.
Môžeme predpokladať, že o pomeroch na Finančnej správe začali rozprávať stíhaný Ľudovít Makó (bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy), Daniel Čech (Imreczeho pravá ruka) alebo Martin Fleischer. Ten bol zadržaný spolu so skorumpovanými šéfmi polície, no v minulosti pracoval vo vedení Finančnej správy. Aj on mohol mať po zadržaní a stíhaní záujem spolupracovať s vyšetrovateľmi – a ukazovať prstom na najvyššie postavené postavy systému.
Z výpovedí „svedkov“ (stíhaných zločincov) vyplýva, že po roku 2012 sa mala Finančná správa rozkrádať podobným spôsobom ako iné rezorty. Po voľbách a víťazstve Smeru si oligarchovia podelili korisť. Oligarcha Brhel mal v rámci „sfér vplyvu“ získať daňovú správu. Formálne ju riadil Imrecze, reálne oligarcha a jeho ľudia.
Imreczeho aj bratov Brhelovcov obvinili za utajené a pre štát nevýhodné IT zmluvy v objeme desiatok miliónov eur. A za prijímanie úplatkov od podnikateľov, ktorí potrebovali vybaviť biznis – alebo problémy – s Finančnou správou.
Mali konať ako organizovaná skupina. Jej hlavou mal byť podľa vyšetrovateľov oligarcha Jozef Brhel. Zadržaný však nebol, pretože sa zdržiava v zahraničí. Pravdepodobne v Karibiku.
Skupina nemala zarábať len na pochybných zmluvách s dodávateľmi (firmami s väzbami na Brhelovcov).
Ďalšou oblasťou mali byť fiktívne vratky DPH. Fungovanie systému poznáme z jednej z Kočnerových nahrávok. Inšpektori Finančnej správy vyšetrovali fiktívny predaj Kočnerových hotelov na Donovaloch, na čom Kočner cez podvodné DPH zarobil dva milióny eur. Rovno zo štátnej kasy.
Kočner musel problém riešiť s nižšie postaveným „vybavovačom“, podnikateľom Suchobom, ktorý mal dosah na vedenie daniarov. Kočnerovi naznačoval, že takéto veľké podvody sa nedajú prehliadnuť a bude potrebovať peniaze pre kompetentných, ktorí by mohli kauzu zakryť. Kočner odmietal zaplatiť, odvolával sa na prácu pre ľudí zo Smeru. Navyše, Suchobu si nahral.
Podobným spôsobom Finančná správa – a spolu s ňou polícia – zakryla podvody Ladislava Bašternáka. Aj on zarábal milióny eur cez podvodné platby DPH.
Po roku 2016 médiá zistili, že Bašternák prihral svoje výnosné realitné firmy ministrom Kaliňákovi a Počiatkovi (B. A. Haus a BG Invest).
A luxusný byt v Bonaparte odovzdal do užívania Robertovi Ficovi.
Prokurátor Špirko zistil, že Kaliňákova skupina mala cez tendre a cez úplatky (výkupné) od rôznych kriminálnych skupín dépeháčkarov zarábať milióny eur. V súčte za osem rokov malo ísť o 200 miliónov.
Takéto rozsiahle finančné podvody boli možné len s aktívnou súčinnosťou Finančnej správy a polície.
Kaliňák mal dosah na jedno aj na druhé. NAKA napokon nestíhala podvodníkov, ale – prokurátora Špirka.
Kto je Brhel
Pre pochopenie vzťahu Brhel – Kaliňák – Fico sa treba vrátiť na začiatok. K založeniu Smeru.
Projekt novej strany pripravovali sponzori a veľkopodnikatelia z pozadia HZDS: Jozef Brhel, Vladimír Poór a Juraj Široký. Po volebnej porážke Mečiara v roku 1998 potrebovali prepriahať. Spojili sily s Robertom Ficom, ktorý bol na odchode z SDĽ.
Vtedy, pri zakladaní strany Smer, urobil Fico najzásadnejšie rozhodnutie, ktoré poznačilo zvyšok jeho politickej kariéry. Vstúpil do zmluvného partnerstva so sponzormi. Budúcimi oligarchami.
Obrazne povedané: podpísal im dlžobný úpis. Získal tým kapitál, ktorý bol pred 20 rokmi nevyhnutný pre štart a prežitie politickej strany. A stratil tým slobodu.
Mečiar neskôr tvrdil, že Smer vznikol ako akciová spoločnosť veľkopodnikateľov a multimilionárov. Každý mal mať vo vedení svojho „zakladajúceho člena“.
Širokého záujmy zastupoval Pavol Paška.
Brhelov človek vo vedení Smeru bol zas Robert Kaliňák. Vtedy mladý právnik a podnikateľ. Firemný spoločník Jána Počiatka.
Brhel sa presadil ešte za Mečiarovej vlády. Bol štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva. V roku 1997 sa dostala k lukratívnej zákazke štátneho SPP v objeme 100 miliónov korún spoločnosť Corinex. Stál za ňou Brhel.
Pri zakladaní Smeru teda vystupoval ako silný podnikateľ a jeden z kľúčových sponzorov projektu.
Po voľbách 2006, počas prvej vlády Smeru, sa stal podnikateľ Kaliňák ministrom vnútra a podnikateľ Počiatek ministrom financií. Jozef Brhel začal rásť v sektore energetiky – ako dodávateľ pre štát. A pokračoval aj v IT biznise. Podľa magazínu Forbes patril Brhel medzi najbohatších Slovákov s majetkom v stovkách miliónov eur.
Zdroje zo Smeru tvrdia, že Brhel mal roky vplyv nielen na Kaliňáka, ale aj na Roberta Fica. Na rozdiel od Širokého a Poóra si totiž dával pozor na zbytočné škandály a držal sa v úzadí.
Po voľbách 2012, za druhej Ficovej vlády, sa stal Kaliňák opäť ministrom vnútra a jeden z jeho ľudí – Imrecze – šéfom Finančnej správy. Dobré vzťahy si Brhel udržiaval aj s ministrom financií Kažimírom (minister figuroval vo firmách, ktoré založila Brhelova rodina).
Brhelove IT firmy v tom čase dodávali Finančnej správe informačné služby za desiatky miliónov eur. Podľa výpovedí svedkov mali mať obchody zakaždým vopred určeného „víťaza“, ktorý musel následne spolupracovať s Brhelovými spoločnosťami (ako subdodávateľom).
Od Kaliňáka k Ficovi
Stíhanie Brhela je v istom zmysle útok na najvyššie poschodia Smeru. A špeciálne na Kaliňáka s Ficom.
Režim spolupráce a platobné schémy ostávajú nejasné. Z vyšetrovania iných káuz sú však zrejmé aspoň obrysy.
Oligarchovia Smeru vytvorili niekoľko organizovaných skupín napojených na štát, ktoré fungovali a zarábali viac-menej autonómne. Bödörovci mali políciu, Výboh mal vplyv na obrane a v doprave, Široký s Poórom v infraštruktúre, Brhel na Finančnej správe a na ministerstve hospodárstva (v energetike).
Spolu tvorili niečo ako „dozornú radu“, ktorá riadila Slovensko. Jej fungovanie opísal vyšetrovateľom Peter Tóth. Podnikatelia Bödör, Výboh, Brhel, Široký sa mali stretávať s Ficom a Kaliňákom na privátnom poschodí bratislavského hotela Hilton. Je to ten hotel, ktorý staval Široký, neskôr ho prevzal Brhel a nakoniec v ňom mal získať podiel aj Výboh. Médiá skúmali, či tretinu hotela kupoval pre seba alebo pre „šéfa“.
Tam, v Hiltone, oligarchovia a lídri Smeru riešili problémy, zadávali úlohy, rozhodovali. Ako v talianskom filme…
Je možné, že práve na jednom z takýchto stretnutí vznikla požiadavka na „rozpracovanie“ (sledovanie) Matoviča či Lipšica. V roku 2015 to mali zariadiť bödörovci v spolupráci so svojimi ľuďmi v NAKA. O niekoľko mesiacov neskôr, pred voľbami 2016, premiér Fico zvolal tlačovú konferenciu, na ktorej informoval o údajných daňových podvodoch Matovičovho podniku RegionPress. Fico vtedy odmietol povedať, ako sa dostal k neverejným dokumentom z Finančnej správy, resp. z polície.
Dnes Fico tvrdí, že po ľuďoch zo Smeru ide „Matovičovo komando“, ktoré by sa mohlo premenovať z NAKA na MAKÓ. Akosi zabudol dodať, že do roku 2018 sme tu mali bödörovské komandá, ktoré stíhali, resp. sledovali či diskreditovali kohokoľvek, kto ohrozoval ich mocenské postavenie a biznis.
Pád paradigmy
Vyšetriť, do akej miery Fico s Kaliňákom osobne profitovali z organizovaných skupín, ktoré dnes stíha NAKA, bude komplikované.
Napriek tomu môžeme byť už dnes, na začiatku vyšetrovania, optimisti. Stíhanie v réžii NAKA prináša dva pozitívne efekty.
Prvý: padá stará a desaťročia platná paradigma, podľa ktorej sú tí najvyššie postavení oligarchovia nedotknuteľní. Nad zákonom. Po stíhaní podnikateľov Kvietika, Bödöra, Haščáka či Brhela to už neplatí.
Tieto precedensy sú mimoriadne cenné. Málokto sa po nich v budúcnosti odhodlá zmocniť štátu takým hrubým spôsobom, ako sme to videli za éry „našich ľudí“.
Druhý: ľudí ako Fico, Kaliňák a Počiatek čaká budúcnosť v sústavných obavách a v strese.
Pretože za zmluvy s diablom sa platí do konca života.
Zdroj: https://www.postoj.sk/
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar“
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna [email protected]
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
Dag Daniš: Fica dobieha jeho „zmluva s diablom“
Dag Daniš: Fica dobieha jeho „zmluva s diablom“
Dag Daniš: Fica dobieha jeho „zmluva s diablom“