Južná Afrika bude hostiť viac ako tridsať štátov na prelomovom summite BRICS. Šéfka diplomacie JAR potvrdila, že blok dostal žiadosti o členstvo od viac ako 20 krajín vrátane Alžírska, Argentíny, Bangladéša, Kuby, Egypta, Etiópie, Indonézie, Maroka, Nigérie, Palestíny, Saudskej Arábie, Senegalu a Spojených arabských emirátov.
Juhoafrická ministerka zahraničia Naledi Pandorová v pondelok vyhlásila, že svoju účasť na 15. summite BRICS, ktorý sa uskutoční 22. až 24. augusta v Johannesburgu, potvrdilo 34 krajín. Na programe je rozšírenie členstva v bloku a na vývoj meny BRICS, ktorá by mala spochybniť dominanciu amerického dolára, dodal minister.
Všeobecné uznanie BRICS ako obhajcu záujmov globálneho juhu prilákalo viac krajín, aby sa uchádzali o členstvo, uviedla Pandorová a zdôraznil, že kolektívna hospodárska sila bloku by mala byť „katalyzátorom udržateľného globálneho ekonomického oživenia“ .
Šéfka diplomacie JAR potvrdila, že blok dostal žiadosti o členstvo od viac ako 20 krajín vrátane Alžírska, Argentíny, Bangladéša, Kuby, Egypta, Etiópie, Indonézie, Maroka, Nigérie, Palestíny, Saudskej Arábie, Senegalu a Spojených arabských emirátov.
Irán, na ktorý USA dlhodobo uvalili sankcie, tiež oficiálne požiadal o členstvo v tejto hospodárskej skupine piatich krajín. Na tento účel pozval prezident Cyril Ramaphosa iránskeho prezidenta Ebrahima Raisiho na augustový summit s „konsenzuálnou podporou“ ostatných lídrov BRICS.
„V žiadnom prípade nejde o zámer vytvoriť nejaký protizápadný blok,“ povedala a zdôraznila, že „obchodní partneri Južnej Afriky na Západe sú veľmi dôležití“ pre „hospodársky pokrok“ krajiny.
https://www.rt.com/africa/581000-south-africa-readies-brics-summit/video/64d240d585f5407f22769101
Putin rokoval o samite BRICS s juhoafrickým prezidentom Ramaphosom
Ruský prezident telefonoval do Pretórie, aby prediskutoval prípravy na nadchádzajúce stretnutie.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho juhoafrický náprotivok Cyril Ramaphosa v utorok ráno telefonicky hovorili o bilaterálnych vzťahoch aj o nadchádzajúcom summite BRICS v Johannesburgu.
Obaja lídri diskutovali o „mnohých otázkach praktickej spolupráce“ vrátane obchodných, hospodárskych a investičných vzťahov, uviedol Kremeľ v krátkom prečítaní telefonátu.
Putin a Ramaphosa nadviazali na svoje stretnutie z 29. júla a predchádzajúci rusko-africký summit, ktorý sa konal v Petrohrade. Juhoafrický líder podľa prečítanej správy „pozitívne zhodnotil výsledky“ summitu.
„Bola vyjadrená vzájomná náklonnosť k ďalšej konštruktívnej interakcii v rámci aktuálnej medzinárodnej agendy vrátane príprav nadchádzajúceho samitu BRICS, ktorý sa uskutoční 23. – 24. augusta,“ uviedol Kremeľ.
Putin Ramaphosovi potvrdil, že sa na summite osobne nezúčastní, pretože jeho prítomnosť je potrebná v Rusku. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov bude Moskvu zastupovať osobne, zatiaľ čo Putin prehovorí prostredníctvom videohovoru.
USA a ich spojenci trvali na tom, že Juhoafrická republika má ako signatár Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu zákonnú povinnosť zadržať ruského prezidenta.
Medzinárodný trestný súd v marci vydal „zatykač“ na Putina na základe ukrajinských obvinení, že ruská evakuácia detí z konfliktnej zóny predstavovala „nezákonný presun obyvateľstva“.
Moskva tieto tvrdenia odmietla ako neopodstatnené a informovala ICC, že zatykač je v Rusku právne neplatný, a vydala zatykače na príslušných sudcov a prokurátorov.
Ramaphosa sa v tejto súvislosti minulý mesiac vyjadril, že nechať Putina zatknúť by sa rovnalo „vyhláseniu vojny“ jeho vládou a že to neurobí.
„Bolo by v rozpore s našou ústavou riskovať, že sa zapojíme do vojny s Ruskom,“ napísal v súdnom spise, ktorý bol zverejnený 18. júla.
Nadchádzajúce stretnutie BRICS – Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky – sa všeobecne považuje za prelomový bod pre obchodný blok, keďže organizácia musí rozhodnúť, či prijme nových členov. Podľa juhoafrického ministra zahraničných vecí Nalediho Pandora predložilo formálne žiadosti o členstvo 23 krajín.
Čo Západ nevie o BRICS
Hlavným cieľom bloku je nájsť cesty k rozvoju bez nadvlády veľmocí, či už ide o USA alebo Čínu, píše vo svojom komentári pre RT politický analytik Timur Fomenko:
Západní odborníci tvrdia, že krajiny BRICS „riskujú, že sa stanú vazalmi Číny“, a tvrdia, že ostatní členovia zoskupenia (Brazília, Rusko, India a Južná Afrika) sú z hľadiska ekonomického vplyvu a váhy úplne ovládaní Pekingom.
Podľa jedného z nedávnych článkov denníka Financial Times sa tak BRICS stal zástupným bodom pre súperenie Číny s USA, pričom Peking do konfrontácie zatiahol aj svojich partnerov. Autor ďalej opisuje túto skupinu veľmi povýšenecky a tvrdí, že je postavená len na „nevraživosti“ a „vzdorovitej rétorike“ voči „bohatému svetu“.
Takéto komentáre nechápu BRICS ani jeho ciele. Obviňovanie Číny, že sa snaží nanútiť zosúladenie krajinám, ktoré stále chcú mať neutrálne alebo priaznivé vzťahy so Západom, sa míňa účinku. BRICS sa vyvíja tak, aby sa stal fórom pre rozvojové záujmy krajín globálneho Juhu. Nemá to nič spoločné s ideologickým alebo vojenským zosúladením, ale má to všetko spoločné s tým, aby si tieto krajiny zabezpečili politický priestor na ďalší rozvoj prostredníctvom vytvorenia multipolárneho prostredia a obišli obmedzenia západného modelu, ktorý podporuje rast krajín na základe výlučného súboru ideologických a strategických podmienok.
Aby sme to pochopili, musíme si uvedomiť, že rozvoj krajiny nie je jednoduchý. Je ľahké odvolávať sa na pravicový mýtus, že „socializmus zlyhal“ a že niektoré krajiny globálneho Juhu nesú výhradnú zodpovednosť za svoju chudobu alebo rozvrat. Je to však zložitejšie. Na to, aby bol akýkoľvek podnik úspešný, potrebujete kapitál a trhy, a kapitál a trhy môžete samozrejme získať len tam, kde už existujú. Ako to už býva, za posledných štyristo rokov dominuje pri rozdeľovaní globálneho kapitálu a trhov výlučná skupina krajín (Západ), ktoré získali svoje postavenie násilím a vykorisťovaním a následne umožňujú prístup k svojmu bohatstvu za podmienok, ktoré sú pre nich výhodné.
To znamená, že krajiny globálneho Juhu sa nemôžu rozvíjať, ak sa nepodriadia politickému poriadku a pravidlám stanoveným Západom, ktoré sú silne nastavené proti nim, aby sa tento zavedený kapitál a bohatstvo udržali na rovnakom mieste. Hoci existujú krajiny, ktoré úspešne prešli od chudoby k bohatstvu, ako napríklad Južná Kórea, podarilo sa im to len vďaka tomu, že sa podriadili USA, a tým obetovali národnú suverenitu a strategickú autonómiu.
Na druhej strane národy, ktoré sa rozhodnú vzbúriť proti západnému poriadku, najmä tie väčšie, ako je Irán, majú cestu k rozvoju násilne zablokovanú, pretože sú zbavené kapitálu a vývozných trhov, ktoré im poskytuje Západ.
Preto sú možnosti rozvoja krajín globálneho Juhu tradične blokované dominanciou Západu v globálnom finančnom systéme. Svet sa však v súčasnosti mení. USA urobili strategickú chybu, keď začlenili Čínu do globálnej ekonomiky v presvedčení, že ekonomika voľného trhu predznamená jej ideologickú transformáciu, ktorá bude spĺňať americké podmienky, ale nestalo sa tak. Teraz je Čína na vzostupe, čo vytvorilo politický priestor pre krajiny globálneho Juhu, aby si vytvorili svoj hospodársky rozvoj mimo bubliny, ktorej dominuje Západ. To bolo hlavnou hnacou silou takých vecí, ako je iniciatíva Pásmo a cesta (BRI). Samozrejme, USA teraz na túto zmenu globálnych prúdov reagovali snahou potlačiť vzostup Číny, čo ukazuje, čo čaká každú rozvojovú krajinu, ak sa pokúsi rozvíjať podľa vlastných podmienok.
V tomto novom geopolitickom prostredí vzrástol strategický význam BRICS predovšetkým preto, že predstavuje klub krajín globálneho Juhu, ktorý spolupracuje pri formovaní ekonomiky budúcnosti mimo nadvlády Západu. Nejde o „blok vedený Čínou“, ako ho zavádzajúco vykresľuje denník Financial Times, práve preto, že je založený na tradícii nezoskupovania. Preto hoci sa FT snažia tvrdiť, že Brazília usilujúca sa o väčšie obchodné väzby je v rozpore, alebo poukazujú na vlastné spory Indie s Čínou, je to zavádzajúce. V prípade BRICS nejde o voľbu „buď, alebo“, ale o snahu vytvoriť multipolárne prostredie práve preto, aby sa čelilo dominancii, ktorú v súčasnosti uplatňuje Západ. Preto ani samotná Čína nie je skutočne proti väzbám so Západom, ale skôr konkrétne proti snahe USA o ich oslabenie. Zatiaľ čo organizácie ako NATO sú aliancie s nulovým súčtom, ktorých cieľom je doplniť strategické ciele USA, a teda presadzovať ideologické poslanie, BRICS je pragmatickejší a praktickejší. Preto sa mnohé krajiny uchádzali o členstvo v ňom, pretože je alternatívou k týmto inštitúciám ovládaných Západom.
Zdroj: rt.com (1), (2), (3)
Preklad: InfoVojna
Ján Baránek o útokoch na Rusko americkými raketami ATACMS, podkopávaní Trumpovho úsilia ukončiť konflikt na Ukrajine, deštrukcii sveta cez šialené ideológie…
Ekonóm Marián Vitkovič o poplatnosti akademikov neoliberálnemu režimu a neschopnosti kriticky myslieť…
Druckerova hovorkyňa končí na ministerstve školstva. Neoprávnene zasahovala do riadenia komunikácie Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby, ktorej šéfuje jej manžel
Vojensko-politické elity Západu sú si vedomé vážnosti ruských zámerov. Vedia, že priamy vojenský konflikt medzi Ruskom a NATO by mohol mať katastrofálne dôsledky, uviedol šéf ruskej zahraničnej rozviedky Naryškin a varoval členov NATO pred trestom za raketové útoky na územie Ruskej federácie
Ukrajina sa stala zdrojom najmodernejších zbraní a vojenskej techniky pre zločinecké skupiny po celom svete
Zelenskyj opäť žobre od Scholza zbrane: „Nastal čas, aby Nemecko poskytlo Ukrajine rakety dlhého doletu“
MENEJ byrokracie? Vláda spúšťa nové pravidlá pre ZŤP a cudzincov
Šutaj Eštok sa zastal policajtov zo Žiliny
USA zatvárajú ambasádu v Kyjeve
Progresívec Šimečka, liberál Gröhling a kresťanský demokrat Majerský na výročie Nežnej revolúcie podnecovali spoločenskú nenávisť a schvaľovali popieranie atentátu na premiéra Fica
Vydieranie? Lekári dávajú ministrovi ultimátum: Ak nebudú splnené ich podmienky, dajú výpovede
Najvyšší súd SR nereflektuje na stanovisko Súdnej rady o kontrole systému prideľovania spisov
Facka pre Kovačiča! Jeho novú televíziu ignorujú aj kolegovia z mainstreamu
Huliakovci neuzavreli dohodu s Ficom. Odmietajú ďalej podporovať vládne a koaličné záujmy
Slovenskí europoslanci bojkotovali Zelenského vystúpenie v Európskom parlamente
The Times odhalili možný počet ATACMS, ktoré má Ukrajina k dispozícii
Macron nalieha na Putina, aby bol v otázke jadrových zbraní „rozumný“
Rozhodne o ukončení vojny na Ukrajine lítium?
VIDEO: Progresívec Šimečka, liberál Gröhling a kresťanský demokrat Majerský na výročie Nežnej revolúcie podnecovali spoločenskú nenávisť a schvaľovali popieranie atentátu na premiéra Fica
Video: Holandská ministerka zdravotníctva uviedla, že COVID je vojenská operácia NATO
zo sekcie
Čo Západ nevie o BRICS a jeho cieľoch vytvorenia multipolárneho sveta
Čo Západ nevie o BRICS a jeho cieľoch vytvorenia multipolárneho sveta
Čo Západ nevie o BRICS a jeho cieľoch vytvorenia multipolárneho sveta