Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

(TASR) – Slovensko je znepokojené, že získa menej financií za odovzdanie lietadiel Mig-29 Ukrajine než pôvodne očakávalo. 

Uviedol to v pondelok šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli, informuje spravodajca TASR.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Blanár uviedol, že prostredníctvom videohovoru sa Rada ministrov spojila s americkým šéfom diplomacie Antonym Blinkenom aj ministrom zahraničných vecí Ukrajiny Dmytrom Kulebom, a hovorili spolu o situáciu na Ukrajine a v Pásme Gazy.

Pripomenul, že ministri sa zhodli na navýšení vojenskej pomoci Ukrajine prostredníctvom viacerých nástrojov, vrátane Európskeho mierového nástroja (EPF).

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell vyhlásil, že ministri odobrili navýšenie finančného stropu EPF o päť miliárd eur v bežných cenách a že pošlú túto sumu prostredníctvom osobitného Ukrajinského asistenčného fondu (UAF), čo pomôže Ukrajine brániť sa.

Blanár dodal, že diplomati po prvýkrát politicky hovorili aj o využití výnosov zo zmrazených aktív Ruskej federácie na území EÚ v prospech Ukrajiny.

Povedal som, že toto je citlivá téma a že lídri na tohtotýždňovom summite EÚ to musia podrobnejšie rozobrať. Lebo to musí byť právne podložené. Nemôžeme robiť žiadne kroky, ktoré by boli v rozpore s medzinárodným právom,” odkázal Blanár.

Podľa vlastných slov bol prekvapený informáciou, že výnosy zo zmrazených ruských aktív, určené prioritne na obnovu Ukrajiny, by mohli byť použité aj na nákup munície. Spresnil, že Slovensko v tomto smere zotrváva na pôvodnej pozícii využitia týchto zdrojov.

Blanár v Bruseli opäť pripomenul limity angažovanosti Slovenska v rusko-ukrajinskom konflikte: že nebude dodávať zbrane zo svojich armádnych zásob, ale bude rešpektovať komerčné kontrakty a zásielky a nebude brániť ani aktivitám iných krajín EÚ pri dodávkach zbraní.

Minister priznal, že ho znepokojujú informácie, že Slovensko cez EPF dostane menej finančných prostriedkov za odovzdanie lietadiel Mig-29 Ukrajine, ako pôvodne očakávalo a že posledná tranža refundácie týchto financií pre Slovensko je pozastavená.

Na tomto ešte nie je plná dohoda, ale môžem predpokladať, že to nebude v tej pôvodnej výške, ktorá bola sľúbená,” vysvetlil.

S odkazom na prezidentské voľby v Rusku Blanár informoval, že Rada ministrov odmietla ich výsledok na okupovaných územiach Ukrajiny, lebo to EÚ považuje za porušenie medzinárodného práva.

Minister zároveň potvrdil, že po úmrtí opozičného ruského politika Alexeja Navaľného vo väzení, EÚ rozšíri svoj sankčný zoznam voči Rusku o 33 ďalších osôb. Ide o predstaviteľov z prostredia justície vrátane ruského ministra spravodlivosti.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d