Slovanské Noviny

24. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Jej zdôvodnenie podľa tlače je nasledovné: “Som presvedčená, že terajšie znenie paragrafu 363 a právomoci, ktorými na jeho základe disponuje generálny prokurátor, zasahujú neprimerane do nezávislosti súdnej moci, ale tiež neprispievajú k budovaniu dôvery v justíciu. Už len samotná skutočnosť, že takýto závažný nástroj, voči ktorému neexistuje opravný prostriedok, a jeho používanie generálnym prokurátorom vzbudzuje polemiku v celej spoločnosti, bol dostatočný dôvod na zmenu alebo spresnenie zodpovedajúcej úpravy Trestného poriadku”.

Predovšetkým musím povedať, že uvedené vyjadrenie nemohol sformulovať človek, čo sa len trochu vyzná v práve! Predovšetkým, paragraf č. 363 vôbec nezasahuje do súdnej moci! On len garantuje obvinenému, že sa nestane obeťou svojvôle vyšetrovateľov a angažovaných prokurátorov. V podstate jeho neexistencia by vydala obvineného na milosť a nemilosť vyšetrovateľov, ktorí by pod heslom účel svätí prostriedky mohli konať čokoľvek a nikto by nemal možnosť im v tom zabrániť. V každej demokratickej spoločnosti musí mať človek istotu, že aj v prípade trestného konania sa bude s ním nakladať v zmysle zákona, a nie ako nám to predvádzajú niektorí vyšetrovatelia, že XY treba zatknúť, dôkazy a obvinenia sa už niekde nájdu.

Prezidentka nehovorí pravdu, že voči paragrafu 363 nie je opravný prostriedok. Jeho použitie vôbec neruší trestné konanie. On len ruší nezákonné postupy proti obvinenému. Ak je dôvod, trestné konanie môže pokračovať, ale musí sa viesť ZÁKONNÝM SPÔSOBOM. V Nemecku dokonca v trestnom poriadku existuje ustanovenie, ktoré hovorí, že bezprávím nemožno vymáhať právo. Na základe tohto bol mladý Kováč poslaný naspäť na Slovensko z Rakúska, lebo bola pochybnosť, či sa tam dostal zákonnou cestou.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V normálnej spoločnosti – a to som už povedal na tomto profile – by používanie paragrafu 363 vo väčšom množstve ako obvykle vyvolalo otázky, ako je možné, že orgány činné v trestnom konaní tak často porušujú trestný poriadok, že ich rozhodnutia musí generálny prokurátor rušiť! U nás angažovaná tlač (podľa prezidentky “celá spoločnosť” vidí v generálnom prokurátorovi prekážku v tom, aby boli pozatváraní ľudia, ktorí sa im nepáčia, najmä politici z druhej strany. Veď sme presvedčení, že majú sedieť, tak nech sedia. Načo nám je nejaká zákonnosť! Pýtam sa preto pani prezidentky, skutočne účel svätí prostriedky? Skutočne nie je dôležité, či sú voči obvinenému používané postupy v zmysle trestného poriadku? Stačí obviniť a netreba už nič skúmať? Ale to nemá predsa s demokraciou nič spoločné! Takýmto spôsobom sa zatvárali ľudia v iných režimoch!

Začiatkom 90. rokov minulého storočia som bol v delegácii NR SR pri Severoatlantickom zhromaždení. Stretol som sa tam s britským poslancom z Walesu. Bol neviem či predsedom alebo členom komisie pre boj proti terorizmu Írskej republikánskej armády. Povedal mi asi nasledovné: Čo si myslíte, že my nevieme do 24 hodín, kto nariadil teroristický útok, kto ho vykonal a kde tí ľudia sú. Vieme to, ale pokiaľ nemáme proti ním zákonne získané dôkazy, ktoré obstoja pred súdom nezasahujeme. Bolo by tragédiou, keby sme dostali do väzenia nevinného a ešte väčšou, keby nám súd vinníka oslobodil pre nedostatok dôkazov alebo nezákonné postupy. Tomuto sa hovorí právny štát, nie tomu, čo chce prezidentka zrušením paragrafu 363 dosiahnuť. Nie, nemôžeme chcieť bezprávie v našom štáte, ako by to radi videli dnes vysoko angažovaní progresívci, vnukovia tých, ktorí svojimi článkami v 50 rokoch minulého storočia posielali na šibenice nepriateľov socializmu, buržoáznych nacionalistov alebo sionistov!

Alexander Mach ako hlavný veliteľ HG a minister vnútra má na svedomí viacero nepekných vecí, ktoré sa odohrali počas prvej Slovenskej republiky. Nemožno mu však uprieť, že bol vynikajúci novinár a glosátor diania okolo neho. V čase, keď ešte nebol ministrom vnútra, reagoval na vyjadrenia predstaviteľov londýnskej emigrácie. Vyhrážali sa predstaviteľom slovenských štátnych orgánov, že keď sa vrátia, všetci odvisnú. Jeho odpoveď bola priam prorocká: Nuž, keď sa vrátite a budete mať možnosť, asi nás povešiate. Ale jedno by som vám chcel odkázať – vtiahnuť šibenicu do politiky je veľmi ľahké, ale dostať ju odtiaľ bude zložité. A tak sa aj stalo. Najskôr benešovci povešali popredných ľudákov, potom komunisti popredných benešovcov, ktorí nestihli tiecť. Potom nasledovali buržoázni nacionalisti, ktorí sa nedostali do slučky len preto, že bolo dôležité najskôr povešať sionistov a tak sa vešalo a vešalo a nebolo tomu konca kraja!

Skutočne chceme dosiahnuť na Slovensku situáciu, že sa budú politické spory riešiť cez trestný zákon? Varujem pred touto cestou, lebo nikam nevedie, nikomu nič pozitívne neprinesie, len zatiahne Slovensko do slepej uličky nezmyselných vendiet. Namiesto opľúvania by si generálny prokurátor M. Žilinka zaslúžil pochvalu za to, že nepripustil politikov s krvavými očami na scénu deštrukcie slovenskej demokracie.

Na záver ešte jednu radu všetkým tým, čo sú momentálne na výslní. Nie je to odo mňa. Túto radu som dostal od profesora Marsinu, keď som vstúpil do politiky, Podľa nej politik, verejný činiteľ nesmie pri svojej práci zabudnúť na tri veci: Mať úžitok zo svojej práce, ktorý samozrejme nemusí byť chápaný v materiálnom zmysle. Z jeho práce musia mať úžitok, ktorých zastupuje. A nemal by zabudnúť, že raz o ňom budú písať historici. Nie jeho úmysly, ale jeho skutky budú tvoriť podklad na to, ako ho vyhodnotia. Otázka už je od posledného politického poslíčka až po hlavu štátu, či mu na hodnotení históriou záleží. Ja si myslím, že by malo!

hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.