Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Po summite NATO vo Vilniuse sa centrum svetovej politiky v týchto dňoch presunulo zo Západu na Východ – do Jakarty, hlavného mesta Indonézie, najväčšej moslimskej krajiny na svete.

Do maratónu stretnutí „veľkého ázijského týždňa“ patria aj bezpečnostné fórum „Asociácie národov juhovýchodnej Ázie“ (ASEAN), samit východnej Ázie a podujatia s partnerskými krajinami dialógu ASEAN. Sú medzi nimi Rusko, Čína a USA, teda hlavné póly multipolárneho sveta, v ktorom sa „ázijské tigre“ združené v ASEAN stali ďalším svetovým centrom moci.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vzťahy Ruska s krajinami juhovýchodnej Ázie sa rozvíjajú obojstranne. A je to stále intenzívnejšie, aj napriek západným sankciám.

Potvrdila to séria stretnutí ministrov zahraničných vecí vo formáte Rusko-ASEAN, kde Moskvu zastupuje Sergej Lavrov. Záujem o dialóg možno posúdiť aj podľa obrovského davu novinárov, ktorý ruského ministra v Jakarte sleduje ako jedného z hlavných účastníkov.

Na týchto stretnutiach sa diskutuje o mnohých veciach. Vrátane stále naliehavejšej otázky začatia konzultácií o prechode na národné meny pri vzájomnom zúčtovaní.

Západ sa pritom neprestáva Áziu vydierať. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, ktorý priletel do Jakarty, naznačil ázijským štátom, ktoré sa sankčnej vojny nezúčastňujú, že by mohli byť predmetom sekundárnych amerických sankcií.

„Spojené štáty a ich spojenci v NATO s podporou jednotlivých regionálnych hráčov dnes tvrdohlavo presadzujú líniu zavedenia štruktúr alternatívnych blokov, a to aj pod značkou „Indo-Pacifik“. Tieto záväzky nie sú zamerané na spoluprácu, ale na odstrašovanie a konfrontáciu,“ povedal Sergej Lavrov v rozhovore pre indonézske noviny „Kompas“.

Pritom porovnávajúc samit NATO vo Vilniuse a stretnutie v Jakarte môžeme dospieť k hlavnému záveru, že tieto dve udalosti sa od seba zásadne líšia.

Radikálne sa líšia úplne vo všetkom: vo svojich cieľoch a zámeroch, agende, atmosfére, všeobecnej vízii toho, ako by sa mali budovať medzinárodné vzťahy a aké otázky by sa mali považovať za prioritu pre zaistenie bezpečnosti.

Ak sa vo Vilniuse všetko točilo okolo Ukrajiny a diskutovalo sa aj o spôsoboch, ako obmedziť Rusko a Čínu, tak v Jakarte sa urobilo všetko preto, aby sa nehovorilo o Ukrajine a prehlboval sa dialóg s Ruskom a Čínou a nevstupovalo sa s nimi do konfrontácie.

Východ opäť pripomenul Západu, že na svete je tisíc problémov a nielen Ukrajina, ktoré Západ vôbec nezaujímajú, ale ktoré veľmi znepokojujú multipolárny nezápadný svet. Ide o obnovu globálnej ekonomiky, vytvorenie nediskriminačných podmienok pre podnikanie, stabilizáciu dodávateľských reťazcov pre tovary a služby, odstránenie medzery v ekonomickom rozvoji, bezjadrovú zónu v juhovýchodnej Ázii, ochranu životného prostredia, boj proti epidémiám a zabezpečenie energetickej a potravinovej bezpečnosti.

Všetky tieto otázky sú súčasťou komplexnej koncepcie bezpečnosti, regionálnej aj globálnej. Cena za neriešenie týchto problémov je pre svet stále vyššia.

V skutočnosti o tom v týchto dňoch v Jakarte hovoria. Rozprávajú sa o tom, čo vo Vilniuse zaryto mlčali.

Sergej Strokan, RT

news-front.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.