Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik s podpredsedom Komory miest Martinom Chrenom na tlačovej konferencii informovali o ďalších krokoch v súvislosti s požiadavkou samospráv na vyplatenie kompenzácií vysokých cien energií vo výške 108 miliónov. Avizované stretnutie s premiérom SR Ľudovítom Ódorom k tejto téme bolo totiž zo strany premiéra zrušené,informuje ZMOS na svojich stránkach. Na tlačovej konferencii, z ktorej existuje videozáznam povedali aj viac. Prinášame súhrn a videozáznam.
„Dnes mali zástupcovia územnej samosprávy rokovať s premiérom ohľadom postupu vyplatenia kompenzácií. Včera podvečer bolo stretnutie zo strany premiéra zrušené. Kompenzácie vo výške 108 miliónov mali byť vyplatené „na hlavu občana“, tak ako ZMOS vyrokoval. Má ísť o solidárny model: menšie sídla do 3000 obyvateľov by mali koeficient 1,2. Nad 3000 obyvateľov by bol koeficient 0,8 a samosprávne kraje súhlasili so solidárnym modelom 25 k 75 %. S bývalým premiérom sme v tejto téme dosiahli korektnú dohodu. Súčasná vláda s pomocou pre samosprávy zatiaľ nepočíta, údajne nemá peniaze,“ uviedol na tlačovej besede vo štvrtok 13. júla 2023 predseda ZMOS Jozef Božik.
Informoval aj o rokovaní s politickými stranami, ktoré v prieskumoch dosahujú nad 5 percent, aby téma vyplatenia kompenzácií bola prerokovaná v parlamente. „Po konzultácií s predsedom parlamentu by to bolo najvhodnejšie spojiť so slávnostnou schôdzou parlamentu, ktorá bude 1. septembra 2023. Vláda by musela navrhnúť skrátené legislatívne konanie. Pokiaľ by premiér peniaze nenašiel v rozpočte, hoci ich tam má, je možná úprava rozpočtu tak, aby 108 miliónov eur bolo nanovo schválených a tieto peniaze sa dostali na účty obcí, miest a samosprávnych krajov. Je to len čiastočná kompenzácia veľkého výpadku viac ako trištvrte miliardy eur, ktorá sa v minulosti udiala. Čo bolo sľúbené, sa má naplniť,“ zdôraznil predseda ZMOS Jozef Božik, ktorého mrzí zrušené rokovanie zo strany premiéra.
„Chceli sme dnes informovať o tom, či bude zo strany vlády vôľa predložiť v skrátenom legislatívnom konaní návrh úpravy rozpočtu. Veľmi nás mrzí rozhodnutie premiéra. V ďalšom kroku budeme spolu so Združením samosprávnych krajov Slovenska (Združenie SK8) žiadať pani prezidentku, ktorá dlhodobo javí záujem o samosprávu, o stretnutie,“ informoval Jozef Božik.
Podpredseda Komory miest a starosta bratislavského Ružinova Martin Chren zdôraznil, že mestá, obce a samosprávne kraje nežiadajú ani o jediné euro navyše oproti tomu, čo bolo dohodnuté. „A to aj napriek tomu, o aké veľké peniaze nás predchádzajúca vláda pripravila a ako ťažko sa nám v tomto roku hospodári. Žiadame vyplatenie toho, čo sa nám poradilo vyrokovať ešte s predchádzajúcou vládou a čo v štátnom rozpočte je aj určené pre samosprávy. Pevne dúfame, že sa nám podarí zmeniť prístup vlády,“ povedal Martin Chren.
Posledné štyri roky to boli práve samosprávy, ktoré vždy podržali štát. „Či išlo o plošné testovania alebo o utečeneckú krízu, spolu so silovými zložkami sme konali ako prví. „Vďakou“ boli najnižšie kompenzácie zo všetkých krajín naokolo. Sme veľmi smutní, že štát chce brať samospráve aj z tých malých kompenzácií, ktoré sme vybojovali. Nemôžeme to akceptovať. Máme veľké množstvo najmä malých obcí, ktoré už v tomto období míňajú peniaze určené na celý rok. Nebudú mať za čo prevádzkovať v druhej polovici roka napríklad verejné osvetlenie. Všetci potrebujeme dostať aspoň to, čo nám bolo sľúbené, i keď samo o sebe to je nedostatočné,“ dodal Martin Chren.
VIDEO:
hlavnydennik.sk
Americký investigatívny novinár tvrdí, že John F. Kennedy bol zavraždený za jeho požiadavku zdieľať informácie ohľadne UFO s Ruskom. Deep state podkopáva úsilie Donalda Trumpa zverejniť informácie o tomto dôvode atentátu na JFK
Přípravy na válku v Polsku. Supermarket Biedronka nabízí v akci batohy pro případ války. Zavazadla obsahují taktické nože, spacák i páčidlo
MZVEZ varuje Slovákov
Vláda schválila pre slintačku vyhlásenie mimoriadnej situácie v celej SR
„Čisté psychiatrické oddelenie,“ reaguje hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Zacharovová na Zelenského pózovanie v jeho prezidentskej kancelárii pred obrazom, na ktorom je Kremeľ namaľovaný v plameňoch
usko považuje rozhovory s USA v Rijáde o ukončení vojny na Ukrajine za intenzívne a užitočné. Americko-ruské rokovania v Saudskej Arábii pozitívne hodnotí aj delegácia zo Spojených štátov
Rusko žádalo vydat celé čtyři ukrajinské oblasti, včetně nedobytých území, tvrdí Moscow Times
Péter Szijjártó ocenil, že Trumpova administratíva kráti financovanie zločineckej USAID, pretože jej aktivity zasahovali do vnútorných záležitostí iných štátov a porušovali suverenitu
Európa posiela peniaze na zbrane, Ukrajina stavia lyžiarske stredisko
Ukrajincom sa nepáči Trumpov vyslanec Witkoff
Premiér Fico avizuje, že vládna koalícia bude mať v parlamente konečne stabilnú väčšinu a bude schopná nielen voliť, ale aj prijímať zákony
Donald Trump plní ďalší sľub, aby súdny systém v USA nebol viac zneužívaný proti americkému ľudu
Nezabúdajme. Tento týždeň pred piatimi rokmi: Lockdowvn v roku 2020 – „Plánovaná“ pandémia a rozkol v spoločnosti
„Žádné příměří, bude další průlom“: Syrský shromažďuje úderné síly. Děmidovku obsadili noví rekruti?
Andrej Danko: „Európa zbuznatela. Potrebujeme vojenský výcvik pre mladých“
Útočný trojuholník: Nová ruská taktika stavia NATO do slepej uličky
Erdogan zostane prezidentom tak dlho, ako uzná za vhodné
Poľský uzol, cez ktorý idú zbrane na Ukrajinu má veľký problém
Ivan Štubňa: Kedy bude zločinecká organizácia NATO a jej predstavitelia postavení pred súd?
„Humanitárne“ bombardovanie Juhoslávie – pečať našej hanby
zo sekcie
Čaputovej premiér nečakane zrušil stretnutie so zástupcami samospráv
Čaputovej premiér nečakane zrušil stretnutie so zástupcami samospráv
Čaputovej premiér nečakane zrušil stretnutie so zástupcami samospráv