Čaputová sa vytočila v štúdiu za mikrofónom! Podráždene reagovala, že nebude hazardovať s odborníkmi, ktorí by mohli byť súčasťou úradníckej vlády. A to len preto, aby donútila politikov prijať skorší termín predčasných parlamentných volieb.
Vyhlásila to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Prezidentka Zuzana Čaputová ďalej zdôraznila, že ak poslanci termín nezmenia, je to ich ich voľba. Úradnícku vládu je naďalej pripravená menovať v prípade zásadných zlyhaní dočasne poverenej vlády Eduarda Hegera (OĽANO).
Hlava štátu zdôraznila, že otázka úradníckej vlády nie je jednoduchá. Podotkla, že ak ju politici vyzývajú využiť tento inštitút ako „páku na poslancov“, nie je to skutočný záujme o úradnícku vládu. Takejto vláde by podľa jej slov Národná rada SR nemusela vysloviť dôveru.
Čaputová poslancom: Je to vaše rozhodnutie
Dodala, že by, navyše, prišli do vlády a vedúcich funkcií odborníci, ktorí by sa museli v čase krízy zoznamovať s celou agendou rezortu. „Hovoriť o úradníckej vláde, o akejkoľvek vláde, iba ako o páke, aby som donútila poslancov rozhodovať o skoršom termíne volieb, považujem za absurdné. Ja nebudem hazardovať so 16 špičkovými odborníkmi, ktorých by som tam v prípade tejto varianty (úradníckej vlády – pozn. red.) videla. Aby som donútila poslancov zvažovať svoju zodpovednosť rozhodovať o predčasných voľbách o tri mesiace skôr. Je to ich rozhodnutie. Ja si myslím, že krajina (skoršie predčasné voľby) to potrebuje. Oni tak môžu urobiť obrazne povedané pozajtra,“ vyhlásila Čaputová, pričom pôsobila značne podráždene.
Odmieta prehadzovanie si zodpovednosti
Ak bude treba, takúto vládu menuje, no odmieta prehadzovanie si loptičky a zodpovednosti. Reagovala tak na rôzne výzvy poslancov a politikov počas uplynulého týždňa. Niektorí hovorili, že ak by prezidentka menovala úradnícku vládu, zrejme by sa veľmi rýchlo dohodli a schválili skorší termín predčasných volieb. Prezidentka zdôraznila, že rozhodnutie o termíne volieb je kompetencia poslancov a ich voľba.
Prečo akceptovala septembrový termín?
Prezidentka priblížila, že s dočasne poverenou vládou a premiérom je v intenzívnom kontakte, keďže na množstvo úkonov potrebujú jej súhlas. „Politické debaty a vyjednávania sa dejú na každodennej báze,“ podčiarkla hlava štátu. Uviedla, že aj tento týždeň vo štvrtok (16.2.) sa stretla s troma lídrami politických strán. „Hovorila som s predsedom parlamentu, aj s pánom Sulíkom, aj s pánom Hegerom,“ spresnila zoznam politikov.
Čaputová uviedla, že septembrový termín bola ochotná akceptovať len preto, aby bola možná dohoda na zmene ústavy potrebnej pre vyhlásenie predčasných volieb. Napriek tomu naďalej preferuje termín v júni.
Pripomenula, že už v januári tohto roka informovala o tom, ktoré oblasti považuje za zásadné, ktoré bude intenzívne sledovať a že v prípade zlyhania v nich odoberie vláde poverenie.
Odmieta pritom slová niektorých politikov o tom, že za schváleným septembrovým termínom volieb stojí ona. Zdôraznila, že od pádu vlády hovorila o potrebe čo najskoršieho termínu volieb, a to v prvej polovici roka 2023. Septembrový termín bola ochotná akceptovať len preto, aby bola možná dohoda na zmene ústavy potrebnej pre vyhlásenie predčasných volieb. Napriek tomu naďalej preferuje termín v júni.
Ešte vraj nevie, či bude opäť kandidovať
Čaputová sa zatiaľ nerozhodla, či bude opätovne kandidovať na pozíciu prezidentky. Tvrdí, že toto rozhodnutie zatiaľ neurobila, pretože je pohltená bežnou agendou a nie kampaňovaním.
„To, čo je mojou prvoradou úlohou a povinnosťou, je, aby som spolu s ďalšími kľúčovými politikmi, hráčmi previedla Slovensko k predčasným voľbám s čo najmenšími stratami,“povedala. Zatiaľ presne nekonkretizovala, kedy presne oznámi svoje stanovisko. Povedala, že ide o špecifické rozhodnutie. „Beriem to tak, že teraz mám byť plne sústredená na kvalitný výkon mojej funkcie. Toto považujem za najdôležitejšie,“ priblížila.
Poukázala na sociálne slabé skupiny občanov
V súvislosti s ekonomickou a sociálnou situáciou v krajine povedala, že sa v tomto smere stretáva s odborníkmi. Poukázala však aj na skupiny ľudí, ktorí prepadli pri pomoci od štátu. Podľa nej sú to napríklad rodičia samoživitelia či dôchodcovia, ktorí žijú sami. Poukázala aj na ľudí, ktorí si nemôžu uplatniť napríklad daňový bonus. „Ak má parlament v tomto období dočasnom do predčasných volieb o niečom rozhodovať, je to pomoc so zvládaním ťažkej sociálnej situácie, a to adresným spôsobom,“ povedala hlava štátu.
Je za to, aby naše stíhačky dostal Kyjev
Ďalšou témou bola aj zahraničná politika, prezidentka je presvedčená, že v tejto situácii stojíme na správnej strane dejín. Dúfa, že to tak aj ostane. Tým, že pomáhame Ukrajine aj prostredníctvom vojenskej pomoci, sa vojenský konflikt od nás podľa jej slov vzďaľuje. Zároveň sa vyjadrila aj k možnému darovaniu uzemnených stíhačiek MiG-29 pre Ukrajinu.
Ako uviedla naše stíhačky by aj sama rada videla na Ukrajine. „Ja si myslím, že to, že patríme medzi krajiny, ktoré pomáhajú aj vojenskou pomocou, je správny postoj. Vrátane poskytnutia MiGov. Úprimne si to myslím. Je to pomoc brániacej sa krajine pred agresorom,“ vyhlásila Čaputová. Zároveň si je však vedomá, že darovať naše stíhačky Kyjevu nemusí byť aktuálne vôbec jednoduché. „Je potrebné, aby vláda spolu s ústavnými právnikmi našla základ v tejto zvláštnej situácii v ktorej sme, keďže máme odvolanú vládu, aby to bolo ústavne v poriadku,“ priblížila.
O plánoch s novozvoleným prezidentom Česka
Čaputová zatiaľ nekonkretizovala, kedy by mohol prísť na svoju prvú oficiálnu zahraničnú návštevu novozvolený český prezident Petr Pavel. Rovnako nevie, či sa zúčastní na jeho inaugurácii. Dodala, že v tomto termíne zrejme bude na návšteve Slovenska holandský kráľovský pár. Zároveň verí, že v najbližších mesiacoch pôjdu s novým českým prezidentom spoločne aj na Ukrajinu.
Zdroj: tasr
no mozes si ich vopchat pod sukne, ak sa tam vojdu.Slovensko o tvojich liberalov nestoji.Slovensko potrebuje vzdelanych a sikovnych nezavislych ludi, a tych je u nas chvalabohu dost.My si pockame, neboj sa.