Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Na prezidentku Zuzanu Čaputovú sa v poslednom čase sype čoraz viac kritiky. Je síce stále najdôveryhodnejším politikom u nás, lenže… Do kritiky hlavy štátu sa pustil v statuse na sociálnej sieti aj politický analytik Eduard Chmelár.

Eduard Chmelár nie je len politickým analytikom a historikom, ale tiež neúspešným kandidátom na funkciu prezidenta v posledných voľbách v roku 2019. Kým po prvom kole mala súčasná hlava štátu viac ako 870-tisíc hlasov, Chmelár skončil ôsmy s necelými 59-tisíc hlasmi. Treba povedať, že prvého kola sa zúčastnilo 15 kandidátov. No a Eduard Chmelár sa, možno aj pod ťarchou svojho neúspechu, stal aktívnym kritikom Zuzany Čaputovej, čo ukázal aj vo svojom najnovšom statuse.

Madame Čaputová sa prezentuje iba prázdnymi frázami bez akéhokoľvek obsahu

Chmelár priznáva, že už dlhé roky márne upozorňuje, že od prezidenta sa má očakávať nielen dojem, ale predovšetkým konkrétny politický výkon odvodený od jeho ústavných právomocí a povinností. „Tento výkon je merateľný na základe hmatateľných výsledkov a mal by byť kontrolovaný ako u ktoréhokoľvek iného politika. My však k tomuto úradu pristupujeme, akoby sme žili v monarchii a hlavu štátu posudzujeme podľa vonkajších sympatií. Z hľadiska praktickej užitočnosti preto musím konštatovať, že nikto neurobil tento úrad takým zbytočným ako súčasná prezidentka Zuzana Čaputová,“ píše hneď v úvode Eduard Chmelár, ktorý v statuse okrem iného porovnáva prejavy českého prezidenta Miloša Zemana a našej Zuzany Čaputovej.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Madame Čaputová sa prezentovala iba prázdnymi frázami bez akéhokoľvek obsahu. S takouto političkou môžete absolvovať zdvorilostnú konverzáciu, nie dišputu o medzinárodnej politike. Nehovoriac o tom, či vôbec máme zahraničnú politiku, ak ju redukujeme na hlásenia svojmu protektorovi o plnení úloh. Tí z vás, ktorí si povedia, že je to nepodstatné, si asi poriadne neprečítali ústavu. Najsilnejšou právomocou hlavy štátu je pôsobnosť v zahraničnej politike,“ upozorňuje politický analytik, podľa ktorého pri väčšej aktivite dáva prezidentovi rozsiahle možnosti – môže dojednávať zmluvy či zastupovať Slovensko v Európskej rade. „Prezidentka na ne absolútne rezignovala. Namiesto toho sa vo všetkom podriaďuje svojim poradcom a od volieb aj ministrovi zahraničných vecí Ivanovi Korčokovi,“ konštatuje Chmelár.

Slovenskú politiku reprezentujú čoraz pochybnejšie a podradnejšie kádre

Podľa Chmelára je až neskutočné, do akej podradnej pozície sa nechala naša hlava štátu vmanévrovať. „Opraty v tejto oblasti drží pevne v rukách Korčok. Necháva si pozývať prezidentku do svojho sídla na „spoločné konzultácie“, čo je absolútne scestné a z hľadiska štátneho protokolu vrcholne nedôstojné. To hlava štátu má pozývať najvyšších ústavných činiteľov na spoločné konzultácie, nie naopak. Z uvedeného je však jasné, kto tu velí a kto dodáva noty,“ podrobuje Chmelár prezidentku ďalšej kritike. Čaputová sa vraj v zahraničnej politike topí. „Všetci vedeli už pred voľbami, že toto je jej najslabší článok, ale napriek tomu vyzdvihovali jej eleganciu. Ale pojem „reprezentácia štátu“ sa nevyčerpáva kolekciou šiat,“ páli Chmelár ďalej do našej hlavy štátu.

Chmelára ale znepokojuje aj to, kam sa rúti slovenská politika. „Reprezentujú ju čoraz pochybnejšie a podradnejšie kádre. Jožo Pročko griluje kandidátov na generálneho prokurátora, poslankyňa Tabák sa vyjadruje k štátnemu rozpočtu a expertkou na zdravotníctvo je Janka Cigániková. Premiérom je človek, ktorý sa nechal svojím vlastným poslaneckým klubom vmanévrovať do úlohy poštára. A mohli by sme pokračovať,“ píše v statuse politický analytik, podľa ktorého nám zúfalo chýbajú autentickí lídri. „Môžete nadávať na Orbána, Zemana a Putina, môžete s nimi vášnivo nesúhlasiť, ale keď ich počúvate, viete, že vedia, o čom hovoria, že majú jasný plán, smerovanie a víziu. U nás sú tí najschopnejší mimo politiky a štát vedie tretia liga, bezzubé bábky, ktoré si dokážu oligarchovia skrotiť podľa vlastných predstáv a vytrieť s nimi podlahu,“ konštatuje v samom závere Chmelár a dodáva, že skutočná moc sa tak čoraz viac presúva mimo politiky.

hlavný denník

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.