Slovanské Noviny

6. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Čína skúpi všetko.

Čínsky ropný gigant „Sinopec“ uzavrel 20-ročný kontrakt na dodávku 4 miliónov ton LNG ročne z USA s americkou spoločnosťou „Venture Global“. Ide o druhý veľký nákup LNG čínskymi spoločnosťami za posledný mesiac: 11. októbra čínska spoločnosť „ENN Natural Gas“ oznámila, že sa dohodla s „Cheniere Energy“ na 13-ročnom kontrakte na dodávku skvapalneného plynu.

Ďalšia čínska superkorporácia „CNOOC“, rokuje o dlhodobých dodávkach amerického skvapalneného plynu, do konca roka by mal byť podpísaný ďalší veľký kontrakt.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vypuknutie energetickej krízy prinútilo čínske spoločnosti aktívnejšie uzatvárať zmluvy na nákup paliva v zahraničí. Okrem už spomínaných dohôd čínske spoločnosti podpísali dva kontrakty na LNG z budovaných terminálov „Plaquemines“ a „Calcasieu Pass“ v Louisiane, ktoré začnú fungovať budúci rok.

„Záujem čínskych gigantov je získať garantované objemy LNG za predvídateľnejšie ceny, ako sú nedávne spotové kotácie s vysokou volatilitou,“ vysvetľuje Kirill Bachtin, senior analytik sektora ropy a zemného plynu v „Investbank Sinara“.

Odborník zároveň zdôrazňuje, že „úspešné hľadanie významných objemov LNG v najbližších mesiacoch za ceny nižšie, ako prevládajú na spotovom trhu, je sotva možné“. Uzavretie nových dlhodobých kontraktov Číňanmi počas prudkého obdobia kotácií môže znamenať, že „Nebeská ríša“ neočakáva v dohľadnej dobe ich výrazný pokles.

Sú na to minimálne tri dôvody.

Prvým je veľmi pravdepodobná devalvácia dolára. Obrovské ekonomické stimulačné programy USA zaplavili svet biliónmi nekrytých dolárov, ktoré investori vymenia za skutočnú hodnotu vrátane energií.

Druhým sú plány Pekingu na postupné ukončenie výroby energie z uhlia, ktorá nie je šetrná k životnému prostrediu. V súlade s tým porastie dopyt čínskych energetických inžinierov po plyne.

A napokon tretí – „zelený“ plán Európy, ktorý znamená čoraz väčšie využívanie obnoviteľných zdrojov energie. A tie sú extrémne nestabilné a ich používanie z času na čas spôsobí energetické krízy, ako je táto, čo prispeje ku skokom v cenách palív.

„Spotrebitelia v Ázii sa poučili z predchádzajúcich epizód nedostatku LNG a porušili zaužívaný stereotyp, že spot je najlepším riešením všetkých problémov. V dôsledku toho začali čínski a ázijskí zákazníci celkovo aktívnejšie predlžovať uzatvorené zmluvy a podpisovať nové,“ poznamenáva Alexej Grivač, zástupca riaditeľa ruského „Národného fondu pre energetickú bezpečnosť“.

Alternatíva neexistuje

Aktivita Číny pri nákupe ďalších objemov amerického LNG veľmi znepokojila Európanov.

„Predtým vychádzali z jednoduchej logiky: ich trh je najatraktívnejší a v tomto smere môžu rátať s výhodnejšími podmienkami na poskytovanie zemného plynu,“ vysvetlil generálny riaditeľ Ústavu národnej energetiky Sergej Pravosudov.

Ťažobné spoločnosti po celom svete však dnes uprednostňujú dodávky paliva do Ázie, kde môžu zarobiť oveľa viac ako v Starom svete.

„Dokonca aj mnohí európski obchodníci, ktorí dodávajú LNG, ho radšej posielajú na ázijské trhy, kde sú ceny a nákupné podmienky atraktívnejšie,“ tvrdí Grivač.

Podľa prepravnej spoločnosti „Flex LNG“, ktorá vlastní 13 plavidiel na prepravuj LNG, cena jedného nákladu LNG v Ázii je 144 miliónov dolárov, pričom dnes v Európe bude stáť len 120 miliónov dolárov. Inými slovami, aby krajiny EÚ stiahli dodávateľov LNG na svoj trh, musia prudko zvýšiť ceny plynu. To, samozrejme, nie je v súčasnej situácii možné ani z ekonomických dôvodov (väčšina európskych podnikov sa jednoducho v tom momente zastaví), ani z politických dôvodov — voliči to nepochopia.V dôsledku toho sa okruh potenciálnych dodávateľov plynu do Európy prudko zužuje. Čisto teoreticky sa môžeme baviť o Austrálii. Napriek prudkému nárastu dopytu po palivách však Čína nezvyšuje nákupy z tejto krajiny z politických dôvodov: za prvých osem mesiacov tohto roka sa objem dovozu austrálskeho LNG v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2020 zmenil len málo.

„Dohody čínskych spoločností s dodávateľmi zo Spojených štátov v hodnote niekoľkých miliárd dolárov môžu viesť k výraznému zníženiu dovozu austrálskeho LNG,“ poznamenáva Pravosudov. „To však pravdepodobne nepovedie k zvýšeniu dodávok energie z Austrálie do Európy kvôli vysokým nákladom na dopravu. Okrem toho nezabudnite, že dopyt po LNG teraz vzrástol v Južnej Amerike, ktorá je oveľa bližšie k Austrálii ako európske krajiny.“

Dá sa predpokladať, že európski zákazníci budú môcť zvýšiť svoje nákupy LNG z Kataru, ktorý má v úmysle v najbližších rokoch dramaticky zvýšiť produkciu skvapalneného plynu. Stále to však budú len zvyšky toho, čo Katar dodá Ázii.

„Ukazuje sa, že Európa je schopná konzistentne prijímať požadované objemy plynu za najnižšie ceny iba prostredníctvom plynovodov položených z Ruska,“ hovorí Pravosudov. „Zatiaľ čo nie všetci sú pripravení prijať túto realitu, informácie o americko-čínskych obchodoch s LNG dali nový impulz európskym diskusiám o plynovode „Nord Stream 2“. Ostré spory o tento plynovod v EÚ neutíchajú. Ale v súvislosti s bezprecedentnou energetickou krízou, ktorej sme teraz v Európe svedkami, sa hlasy podporovateľov projektu, to treba priznať, výrazne zosilnili. Čoraz jasnejšie sa ozýva myšlienka, že je potrebné urýchlene odstrániť všetky prekážky, ktoré bránia spusteniu dodávok.“

Oleg Krivošapov/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.