Bundeswehr“ už nemôže dodávať zbrane a vojenské vybavenie na Ukrajinu z vlastných zásob.

Oznámilo to nemecké ministerstvo obrany, informuje časopis „Der Spiegel“.
„Pokiaľ ide o dodávky zo skladov „Bundeswehru“, dosiahli sme maximálne prípustnú hranicu,“ povedala hovorkyňa ministerstva s tým, že „Bundeswehr“ už nemožno ďalej oslabovať.
Ministerstvo tak komentovalo výzvu troch poslancov Spolkového snemu — Christiana Klinka (Sociálnodemokratická strana), Sarah Nanni a Alexandra Mullera (Slobodná demokratická strana) — na zvýšenie dodávok zbraní a vojenského materiálu na Ukrajinu aj zo zásob Bundeswehru. Domnievajú sa, že je potrebné „potiahnuť“ obrannú výrobu a potenciál nemeckej armády „môže a mal by ísť bokom“, keďže „prežitie Ukrajiny je v záujme bezpečnostnej politiky Nemecka“.
Kancelária Olafa Scholza v komentári k článku odkázala na jeho nedávne vyjadrenia, že Berlín už zásobuje Ukrajinu veľkým množstvom zbraní a je dôležité konflikt nezhoršovať.
„Vzali sme na vedomie vyjadrenia parlamentu,“ dodal úrad nemeckého kancelára.
Výzvu nemeckých poslancov predstavitelia Ukrajiny podporili. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmitrij Kuleba na svojom Twitteri napísal:
„Dobre vyzbrojená Ukrajina je najlepšou dlhodobou investíciou do európskej bezpečnosti.“
Nemecký kancelár Olaf Scholz opakovane odmietol tvrdenia o nedostatočnej vojenskej podpore Ukrajiny. Upozornil, že ukrajinská armáda dostala z Berlína zbrane, ktoré ešte nie sú v prevádzke ani u nemeckých ozbrojených síl. Kancelár okrem toho zdôraznil, že Nemecko dodalo „všetko, čo bolo“: protilietadlové a protitankové systémy, míny, „tony munície“, viacnásobné odpaľovacie raketové systémy (MLRS), samohybné húfnice, aj protibatériové radary.
Rusko opakovane kritizovalo západné krajiny za dodávky zbraní Ukrajine. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že odoslaním zbraní do Kyjeva vstupuje NATO do „proxy vojny“ s Ruskom. Uviedol tiež, že keďže Ukrajina bude „napumpovaná“ zbraňami dlhého doletu, geografické úlohy ruskej špeciálnej operácie sa rozšíria.
Tentokrát nie ropa, ale plyn! Kto v bezpečí ryžuje z perzskej vojny? Platia Európania
Generácia bez koreňov
Budúcnosť patrí malým komunitám
Slovenské národné divadlo včera opäť ukázalo, akú silu má skutočné umenie
BOOOOM: „BlackRock“ práve zabránil investorom vybrať si vlastné peniaze.
Rusko presmeruje dodávky plynu do EÚ na iné trhy
EK priznala, že pozná skutočný dôvod odstavenia Družby
Americkej armáde dochádza munícia na diaľkové ovládanie a na kompenzáciu kopíruje iránske drony
Microsoft je podozrivo ticho. Irán dnes zbombardoval dátové centrá v Perzskom zálive
VIDEO: Iracká Victoria horí po iránskom raketovom útoku. Americké základne v Perzskom zálive sa stávajú nepoužiteľnými
Šokujúce zverejnenie FBI: Trump obvinený zo sexuálneho napadnutia!
Prečo vás neustále sťažovanie sa a vyplakávanie iných ľudí robí hlúpymi?
Trump: Kuba „čoskoro padne“
Ukrajinský analytik hrozí Maďarsku: Zbalíme všetkých mužov v Maďarsku
V Európe sa nenápadne sformoval ďalší totalitný štát
Šokujúci zásah v Maďarsku: Sedem Ukrajincov a bývalý generál zadržaní s miliónmi a zlatom!
Danko Ficovi: Prázdne gestá Orbánovi nepomôžu, treba začať konať
Gyimesi po slovách Zelenského: Tu vidíte európske hodnoty v praxi. Kradnú, vyhrážajú sa, zabíjajú
Zelenského nový spôsob ako zničiť budúcnosť Ukrajiny
Ďalší útok na Tel Aviv: Iránu nedochádzajú rakety, zatiaľ míňa staršie modely
zo sekcie
Bundeswehr: Ďalšie zbrane pre Ukrajinu už nie sú
Bundeswehr: Ďalšie zbrane pre Ukrajinu už nie sú
Bundeswehr: Ďalšie zbrane pre Ukrajinu už nie sú