Slovanské Noviny

28. mája 2023

K porozumeniu Čelovekom

Biochemik Čekan ostro skritizoval Matovičov nápad celoplošného testovania obyvateľov. Premiér jeho vedecké poznatky spochybnil

11.11.2020

Známy slovenský biochemik sa počas pandémie vyznamenal obdivuhodným gestom, keď jeho spoločnosť darovala Slovensku 100-tisíc PCR testov, ktoré sú na odhalenie koronavírusu najspoľahlivejšie.

Neberie si servítku pred ústa! Biochemik Pavol Čekan, ktorý patrí k slovenskej špičke, skritizoval celoštátne testovanie. Vláda na čele s premiérom Igorom Matovičom podľa neho nepostupovala vedecky, ako to v súčasnosti plánuje Veľká Británia. Tá si na rozdiel od nás pretestuje najprv najväčšie ohnisko, ktorým je mesto Liverpool, a až po vyhodnotení výsledkov zasiahne v ostatných regiónoch. Vo veľkomeste budú navyše použité až tri druhy testov, aby sa zistilo, ktorý je najvhodnejší.

Známy slovenský biochemik sa počas pandémie vyznamenal obdivuhodným gestom, keď jeho spoločnosť darovala Slovensku 100-tisíc PCR testov, ktoré sú na odhalenie koronavírusu najspoľahlivejšie. „Oproti testom, ktoré sme vyvinuli počas prvej vlny, sú novšie testy citlivejšie a dokážu s vysokou pravdepodobnosťou eliminovať falošné pozitivity a negativity,“povedal Čekan, ktorý už dlhšie upozorňuje na to, že opatrenia treba robiť na regionálnej úrovni. Zatvárať ekonomiku bolo podľa jeho slov treba len tam, kde je to potrebné.

Čekan: Premrhali sme potenciál

Minister obrany Jaroslav Naď sa ešte počas celoplošného testovania chválil tým, že po odberných miestach chodia experti z úradu britského premiéra a sledujú priebeh plošného testovania s tým, že niečo podobné zvažujú urobiť aj doma. Vedec Čekan však tento krok slovenskej vlády a prevedenie testovania nepovažuje za šťastný a jasne vysvetlil, v čom sme mali postupovať inak. Slovensko porovnáva s inou európskou krajinou, ktorá podľa neho postupuje oveľa rozumnejšie.

„Veľká Británia má tiež záujem o plošné testovanie a preto sa rozhodli otestovať jedno ohnisko, a to najviac postihnutý Liverpool. Ale rozhodli sa na to ísť vedecky, aby si overili, či plošné testovanie naozaj funguje v boji proti SARS-CoV-2 a ktorý test je pre toto najvhodnejší. Žial, u nás sa toto nestalo a stále mi je to veľmi ľúto,“ hovorí biochemik s tým, že v Liverpoole budú použité tri druhy testov.

Štandardný PCR test, inovatívna metóda LAMP, ktorá si podľa Čekana nevyžaduje drahé prístroje a je vhodná na použitie v teréne, a rovnaký antigénový test, ktorý sme použili aj my. Dokonca od rovnakej spoločnosti SD Biosensor, od ktorej ich kúpili Slováci. „To je tá validácia výsledkov, že naozaj si aj porovnáte výsledky a vyberiete možno aj ten najlepší možný spôsob, aby ste odčítavali čo najpresnejšie a čo najlepšie,“ dodáva s tým, že aj Slovensko malo obrovský potenciál v oblasti diagnostických technológií na COVID-19, no nevyužili sme ho.

Testovanie v anglickom polmiliónovom meste by sa malo začať už dnes a právo zúčastniť sa ho bude mať každý. Aj tí, ktorí nemajú žiadne príznaky koronavírusu, či tí, ktorí tam nebývajú, ale len dochádzajú za prácou. S masívnou akciou bude pomáhať dvetisíc členov armády. Testovacie miesta budú v domovoch sociálnych služieb, školách, univerzitách a na pracoviskách. Ľudia sa budú môcť objednať aj online. Opakované testovanie bude možné každé dva týždne.

Pokojne sme mohli spraviť to, čo Briti

Pavol Čekan, biochemik

– Nevyužili sme presne to, čo všetko máme k dispozícii. Či už vedcov, či možné technológie, dokonca slovenské produkty, a pokojne sme to mohli spraviť. Veď to, čo majú Briti, máme aj my tu, na Slovensku. Ale práve v tom prístupe to spravili Briti lepšie. Aj my sme to spravili, že sme išli lokálne – Orava, Bardejov – ale oni popri tom ešte aj otestujú, že ktorý ten testovaný spôsob je najlepší.

To je tá validácia výsledkov, že naozaj si aj porovnáte výsledky a vyberiete možno aj ten najlepší možný spôsob, aby ste odčítavali čo najpresnejšie a čo najlepšie. A niekedy to nemusí byť PCR, môže to byť rýchlotest antigénový, ale tá podstata je, že ako keby zoberiete z tých testov to najlepšie alebo vyberiete si ten najlepší možný test buď na celoplošnú vzorku, alebo len na vzorku zdravotníkov, alebo keď chcete ísť do DSS-iek. Jednoducho, diverzifikovať to testovanie a využiť výhodu každého z nich.

V čom sú rozdiely medzi nami a Britmi

– Kým Slovensko otestovalo naraz celú krajinu, Briti pretestujú najprv len pol milióna ľudí v ohnisku v Liverpoole. Až keď si overia, že tento krok mal úspech, pristúpia k ďalšiemu pretestovaniu.

– V Liverpoole budú použité tri druhy testov, aby sa prišlo na to, ktorý spôsob je najlepší. Naopak, Slovensko použilo len antigénové testy.

– Angličania sa môžu prihlásiť na test aj online. Výter si budú môcť zopakovať o dva týždne. U nás nebolo elektronické prihlásenie umožnené a k pretestovaniu dôjde už po týždni.

Čekanovo dovysvetlenie pre Matoviča, prečo sa v britskom Liverpoole testuje

Bol som vyzvaný pánom premiérom, aby som sa vyjadril k môjmu FB statusu, ktorý označil v Sobotných dialógoch za zavádzajúci. Tu je môj FB status:

V prvom rade musím zopakovať, že svoj status som napísal na základe článku v odbornom časopise BMJ, ktorý som aj prelinkoval: https://www.bmj.com/content/371/bmj.m4268

Tento článok opisuje, prečo si Británia pre pilot vybrala práve Liverpool a ako chcú dobrovoľne otestovať veľkú masu ľudí. Taktiež sa v článku dozviete, že v tejto pilotnej štúdií chcú použiť 3 rôzne testy, ktoré majú rôznu rýchlosť, presnosť, logistickú náročnosť a citlivosť.

Poznámka č. 1: Vo svojom FB statuse som v ničom nezavádzal.

Poznámka č. 2: S Igorom Matovičom som v piatok telefonoval, ale za nič som sa neospravedlňoval. Priznal som, že môj FB status môže evokovať u ľudí, že porovnávacia štúdia z Liverpoolu vyžaduje 3 odbery od jedného človeka na mieste. Nie je to tak, celý tento pilot bude urobený inak. Rôzni ľudia pôjdu na rôzne testy, teoreticky 1/3 ľudí na Ag test, 1/3 na PCR test a 1/3 na LÁMP test.

Poznámka č. 3: Igor Matovič v telefóne tvrdil, že v Liverpoole to idú urobiť presne tak, ako my na Slovensku. Nie je to tak. A ak by sme to my šli urobiť ako v Liverpoole, tak bez ďalších problémov v logisitike či povolení etickej komisie sme to mohli na Orave a v Bardejove urobiť takto: 1. každému desiatemu človeku v rade by bol spravený výter resp. odber pre PCR test – tak by sme zistili sensitivitu Ag testov; 2. všetci pozitívni z Ag testov by boli pretestovani PCR testom – tak by sme zistili špecificitu Ag testov, resp. koľko falošné pozitvnych výsledkov môžme očakávať.

Pán premiér, je nefér, že takto musím dokazovať, že to ako vedec myslím dobre a že chcem Slovensku nezištne pomôcť

Čiže záverom, ak by sme postupovali ako Británia v Liverpoole, mali by sme dôležité dáta pre Slovensko a okolitý svet o citlivosti (záchyte pozitívnych) a specificite (falošnej pozitivite), s ktorými sme mohli pracovať pri nastavení všetkých ďalších Ag testovaní a súčasne správne interpretovať ich výsledky. V čom by nám to pomohlo? Napríklad, ak vyjde človek z Ag testu pozitívny, nemá žiadne príznaky a v jeho okolí nie je nikto pozitívny, vedeli by sme, že pravdepodobne je pozitívny falošné a odporučili by sme mu pretestovanie PCR testom. Alebo keď máte negatívny Ag test, vedeli by sme koľko z Vás je v skutočnosti falošné negatívnych.

Moja záverečná poznámka. Pán premiér, je nefér, že takto musím dokazovať, že to ako vedec myslím dobre a že chcem Slovensku nezištne pomôcť.

Zdroj: cas.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

 • Obrátenie k RODu.

  Obrátenie k RODu.

  “Sláva Rodu” sú slová, ktoré veľmi často používam. Sláva RODu. So Slávou RODu to všetko ide. S LÁVOU RODu, chápete, čo myslím, LÁVA. S LÁVOU. Keď s...
 • MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  V našej národnej duchovnej tradícii sa od nepamäti pripisoval Slovu osobitý význam, ako pre život jedinca, tak aj pre život národa. Tento vzťah k Slovu pramení u...
 • Večne Živý Strom

  Večne Živý Strom

  Medzi Tatrami a Dunajom vyrástol jeden veličizný strom. Korene jeho ťahajú sa na tri strany žulami Karpatov. Víly a Rusalky kropievali ho každý deň, no nebolo mu to dosť...
 • My všetci sme jeden celok.

  My všetci sme jeden celok.

  Všetci vieme, že existujú hodnoty materiálne a hodnoty nebeské. Nebeské hodnoty sa nedajú kúpiť. To je nemožné. Ale paraziti vymysleli ako ich predať. Ako predať Svedomie, ako...
 • Vnútro Človeka

  Vnútro Človeka

  Každý človek sa niekedy nachádza pod ťarchou krivdy. Krivda na krivde preložená krivdou. Proste taká fáza života sa spustila z nejakého dôvodu v živote človeka. A človek...
 • Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Ako tajomne znie tento Hostinského text: Slovo úprimnô znie i k tebe, ľudu slovenský! Svet ťa haní, že v baniach kopeš, na poli mozolíš, na dvore dobytok...
 • Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  STARÁ VIERONAUKA SLOVENSKÁ sa dočasne úplne vytratila z nášho duchovného a kultúrneho dedičstva. Nezanikla. Len sa vytratila. Nebolo totiž možné začať ju pokrytecky svojvoľne interpretovať, úmyselne a...
 • Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Starú vieronauku Slovenskú tvoria tri pranázory Slovenov:1. Pranázor na SVET2. Pranázor na BOŽSTVO3. Pranázor na ČLOVEKA Štruktúra náuky odzrkadľuje realitu bytia z pohľadu Človeka.1. Pranázor na svet...
 • Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú...
 • ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  Aby sme pochopili koncepciu jednotného riadenia sveta, na základe existujúcich pravidiel (tovarovo – peňažných a tovarovo – ekonomických vzťahov medzi subjektami a územiami), je potrebné poznamenať, že...
 • Globalisti a My – Človekovia

  Globalisti a My – Človekovia

  Človekom je možné manipulovať pomocou klamstva. To je známy fakt. Známy je hlavne tým, ktorí vytvorili tento inštrument manipulácie. Na tom je postavený celý systém. Tento systém...
 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa tu...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty.  To, že sa...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vedomie. 

  Vedomie. 

  Čo je Vedomie Človeka? Tak veľa sa o tom rozpráva…  a tak málo o tom ľudia vedia. Je to preto, lebo sa ide iba po povrchu. Iba...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a dobrovoľne. Veľa ľudí už o tom...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: