Slovanské Noviny

24. marca 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Biely dom: Západ urobil pre kyjevskú protiofenzívu všetko možné

Kolektívny Západ urobil všetko, čo sa dalo, pokiaľ ide o dodávky zbraní a výcviku personálu, aby pomohol pripraviť ukrajinskú protiofenzívu.

Biely dom: Západ urobil pre kyjevskú protiofenzívu všetko možné

Uviedol to koordinátor pre strategickú komunikáciu v Národnej bezpečnostnej rade Bieleho domu John Kirby.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Poviem to takto: sme presvedčení, a myslím tým nielen Spojené štáty, ale aj spojencov a partnerov, že sme urobili všetko, čo bolo v našich silách, aby sme zabezpečili ich pripravenosť,“ povedal na pravidelnom brífingu pre novinárov, pričom komentoval zámer ukrajinských síl pokúsiť sa prejsť do protiofenzívy.

Podľa Kirbyho dal Západ Kyjevu približne 98% zbraní a vojenského vybavenia, ktoré si vyžiadal k prípravám na „útočné operácie na jar“, vrátane obrnených vozidiel, delostrelectva, protivzdušnej obrany a munície.

„Nehovoriac o výcviku početných brigád Ozbrojených síl Ukrajiny mimo krajiny. Môžem vám povedať: urobili sme všetko, čo bolo v našich silách, aby sme zabezpečili, že sú pripravení,“ dodal Kirby.

Zelenskij sa podľa neho „sám rozhodne, kedy sa pokúsi prejsť do protiofenzívy“.

news-front